Imieniny Bernarda

Do najbliższych imienin Bernarda ♂ zostało 98 dni co stanowi 3 miesiące i 6 dni.
Imieniny Bernarda najczęściej obchodzone są 12 marca, 20 sierpnia, 14 września oraz  12 stycznia. Bernard może również obchodzić imieniny: 1 czerwca, 12 czerwca, 15 czerwca, 10 sierpnia, 21 sierpnia, 22 sierpnia, 10 września, 14 października, 21 października, 26 października, 4 grudnia, 19 stycznia, 23 stycznia, 9 lutego, 16 lutego.

Pochodzenie

Jest to imię pochodzenia germańskiego. Stworzono je z połączenia rzeczownika „bero” (niedźwiedź) i „hart” (mocny, odważny), można więc przetłumaczyć je jako „silny jak niedźwiedź”.

Imię to znane jest pod różnymi postaciami, na przykład Bernhart, Barnart, Barnard. W Polsce pojawiło się w średniowieczu w takich formach jak Bernhardus, Bernhard, Biernat, Bernart, Barnard, Birnat, Barnat. Najbardziej utrwaliła się jednak forma z 1452 roku czyli Bernard.

Patron

Bernard urodził się około 1090 roku w wieloletniej rodzinie arystokratycznej na zamku Fontaine koło Dijon. Od najmłodszych lat uczęszczał do szkoły prowadzonej przez kanoników diecezjalnych w St. Vorles, gdzie jego ojciec miał swoją posiadłość. Rodzic planował dla niego karierę na dworze księcia Burgundii, jednak w Boże Narodzenie Bernardowi ukazało się Dziecię Boże i skłoniło do poświęcenia się służbie Panu. Gdy zmarła jego matka, zwrócił się do Maryi, by mu ją zastąpiła. Od tego czasu była ona dla niego niezwykle istotna postacią.W 1112 roku został mnichem w klasztorze cystersów w Cîteaux, który był pierwszą placówką założonego przez Roberta z Molesme zakonu. Przekonał do tego samego swoich braci, wuja i trzydziestu innych mężczyzn, a nawet ojca. Według żywotów spowodowało to poruszenie wśród kobiet, które uważały ze Bernard zabrał do zakonu najszlachetniejszych mężczyzn, potencjalnych mężów.

Trzy lata później już samodzielnie założył klasztor cystersów w Clairvaux i został jego pierwszym opatem. W tym samym roku otrzymał święcenia kapłańskie. Za jego życia powstało jeszcze blisko 70 klasztorów, a on sam nazywany jest drugim z założycieli zakonu cystersów. Bernard zreformował macierzystą regułę zakonną, kładąc nacisk na kontemplację. Miał istotny wpływ na rozwój kultu maryjnego i mariologii w średniowieczu. Jedna z legend mówi, że na jego pozdrowienie „Ave Maria”, które zwykł wygłaszać w kościele Matka Boża odpowiedziała mu: „Salve Bernarde!”.

Przypisuje mu się autorstwo reguły zakonu Templariuszy. Był obrońcą papieża Innocentego II. Położył też kres schizmie Anakleta w Rzymie. Wiele sławy Bernard zyskał jako propagator krucjaty. Do historii przeszło jego wielkanocne kazanie wygłoszone w Vézelay w obecności Ludwika VII, po którym król i szlachta przyjęli krzyż z ręki skromnego opata z Clairvaux. Kaznodzieja pociągnął za sobą licznych wojowników z Francji i Niemiec ale Krucjata zakończyła się niepowodzeniem, co było jednym z największych rozczarowań Bernarda.

Duchowny zmarł swoim macierzystym klasztorze w wieku 63 lat na ciężką chorobę żołądka. Już za życia był szanowaną postacią, utrzymywał kontakty z ówczesną elita życia publicznego. O radę prosili go nie tylko najznamienitsi duchowni, ale i królowie różnych krajów. Bernarda proszono też o objęcie prestiżowych stanowisk, jak choćby biskupa Genui i Mediolanu. Wszystkie odrzucił. O tym, jak wielkim szacunkiem cieszył się Bernard z Clairvaux świadczą przydomki nadane mu przez historyków Kościoła i uczonych wszystkich epok. Między innymi „patriarcha zmysłu europejskiego” (Heer), „przywódca i sędzia swojego świata” (Lortz), „geniusz religijny swoich czasów (von Harnack). Najsłynniejszym jest z pewnością przydomek „miodopłynny nauczyciel” związany z płomiennym kazaniami jakie wygłaszał. Na jego wizerunkach ikonograficznych często jest w związku z tym przedstawiany z ulem. Jest też patronem pszczelarzy i bartników. Inne ciekawe wyobrażenie Bernarda przedstawia go z diabłem na łańcuchu co symbolizuje przezwyciężenie wszystkich pokus.

