Imieniny Amelii

Do najbliższych imienin Amelii ♀ zostało 12 dni.
Imieniny Amelii najczęściej obchodzone są 10 lipca oraz  7 października. Amelia może również obchodzić imieniny: 5 stycznia, 30 marca.

Pochodzenie

Amelia to imię pochodzenia starogermańskiego, które powstało od słowa „amal” (dzielny). Według innej hipotezy wywodzi się ze zdrobnień imion Amalgund lub Amalberga. W Polsce pojawiło się w średniowieczu, najstarsze źródła mówią o latach 1371-74.

Obecnie jest to bardzo popularne imię, jedno z najchętniej nadawanych dzieciom - od początku XXI wieku średnio 6-7 tysięcy razy każdego roku. Z pewnością miał na to wpływ kasowy francuski film „Amelia” z 2001 roku w reżyserii Jean-Pierre’a Jeuneta.

Patron

Amalberga z Maubeuge

Amalberga z Maubeuge (znana także jako Amalia, Amelia) urodziła się około 600 roku w Brabancji (Belgia). O jej życiu nie ma zbyt wielu informacji, wiadomo jednak, że była siostrą lub siostrzenicą Pepina z Landen oraz małżonką księcia lotaryńskiego i hrabiego Brabancji Witgera. Po śmierci męża wstąpiła do zakonu w klasztorze w Maubeuge, gdzie zmarła i została pochowana około 690 roku. Kroniki informują o tym, że jej dzieci zaliczono w poczet świętych Kościoła Katolickiego: św. Emeberta, św. Reineldisa i św. Gudulę.Amalberga Gandawska

Inną świętą Amelią, wspominaną w ten sam dzień co Amalberga z Maubeuge jest Amalberga Gandawska. Urodziła się w Ardem koło obecnego Luksemburga. Wychowywała się w bardzo religijnym domu i jako nastolatka wstąpiła do klasztoru benedyktynek w opactwie przy Munsterbilsen. Miała nie tylko piękną duszę, ale i ciało, stąd wzbudziła zainteresowanie króla Franków Pepina oraz jego syna Karola Wielkiego. Przez wiele lat odrzucała zaloty Karola, który w końcu dał za wygraną. Zasłynęła także tym, że ufundowała kościół poświęcony Marii w Temse nad Schelde. Jest patronką rolników i rybaków. Młodzi ludzie, którzy pragną dochować wierności Chrystusowi wzywają ją na pomoc, podobnie jak osoby szukający uzdrowienia przy obrażeniach rąk i ramion.

Cechy

Amelia to obecnie jedno z najpopularniejszych imion w naszym kraju. Wielu osobom kojarzy się ono z bohaterką słynnego francuskiego filmu. Całkiem słusznie, bo „nasza” Amelka ma wiele cech wspólnych ze swoją kinową odpowiedniczką.

Na pierwszy plan wysuwa się bogata wyobraźnia, która łączy obie dziewczyny. Amelia jest prawdziwą kopalnią kreatywnych pomysłów, a to sprawia że dobrze radzi sobie w sferze zawodowej. Dla Amelii kariera stanowi zresztą niezwykle ważny aspekt, który niekiedy rządzi całym jej życiem. Dzięki precyzyjnemu działaniu oraz darowi szybkiego podejmowania trafnych decyzji, szybko zyskuje sobie zaufanie dyrekcji oraz wszystkich współpracowników. Nie boi się skomplikowanych wyzwań i uparcie dąży do wyznaczonego wcześniej celu. Amelia należy do kobiet, które słyną z wyjątkowej odpowiedzialności jak i rozwagi, więc świetnie sprawdza się na stanowisku nauczyciela, przedszkolanki oraz lekarza pediatrii. Nie interesuje jej natomiast monotonna praca biurowa, która kojarzy jej się jedynie z wykonywaniem rutynowych czynności.Kinowa Amelia była skromna i dobra, co także widać u naszej bohaterki. Jej wrodzona subtelność, wyczucie taktu, a także nienaganna kultura osobista sprawiają, że bardzo szybko zjednuje sobie ludzi, którzy darzą ją ogromną sympatią oraz szacunkiem. Amelia najlepiej czuje się w gronie bliskich jej osób. Nie oznacza to jednak, że nie potrafi być duszą towarzystwa. Jej niebywały temperament sprawia, że staje się ozdobą wszelkich balów i bankietów. Nie lubi jednak zbyt długo przebywać na tego typu imprezach i przeważnie wychodzi z nich niepostrzeżenie.

Kobieta o imieniu Amelia nigdy się nie zniechęca i nie zraża drobnymi niepowodzeniami. Jest pełna optymizmu oraz sił witalnych. Potrafi cieszyć się z nawet najmniejszych sukcesów, które mobilizują ją do dalszego rozwoju i utwierdzają w przekonaniu, iż jest wyjątkową osobą. Amelia nigdy nie narzeka choć zdarza się, że w pewnych sytuacjach może reagować zmiennym nastrojem. Popadanie w depresję i melancholię nie leży jednak w jej naturze. Amelka jest twórcza i potrafi odpowiednio zorganizować swój czas, przez co nigdy nie narzeka na nudę. Nie lubi natomiast ograniczeń, dlatego też tak trudno jest ją okiełznać.

Amelia kocha życie pełne wrażeń, dlatego też założenie rodziny zawsze odkłada na ostatni moment. Lubi natomiast wdawać się w liczne romanse bez zobowiązań oraz przeżywać szalone przygody. Nieustannie dąży do tego, by być podziwianą i pożądaną przez płeć przeciwną. Skrycie marzy jednak o wielkiej i romantycznej miłości. Od mężczyzn oczekuje natomiast czułości oraz całkowitego oddania. Kiedy spotka wreszcie na swej drodze tego wyśnionego wybranka, będzie mu całkowicie wierna i stanie się przykładną żoną oraz matką jego dzieci.

Amelka jest dziewczyną, do której od razu czujemy sympatię i zaufanie. Wraz z upływem czasu przekonujemy się jedynie, że jak najbardziej słusznie.

Oznaczenia
     - daty imienin częściej obchodzone
     - daty imienin rzadziej obchodzone
 6  - pozostałe dni
Otrzymane wyniki spełniają rolę jedynie informacyjną i nie gwarantujemy 100% dokładności. Niemniej zapewniamy, że dołożyliśmy wielu starań aby te wyniki były rzetelne i zgodne ze stanem faktycznym.
Opracowanie własne na podstawie powszechnie dostępnych danych. Powielanie danych wyłącznie po uzyskaniu zgody i podaniu klikalnego źródła niniejszego opracowania.