Imieniny Aliny

Do najbliższych imienin Aliny ♀ zostało 36 dni co stanowi 1 miesiąc i 6 dni.
Imieniny Aliny najczęściej obchodzone są 16 czerwca oraz  16 grudnia.

Pochodzenie

Alina jest żeńskim imieniem pochodzenia germańskiego, które powstało jako forma pochodna od Adelajda, Adelina. Imię to można przetłumaczyć jako określenie osoby, która zachęca innych do działania.

Alina jest również pierwotną, pruską nazwą rzeki Łyny, która w młodszych formach brzmiała Alna (1251) i Alne (1308). Alina w języku pruskim to także samica jelenia, łania. Po litewsku słowo „elnias” oznacza natomiast jelenia.

W Polsce popularność imienia z pewnością w jakiś sposób wiąże się z powieścią Juliusza słowackiego „Balladyna”, gdzie Alina jest siostrą tytułowej bohaterki. Jej losy kończą się tragicznie : Alina rywalizuje z Balladyną o względy Kirkora zbierając maliny. Gdy udaje jej się zebrać więcej owoców, zazdrosna siostra zabija ją. Postać o imieniu Alina występuje też w słynnej powieści Romana Bratnego „Kolumbowie. Rocznik 20.” gdzie jest siostrą Kolumba.Od tego imienia pochodzą nazwiska Alinowski, Alkiewicz.

Patron

Św. Alina z Forest

Alina pochodziła z rodziny pogańskiej z Dielbeek (okolice Brukselii). Pewnego dnia jej ojciec
Levoldus opowiedział rodzinie o pustelniku, którego spotkał w lesie. Zaciekawiona dziewczynka odnalazła pustelnię i w tajemnicy przed rodzicami przyjęła chrzest. Sprzeciwiali się oni jej wierze w Boga, więc zamknęli ją w domu, by zaprzestała modlitw w pustelni. Gdy udało jej się uciec, ojciec wysłał za nią uzbrojonych strażników. Zrozpaczona dziewczyna nie chcąc wracać do domu z całej siły uchwyciła się drzewa, przez co straciła rękę. W ten sposób wykrwawiła się i zmarła. Ojciec pożałował swoich czynów i wkrótce przyjął chrzest.
Pochowano ją w Forest koło Brukseli. Jej grób stał się celem pielgrzymek i cudów, więc w 1105 roku benedyktyni wybudowali tam opactwo.

Św. Alina jest patronką w chorobach oczu i przy bólach zębów. W ikonografii przedstawia się ją często jako księżniczkę z oderwanym ramieniem lub gdy uzdrawia niewidomego mężczyznę.

Cechy

Alina jest naturalną, uśmiechniętą, prostolinijną kobietą i za to wiele osób ją ceni najbardziej. Jest szczera i zawsze mówi to co myśli, jednak zachowuje przy tym takt. Jej sposób życia może być wzorem do naśladowania dla innych, szczególnie że stara się trzymać z daleka od wszelkich intryg i niejasnych sytuacji. Bardzo trafnie sportretował Alinę Słowacki w „Balladynie”, gdzie jest ona szlachetną, subtelną, wrażliwą i łagodną dziewczyną. Współczesna Alinka posiada wiele z tych cech.Z natury jest optymistką, można nawet powiedzieć, że postrzega świat przez różowe okulary. Stara się nie dostrzegać zła i zepsucia, widzi rzeczy lepszymi niż są naprawdę. Dzięki temu wiele osób lubi z nią przebywać, bo nie tylko roztacza miłą aurę, ale i nigdy nie narzeka. Dla niej szklanka zawsze jest w połowie napełniona, a nie pusta. Jest pogodną osobą, która umie cieszyć się z małych rzeczy i spraw. Adekwatnie do tego, nie znosi maruderów, którzy wciąż narzekają i są niezadowoleni, a swoimi niepowodzeniami obarczają innych. Alina stara się unikać takich osób jak ognia.

Jej największym marzeniem jest zrealizowanie się w roli żony i matki. Od najmłodszych lat zabawa w dom należy do jej ulubionych. Szybko dojrzewa jako kobieta i jest gotowa do poważnego związku. Często gdy jej koleżanki korzystają jeszcze z uroków młodości, ona myśli już o potomstwie i założeniu rodziny. Jej partner powinien więc dążyć do tego samego, przelotne znajomości jej nie interesują. Poza tym musi być opiekuńczym, uczciwym i zaradnym facetem. Alina jest szczerą i otwartą osobą, unika więc cwaniaczków czy mężczyzn o niejasnych zamiarach. Irytują ją zwłaszcza chłopcy, którzy głośno chwalą się i prężą muskuły, a w rzeczywistości są to tylko puste słowa.

Nie trzeba dodawać, że gdy ktoś zagrozi bezpieczeństwu jej bliskich jest gotów go rozszarpać. Wszelkie niepowodzenia czy problemy bliskich przeżywa bardzo mocno, a na pewno bardziej od swoich porażek. Potrzebuje wtedy wsparcia, inaczej może wpaść w depresyjny nastrój na wiele dni czy nawet tygodni.

Ciekawe jest to, że Alinka bywa uparta i bardzo pewna swoich racji, nawet jeśli w głębi duszy ma wątpliwości. Nie lubi jednak pokazywać słabości, stara się, by ludzie zawsze odbierali ją jako dzielną kobietę. Przez to w towarzystwie zdarza się jej, że zdobywa się na odwagę i często próbuje przejmować inicjatywę. Woli jednak mimo wszystko odgrywać drugie skrzypce poza domem, choć poradzi sobie zarówno w jednej i drugiej sytuacji.

Alina czasami ma prawo ponarzekać, gdyż miewa kłopoty ze zdrowiem. Raz dolega jej ból głowy, innym razem ciężko znosi bóle menstruacyjne.

Dobrze radzi sobie niemal w każdym zawodzie, choć preferuje te, gdzie ma więcej swobody. Bardziej więc odpowiada jej rola handlowca, który sam sobie sterem i okrętem, niż sekretarki czy pracownika biurowego. Według imienników profesje, w których Alina poradzi sobie najlepiej to farmaceutka i biolog.

Zainteresowania Alinki oscylują wokół typowo damskich zajęć, takich jak tworzenie przedmiotów artystycznych, moda, muzyka czy książki, wśród których przeważają oczywiście romanse.

Oznaczenia
     - daty imienin częściej obchodzone
     - daty imienin rzadziej obchodzone
 6  - pozostałe dni
Otrzymane wyniki spełniają rolę jedynie informacyjną i nie gwarantujemy 100% dokładności. Niemniej zapewniamy, że dołożyliśmy wielu starań aby te wyniki były rzetelne i zgodne ze stanem faktycznym.
Opracowanie własne na podstawie powszechnie dostępnych danych. Powielanie danych wyłącznie po uzyskaniu zgody i podaniu klikalnego źródła niniejszego opracowania.