Imieniny Łukasz

Do najbliższych imienin Łukasza ♂ zostało 46 dni co stanowi 1 miesiąc i 15 dni.
Imieniny Łukasza najczęściej obchodzone są 17 lutego, 10 września, 18 października. Łukasz może również obchodzić imieniny: 23 stycznia, 2 marca, 22 kwietnia, 12 sierpnia, 31 października.
Pochodzenie

Imię Łukasz wywodzi się z łacińskiego imienia Lucas (zdrobnienie imienia Lucanus) i oznacza „pochodzącego z Lukanii”, czyli krainy w południowych Włoszech. Tereny te zamieszkiwała liczna kolonia grecka, stąd też pochodzi przyrostek „as” w imieniu Lucas.

Inne znaczenie imienia Łukasz to „urodzony o świcie”, „biały, świecący się” poprzez związek z łacińskim słowem „lux” i greckim „leukos”.

W Polsce imię pojawiło się w średniowieczu: spotykane wówczas formy to Łukasz (1306), Łuka (1386) oraz skrócenia i spolszczenia jak Łuczko, Łuczek, Łuczka.

Obecnie imię to nosi około 360 000 mężczyzn, większość z nich na świat przyszło w latach 80. XX wieku – ponad 230 000. W 2014 roku urodziło się natomiast 935 Łukaszów.

Patron

Najsławniejszym Łukaszem jest twórca trzeciej księgi Nowego Testamentu i Dziejów Apostolskich. Żródła historyków Kościoła wskazują, że pochodził z pogańskiej rodziny z Antiochii Syryjskiej. Z zawodu był lekarzem i do dziś jest ich patronem. Jako dowód uczeni katoliccy wskazują, że w przypisywanych mu pismach występuje wiele specjalistycznych terminów medycznych.

Około 50 roku Łukasz przystał do Pawła Apostoła i towarzyszył mu w wielu podróżach misyjnych, między innymi do Rzymu, Macedonii, Jerozolimy i Grecji. Podczas drugiej podróży misyjnej przyjął chrzest. Wierność Łukasz podkreśla fakt, że jako jedyny pozostał przy św. Pawle w więzieniu w Rzymie. Przebywanie z uczniem Jezusa pozwoliło mu na tyle poznać jego losy oraz innych apostołów, że napisał trzecią Ewangelię oraz Dzieje Apostolskie. To od Łukasza dowiadujemy się o wielu istotnych wydarzeniach religijnych:
objawieniu się Marii Archanioła Gabriela i jego zapowiedzi przyjścia na świat Jezusa Chrystusa, narodzinach i życiu Jana Chrzciciela oraz Jezusa, pokłonie pasterzy czy ofiarowywaniu w świątyni. Choć Łukasz sam prawdopodobnie nie znał Jezusa, to ubogacił Ewangelię w wiele cennych szczegółów, które pominęli w swoich relacjach poprzednicy, czyli Mateusz i Marek.

Po śmierci Apostoła Narodów trudno określić, co działo się z Łukaszem. Według przekazów zmarł śmiercią naturalną w Beocji w wieku 84 lat. Za najbardziej prawdopodobne miejsce pochówku uważa się Efez lub Teby.

Święty Łukasz jest patronem Hiszpanii, lekarzy, grafików, historyków, notariuszy, malarzy, rzeźbiarzy, złotników.

Ciekawostkę stanowią zdolności artystyczne św. Łukasza. Przypisuje mu się autorstwo wielu ikon, w tym obrazu Marii Theotokos, Czarnej Madonny czy wizerunku Matki Boskiej Kostromskiej.

W ikonografii ewangelistę Łukasza pokazuje się często jako malującego lub piszącego. Jego atrybutami są wół, księga, zwój, paleta malarska, papier i kamień.

Cechy

Cenną zaletą charakteru Łukasza jest szczerość wobec drugiej osoby.
Łukasz uchodzi powszechnie za spokojnego, kulturalnego i rozważnego człowieka, który sporadycznie wdaje się w konflikty z innymi ludźmi. Trudno go wystraszyć czy zdenerwować, ale gdy już zostanie wyprowadzony z równowagi to biada jego rywalom – Łukasz nie ma wtedy dla nich litości.

Jest człowiekiem, który dokładnie wszystko analizuje. Rzadko zdarza mu się podejmować spontaniczne i nieprzemyślane decyzje, za to ma w głowie gotowy plan odnośnie każdej sprawy. Świetnie sprawdza się to w kwestiach zawodowych, ale nadmierna ostrożność i pragmatyzm czasami przeszkadza mu w relacjach damsko-męskich. Jego partnerka musi więc wzbudzić w nim dużo emocji, by zaangażował się w związek bez zastanawiania się nad jego konsekwencjami.

W towarzystwie prawie każdy Łukasz jest lubiany – trudno bowiem żywić niechęć do człowieka, który jest skromny, pomocny i postępuje zgodnie z przyjętymi normami społecznymi. Nie można też odmówić Łukaszowi taktu – potrafi się zachować w każdej sytuacji i wie, że niektóre myśli należy zachować tylko dla siebie. Stąd też Łukasz ma wielu przyjaciół i bardzo nielicznych wrogów – naprawdę trzeba sobie poważnie zapracować na nienawiść z jego strony.

Zgodnie ze swoim statecznym charakterem Łukasz najlepiej czuje się we własnym domu, w towarzystwie najbliższych przyjaciół i rodziny. Choć nie unika wyjść do kina, klubu czy na mecz, to jednak o wiele więcej radości czerpie z roli gospodarza.

Łukasz należy do tej grupy ludzi, która unika wzmożonego zainteresowania swoją osobą. Bardzo ceni sobie prywatność i rzadko dzieli się publicznie swoimi sprawami osobistymi. Unika jak ognia serwisów społecznościowych, zdecydowanie bardziej woli rozmowy w cztery oczy.

Łukasz jest świetnym materiałem na pracownika - punktualność, systematyczność i wytrwałość w połączeniu z wysoką inteligencją są zaletami nie do przecenienia.Wyszukiwarka imion i imienin

Nasza baza zawiera daty imienin dla blisko 2700 imion. Wpisz imię i kliknij przycisk Szukaj

Oznaczenia
     - daty imienin częściej obchodzone
     - daty imienin rzadziej obchodzone
 6  - pozostałe dni
Otrzymane wyniki spełniają rolę jedynie informacyjną i nie gwarantujemy 100% dokładności. Niemniej zapewniamy, że dołożyliśmy wielu starań aby te wyniki były rzetelne i zgodne ze stanem faktycznym.
Opracowanie własne na podstawie powszechnie dostępnych danych. Powielanie danych wyłącznie po uzyskaniu zgody i podaniu klikalnego źródła niniejszego opracowania.
Umieść odnośnik do tego kalendarza na swojej stronie, blogu lub na forum
© Copyright 2011-2016 by Kalbi.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką Prywatności witryny. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.