Imieniny Wiktorii

Do najbliższych imienin Wiktorii ♀ zostało 85 dni co stanowi 2 miesiące i 24 dni.
Imieniny Wiktorii najczęściej obchodzone są 21 sierpnia oraz  23 grudnia. Wiktoria może również obchodzić imieniny: 11 lutego, 20 maja, 12 sierpnia, 17 listopada.

Pochodzenie

Wiktoria – imię żeńskie pochodzenia łacińskiego, od wyrazu pospolitego „victoria” (zwycięstwo). W mitologii rzymskiej nosiła je rzymska bogini zwycięstwa i chwały.

W naszym kraju funkcjonuje od 1265 roku jako Wiktoryja|Wiktorzyja oraz od 1439 jako Wiktora. Większą popularność imię zyskało jednak dopiero w XIX wieku, możliwe że dzięki królowej brytyjskiej Wiktorii, która panowała przez 64 lata, kiedy brytyjska monarchia była supermocarstwem. Obecnie występuję wśród Polek w trzech wersjach: najpopularniejszej Wiktoria (około 78 000 nosi to imię ) oraz Victoria (około 400) i Viktoria (300).

W 2014 roku imię Wiktoria należało do jednych z najpopularniejszych – nadano je ponad 5000 dziewczynkom.

Męskim odpowiednikiem jest Wiktor.

PatronWiktoria z Sabiny (koło Rzymu)

Wiktoria była Rzymianką, pochodziła z patrycjuszowskiego rodu Sabinów. Według legend jej siostra Anatolia postanowiła zostać do końca życia dziewicą, co nie spodobało się jej narzeczonemu Aureliuszowi. Poprzez Wiktorię starał się wpłynąć na zmianę jej decyzji, ta jednak poszła w ślady siostry (była zaręczona z Eugeniuszem). Umocnił je w tych postanowieniach Anioł, który powiedział: „Jest miejsce na dziewictwo, czystość i małżeństwo, z tym, że dziewictwo to złoto, czystość (niewinność) to srebro, małżeństwo – brąz”. Dziewczyny wybrały „złoto”. Wywołało to agresję obu młodzieńców, którzy wydali je niechętnym chrześcijanom władzom Rzymu. Wiktoria i Anatolia zostały przebite mieczem nad jeziorem delle Marmore. Inna wersja mówi, że zbrodni dokonali osobiście Eugeniusz i Aureliusz.Jej relikwie znajdują się w Subia, ale także w Łowiczu (jest patronką tego miasta i tamtejszej diecezji). Relikwie od papieża Urbana VIII otrzymał Henryk Firlej w 1625 roku. Według legendy prymas chciał umieścić relikwie w katedrze w Gnieźnie, obok relikwii Św. Wojciecha. Gdy jednak miano je już wywieźć z Łowicza, konie ciągnące powóz  nie chciały ruszyć z miejsca.

Cechy

„Wiktoria” oznacza zwycięstwo, stąd też jej charakter musi być wojowniczy. Co sobie postanowi musi za wszelką cenę osiągnąć. Nigdy się nie poddaje, porażki czynią ją jeszcze mocniejszą, choć bardzo je przeżywa. Gdy coś jej się nie uda, potrafi gniewać się kilka dni. Upór, intelekt, intuicja oraz determinacja sprawiają jednak, że znacznie częściej odnosi zwycięstwa…Ważną cechą Wiktorii jest konsekwencja i cierpliwość – nie wycofuje się gdy coś nie idzie po jej myśli – raczej stara się wyeliminować błędy, zrobić coś inaczej/lepiej. Z drugiej strony nie popada też w skrajną euforię po sukcesach. Docenia dobre wyniki, ale od razu też zastanawia się, jak je poprawić. Z takim mentalnym nastawieniem trzeba przyznać, że to dobry materiał na sportowca, np. lekkoatletkę, tenisistkę czy siatkarkę. Raczej stara się unikać monotonnych zajęć i sytuacji, w której praca nie daje jej odpowiedniej satysfakcji. Nawet wysoka pensja nie jest jej tego w stanie zrekompensować.Wojownicze nastawienie widać w zachowaniu Wiktorii – lubi głośno się zachowywać i nie daje sobie „wejść nikomu na głowę”. Zawsze jest gotowa by odpowiedzieć na zaczepkę, nigdy nie brakuje jej celnych ripost. Postępuje tak jedynie z nielubianymi czy chamskimi osobami, w stosunku do pozostałych jest sympatyczna i wesoła. Nigdy się nie wywyższa, nawet jeśli wyraźnie nad kimś dominuje. Po za tym zawsze stanie w obronie koleżanki czy kolegi. Potrafi też dopasować się do każdego środowiska, wszędzie sobie poradzi, także w męskim towarzystwie.

Choć na zewnątrz Wiktoria prezentuje twardą postawę, to w głębi serca jest wielką marzycielką i romantyczką. Miłość traktuje jako najwyższe uczucie, założenie rodziny jest jej życiowym celem. W związku wcale nie dąży do tego by dominować - lubi co prawda czasem „porządzić” ale jest raczej zwolennikiem wspólnego decydowania i kompromisów. Jest w stanie wiele poświęcić dla pantera, tym bardziej dla dzieci, które są jej oczkiem w głowie.

Jest utalentowana humanistycznie – pisanie wypracowań czy innych tekstów nie jest dla niej problemem. Chętnie też ogląda filmy i słucha muzyki, w ten sposób odpoczywa po ciężkim dniu. Jej gust jej bardzo zróżnicowany – w zależności od nastroju zdarza się jej posłuchać rocka, popu, disco polo czy miłosnej ballady. To tylko pokazuje, że Wiki ma nieszablonową osobowość, którą tworzy połączenie niezwyciężonego wojownika i wrażliwej dziewczyny.

Oznaczenia
     - daty imienin częściej obchodzone
     - daty imienin rzadziej obchodzone
 6  - pozostałe dni
Otrzymane wyniki spełniają rolę jedynie informacyjną i nie gwarantujemy 100% dokładności. Niemniej zapewniamy, że dołożyliśmy wielu starań aby te wyniki były rzetelne i zgodne ze stanem faktycznym.
Opracowanie własne na podstawie powszechnie dostępnych danych. Powielanie danych wyłącznie po uzyskaniu zgody i podaniu klikalnego źródła niniejszego opracowania.