Imieniny Zofii

Do najbliższych imienin Zofii ♀ zostało 11 dni.
Imieniny Zofii najczęściej obchodzone są 15 maja oraz  30 września. Zofia może również obchodzić imieniny: 2 września, 18 września, 23 września, 18 grudnia.

Pochodzenie

Zofia to imię żeńskie pochodzenia greckiego Wywodzi się od wyrazu pospolitego „sophia” oznaczającego „mądrość”. W Polsce notowane już od 1136 roku – do języków nowożytnych przyszło za sprawą łaciny, my zapożyczyliśmy je natomiast bezpośrednio z języka niemieckiego.

W niektórych krajach funkcjonuje męski odpowiednik tego imienia: np. w Bułgarii Sofko, a w Danii i Norwegii Sofus, Sophus.

Od tego imienia pochodzą takie nazwiska jak Zosicz, Zosowski, Zowczak.

Patron

Św. Zofia z Rzymu

Zofia to jedna z najpopularniejszych postaci w panteonie świętych chrześcijańskich. Żyła najprawdopodobniej w II lub na przełomie II-III wieku. Była pobożną wdową po zamożnym mediolańczyku – po śmierci męża wraz z córkami noszącymi imiona trzech cnót chrześcijańskich (Wiara, Nadzieja i Miłość) udała się do Rzymu w nadziei, że uda się jej zrealizować pragnienie męczeństwa.Gdy Zofia odmówiła złożenia ofiary bogini Dianie, ukarano ją w okrutny sposób – była zmuszona obserwować torturowanie i śmierć córek. Według legend Zofia zmarła z rozpaczy na ich grobie. Przedstawia się ją w ikonografii w towarzystwie córek, często mają one miecze, co sugeruje, że zginęły przez ścięcie.

Św. Zofia

Inną patronką imienia jest św. Zofia, młoda rzymianka zmarła około 303 roku. Poniosła śmierć w czasie prześladowań chrześcijan za Dioklecjana. Jest ona patronką zjawiska klimatycznego zwanego „zimną Zośką”, charakterystycznego dla środkowej Europy. 15 maja, w naszej strefie klimatycznej następuje zmiana cyrkulacji atmosferycznej, kiedy przy słabnącym wyżu zaczyna wraz z niżem barycznym napływać zimne powietrze z obszarów polarnych.

Cechy

Sophia to inaczej mądrość, nic dziwnego więc, że kobieta o tym imieniu jest zaradna życiowo, elokwentna i błyskotliwa. Osiągnięcia, które innych kosztują wiele wysiłku, jej przychodzą z łatwością. Zofia od najmłodszych lat dobrze więc radzi sobie w szkole, nie ma też problemu z utrzymaniem czy zdobyciem dobrej pracy. Oczywiście duży talent podpiera pracowitością i wytrwałością, gdyż z natury należy do ludzi ambitnych. Co ciekawe, Zosia jest zdolna do wyrzeczeń i choć bardzo wysoko stawia sobie poprzeczkę, to dla innych jest wyjątkowo wyrozumiała. Nie ma w niej złośliwości czy pogardy w stosunku do osób, które nie potrafią tyle co ona. To sprawia, że z jednej strony jest bardzo szanowana i wzbudza zaufanie, a z drugiej uchodzi za bardzo sympatyczną i lubianą dziewczynę.Zofia należy do bardzo uczuciowych kobiet - angażuje całą energię w związek, szybko się zakochuje, chciałaby dzielić każdą chwilę z obiektem swoich westchnień. Romantyczna natura przejawia się u niej także w zamiłowaniu do pisania wierszy, czytania romansów czy nałogowego wręcz oglądania filmów miłosnych. Na pewno ma powodzenie u mężczyzn, gdyż cechy charakteru najczęściej idą u niej razem z urodą i urokiem osobistym. A gdyby ktoś miał wątpliwości, wystarczy wspomnieć Sophie Loren, jedną z najpiękniejszych aktorek.

Kobieta o tym imieniu rzadko buja w obłokach, na co dzień kieruje się raczej względami czysto praktycznymi. Zosia ceni sobie stabilność, poukładane życie, w którym wszystko jest na swoim miejscu. Nie obce są jej co prawda spontaniczne decyzje, jednak dąży do tego, by zawsze być przygotowaną na każdą ewentualność i poradzić sobie nawet w najtrudniejszej sytuacji. Dzięki dużej inteligencji rzadko kiedy daje się oszukać czy wykorzystać. Nie lubi też, gdy ktoś próbuje nią sterować, narzucać swoje zdanie czy wolę. Niekiedy bywa bardzo uparta.

Jako matka sprawdza się nie tylko z powodu ogromu ciepła, jakie przekazuje najbliższym, ale i dzięki zdolnościom pedagogicznym. Jej syn czy córka mogą być pewni, że przekaże im niezbędną wiedzę do tego, by poradzić sobie w życiu – zarówno w szkole, jak i na podwórku. W imiennikach nieprzypadkowo podaje się, że najlepsze zawody to dla niej pedagog, psycholog czy opiekunka.

W najróżniejszych źródłach powtarzają się informacje, że Zosia to osoba godna szacunku i naśladowania. Taka, która się nie wywyższa, nawet jeśli ma do tego powody.

Oznaczenia
     - daty imienin częściej obchodzone
     - daty imienin rzadziej obchodzone
 6  - pozostałe dni
Otrzymane wyniki spełniają rolę jedynie informacyjną i nie gwarantujemy 100% dokładności. Niemniej zapewniamy, że dołożyliśmy wielu starań aby te wyniki były rzetelne i zgodne ze stanem faktycznym.
Opracowanie własne na podstawie powszechnie dostępnych danych. Powielanie danych wyłącznie po uzyskaniu zgody i podaniu klikalnego źródła niniejszego opracowania.