Imieniny Filipa

Do najbliższych imienin Filipa ♂ zostało 105 dni co stanowi 3 miesiące i 14 dni.
Imieniny Filipa najczęściej obchodzone są 11 kwietnia, 6 maja, 26 maja, 10 lipca, 13 września oraz  22 października. Filip może również obchodzić imieniny: 11 maja, 6 czerwca, 22 sierpnia, 24 października, 4 grudnia, 23 stycznia, 2 lutego.

Pochodzenie

Jest to imię z języka greckiego, gdzie „Filippos” oznacza miłośnika koni. Składa się z dwóch elementów: „philos” (miły, przyjaciel) i „hippos” (koń). Swoją popularność zawdzięcza apostołowi Filipowi.

W naszym kraju imię w postaci Filip znane jest od 1381 roku. Forma Pilip/Pyłyp pojawiła się w 1441 roku. Od imienia pochodzi kilka nazwisk, jak Filipczak, Filipiak czy Filipowicz.

Patron

Filip Apostoł

Jeden z dwunastu apostołów Jezusa pochodził z Betsaidy na północnym brzegu jeziora Genezaret, gdzie pracował jako rybak. Zbawiciel spotkał go w tym mieście podczas swojej podróży do Galilei i powołał na apostoła.

Ewangelia św. Jana wskazuje, że należał do uczniów Jana Chrzciciela i przyjaciół św. Andrzeja. Pismo święte wspomina o tym, że był świadkiem cudownego nakarmienia rzeszy przez Pana Jezusa oraz pośredniczył w organizacji oddania hołdu przez grupę Greków. Ostatnim zapisem dotyczącym apostoła jest jego wypowiedź w czasie wieczerzy paschalnej w Wieczerniku, gdzie prosi Chrystusa aby ten pokazał apostołom swojego niebieskiego Ojca.Po wniebowstąpieniu Chrystusa brak w Biblii informacji o dalszych losach Filipa. Opierając się na Tradycji oraz pismach Ojców Kościoła można dowiedzieć się, że głosił Ewangelię w krainie Partów, Frygii, Grecji i Scytii. Nawrócił i ochrzcił wielu pogan. Z tych tekstów wynika też, że Filip miał żonę i dzieci, a jego córki znane były z bogobojnego życia.

Zgodnie z Tradycją przyjmuje się, że apostoł Filip zginął śmiercią męczeńską przez przywiązanie do krzyża w kształcie litery T. Według innych legend powieszono go na słupie w Hierapolis.

Z postacią Filipa rozwinęło się wiele obyczajów, np. wigilia św. Filipa przyzwalająca na figle i swawole, czy dzień św. Filipa, który na wsi jest dniem określającym pogodę.

Cechy

Filip jest mężczyzną, który stara się czerpać z życia pełnymi garściami. Lubi wszelkie przygody i nowe doświadczenia, rzadko żałuje swoich czynów. Jeśli już, to tylko tego, że czegoś nie spróbował… Wszystkie te życiowe przyjemności najlepiej smakują mu w towarzystwie przyjaciół, samotna zabawa nie sprawia mu żadnej frajdy. Dba więc o najbliższych, jak tylko może – wspiera ich słowem i duchem, dzwoni, wysyła SMS-y, obdarowuje drobnymi prezentami. Filip zresztą z natury jest szczery i hojny, ale musi uważać, bo czasem bywa zbyt rozrzutny lub niekiedy nawet naiwny, jeśli chodzi o inwestycje pieniężne.Filip ma wrażliwą naturę, ale nie brakuje mu temperamentu. Jako mężczyzna zdumiewa tym, że nie boi się okazywać swoich emocji i uczuć, zarówno radości jak i lęków. Zawsze postępuje otwarcie i szczerze, tego można być pewnym. Inną cechą, która trochę łączy go z płcią przeciwną to fakt, że dużą wagę przywiązuje do wyglądu osobistego - świetnie zna się na modzie, wie jakich kosmetyków używać. Przez kobiety jest więc rozchwytywany, a jako elokwentna i elegancka osoba nie ma problemu z nawiązywaniem z nimi bliższych kontaktów. Wobec swojej partnerki jest zaborczy, zazdrosny a niekiedy nawet despotyczny, ale też wierny i romantyczny.

W jednej rzeczy z pewnością zawstydzi każdą kobietę – kuchnia! Potrafi przyrządzać smaczne potrawy, zarówno lekkie sałatki jak i potrawy mięsne, makarony czy desery. Także sztuka robienia drinków nie jest mu obca. Filip z pewnością ma predyspozycje do tego, by pracować jako kucharz, barman czy restaurator. Warto dodać, że chłopak o tym imieniu potrafi łączyć swoje pasję – na przykład zamiłowanie do podróży pozwala mu poznawać nowe tradycje kulinarne, a po powrocie do domu zaskakiwać znajomych nowymi daniami. Ci chętnie go zresztą odwiedzają, gdyż mogą być pewni, ze przygotuje coś smakowitego.

Imienniki podają, że Filip najlepiej sprawdziłby się w roli kierownika. Dobrze wykonuje swoje obowiązki tylko jeśli ma poczucie, że robi coś ważnego. Gdy jest biernym wykonawcą i małym trybikiem w ogromnym systemie, jego zapał i mobilizacja do pracy maleją. Ważne więc, by robił w życiu to co lubi. Oprócz wspomnianych zawodów związanych z kuchnią, radość sprawiłoby mu bycie przewodnikiem, DJ-em, sportowcem albo rezydentem hotelowym. To tylko potwierdza, że Filip to rozrywkowy typ – w jego towarzystwie nuda nam nie grozi!

Oznaczenia
     - daty imienin częściej obchodzone
     - daty imienin rzadziej obchodzone
 6  - pozostałe dni
Otrzymane wyniki spełniają rolę jedynie informacyjną i nie gwarantujemy 100% dokładności. Niemniej zapewniamy, że dołożyliśmy wielu starań aby te wyniki były rzetelne i zgodne ze stanem faktycznym.
Opracowanie własne na podstawie powszechnie dostępnych danych. Powielanie danych wyłącznie po uzyskaniu zgody i podaniu klikalnego źródła niniejszego opracowania.