Bernard zasłynął także swymi pismami. rozprawami teologicznymi, utworami ascetycznymi, listami i kazaniami. Najbardziej znane kazania to komentarze do „Pieśni nad pieśniami”. Wśród 500 jego listów jest także list do biskupa krakowskiego.

Aleksander III już w 1174 roku zaliczył Bernarda do grona świętych, natomiast papież Pius VII ogłosił go w 1830 roku doktorem kościoła.

Bernard z Clairvaux wzywany jest w przypadku chorób dzieci, opętania, zarazy u zwierząt oraz w godzinę śmierci.

Cechy

Imię, które oznacza człowieka o niedźwiedziej sile musi mieć swoje uzasadnienie. Stąd Bernard jest mocnym, zdrowym i pewnym siebie człowiekiem. Lubi mieć władzę. Można to potraktować zarówno jako metaforę kontroli nad swoim życiem, ale i dosłownie – jako dowodzenie grupą ludzi. Zdobycie wysokiego stanowiska lub założenie własnej działalności gospodarczej to dla niego najważniejsze wyzwanie zawodowe i cel. Z trudem znosi podporządkowywanie się, przez to zdarza mu się często zmieniać pracodawcę. A to błąd dla każdego prezesa, gdyż należy do osób twórczych i pomysłowych, a do tego pracowitych.

Działa szybko, z refleksem i zdecydowaniem. Rzadko się waha, wyznaje zasadę że pierwsza myśl jest najlepsza. Potrafi skorzystać z nadarzającej się okazji i nie martwi się na zapas – to optymista, zawsze pełen energii i dobrego samopoczucia. Nie dziwne więc, że z takim podejściem łatwo odnosi sukcesy.Jego wadą najczęściej jest brak wyrozumiałości powodujący trudności w relacjach z otoczeniem. Od strony prywatnej jest więc często nieznany dla szerszego otoczenia. Także dlatego, że do swojego świata wpuszcza tylko sprawdzone i zaufane osoby. Bernard najbardziej pielęgnuje przyjaźnie z podwórka i czasów szkolnych. Dla przyjaciół nie jest zaskoczeniem, że Bernard choć pewnie stoi na swojej pozycji i wygląda na stonowanego faceta, to miewa również wątpliwości, popada w melancholię. Zwłaszcza jeśli w jednym czasie skumuluje się kilka problemów. Najgorsze, gdy zmartwienia leczy różnymi używkami, wtedy może doprowadzić to do załamania czy nawet depresji. Dobrze, by miał wtedy w pobliżu przyjazną osobę – żonę, matkę, przyjaciela czy dzieci. Bliscy sprawiają, że szybko wstaje na nogi.

Jakie kobiety lubi Bernard? Przede wszystkim musi być kulturalna, elegancka i elokwentna. Taka, która błyszczy na salonach i olśniewa znajomych, jak i potrafi ugotować dobrą zupę, pomóc dzieciom w lekcjach, Zwieńczeniem jego ideału jest dzika namiętność w łóżku.

Lubi wygodne i rozrywkowe życie – jest estetą, koneserem sztuki, amatorem dobrego alkoholu, cygar, wykwintnego jedzenia. Od dresów zdecydowanie bardziej woli eleganckie koszule czy garnitury. Dobry styl i gust to coś co Bernard najbardziej ceni.

Oznaczenia
     - daty imienin częściej obchodzone
     - daty imienin rzadziej obchodzone
 6  - pozostałe dni
Otrzymane wyniki spełniają rolę jedynie informacyjną i nie gwarantujemy 100% dokładności. Niemniej zapewniamy, że dołożyliśmy wielu starań aby te wyniki były rzetelne i zgodne ze stanem faktycznym.
Opracowanie własne na podstawie powszechnie dostępnych danych. Powielanie danych wyłącznie po uzyskaniu zgody i podaniu klikalnego źródła niniejszego opracowania.