Imieniny Gabriela

Do najbliższych imienin Gabriela ♂ zostało 91 dni co stanowi 3 miesiące i 1 dzień.
Imieniny Gabriela najczęściej obchodzone są 27 lutego oraz  16 marca. Gabriel może również obchodzić imieniny: 10 lutego, 24 marca, 29 września, 12 listopada.

Pochodzenie

Imię wywodzi się z hebrajskiego wyrazu „gabriel”, które złożone jest z elementów „geber” (mąż, mężczyzna) oraz „el” (Bóg). Imię tłumaczone jest więc jako „mąż boży”, „wojownik Boga”.

W Biblii Gabriel jest jednym z czterech archaniołów (Gabriel, Rafał, Michał, Uriel) i specjalnym wysłannikiem Boga. To on został zesłany by obwieścić Janowi Chrzcicielowi narodziny Chrystusa. Pod imieniem Dżibril lub Gibril czczą go też Muzułmanie). Według islamu to Gabriel (Dżibril) podyktował Koran prorokowi Mahometowi.

W Polsce imię pojawia się w XIII wieku, a jego pierwsze formy to Gabrylej (1290), Gawrzyjał (1393), Gabrzyjał (1411).

Patron

Archanioł Gabriel

Jest to jeden z najwyższych rangą aniołów, zarówno w tradycji chrześcijańskiej, judaistycznej i muzułmańskiej. Odegrał bardzo ważną rolę w dziejach zbawienia.

Po raz pierwszy pojawia się w Starym Testamencie w Księdze Daniela gdzie przekazuje za pośrednictwem Boga misję tytułowemu prorokowi. Według historyków Kościoła występująca w tym dziele nieokreślona bliżej przez Daniela postać odziana w lniane szaty to także archanioł Gabriel. W Nowym Testamencie wspomina się o Gabrielu w kontekście zwiastowania Zachariaszowi, że zostanie ojcem Jana Chrzciciela oraz Maryi, że za sprawą Ducha Świętego pocznie Syna Bożego.Gabriel sprawuje władzę nad rajem i jest aniołem zwiastowania, zmartwychwstania, miłosierdzia, kary, śmierci oraz objawienia. Patronuje dyplomatom, filatelistom oraz pracownikom pocztowym, radia i telekomunikacji.

Cechy

Gabriel jest typem człowieka, obok którego trudno przejść obojętnie. Lubi się wyróżniać, bowiem według niego nie ma nic gorszego niż przeciętność.

Uwielbia błyszczeć na tle innych, schlebiają mu komplementy i zaszczyty. Jest dumnym człowiekiem, dlatego łatwo go sprowokować odwołując się do jego poczucia własnej wartości. Podejmuje się więc odważnych i zdumiewających czynów, ale też nierzadko graniczących z głupotą – np. skoki z dużej wysokości do wody czy odpyskowywanie silniejszym.

Zawsze idzie na całość, nie znosi półśrodków, połowiczych sukcesów i kompromisów. Uważa, że jeśli ma już spadać to z wysokiego konia, a ciekawość każe sprawdzać mu każdy pomysł, na jaki wpadnie. Nie przejmuje się przy tym, co inni o nim mówią – samo to, że ktoś interesuje się jego życiem uważa za pewnego rodzaju sukces, dowód na wyróżnienie się, wybicie ponad przeciętność.Jest facetem o bystrym umyśle, potrafi się w życiu dobrze ustawić. Wykorzystuje do tego zarówno inteligencję jak i wrodzony spryt. Jest mężczyzną dynamicznym, wszędzie musi wtrącić swoje trzy grosze. Nie ma natomiast nic gorszego niż kłótnia z nim – należy do tych ludzi, którzy zawsze muszą mieć ostatnie słowo.

Gabriel jest osobą, która zwraca uwagę na wygląd kobiety i wcale się z tym nie kryje. Sam zresztą dba o swoją kondycję fizyczną, pamiętając o regularnych ćwiczeniach i diecie. Idealna partnerka dla Gabriela powinna być więc wysportowana i podobnie jak on aktywna oraz pełna energii. Podobnie jednak jak większość mężczyzn, Gabryś marzy, by jego wybranka była wrażliwa, wierna i opiekuńcza.

Lubi otaczać się ludźmi, często można go spotkać tam gdzie jest głośno i tłoczno – na imprezie, na meczu czy w galerii handlowej. Pasją Gabriela są podróże, gdyby tylko mógł, zwiedziłby cały świat – od Japonii i Chin po USA, Meksyk czy Kolumbię. Nie ogląda się nawet na niebezpieczeństwa, jakie mogą go spotkać w rejonach niestabilnych politycznie. Lubi przygodę i towarzyszący temu dreszczyk emocji, dlatego często pcha się w sam środek cyklonu.

Oznaczenia
     - daty imienin częściej obchodzone
     - daty imienin rzadziej obchodzone
 6  - pozostałe dni
Otrzymane wyniki spełniają rolę jedynie informacyjną i nie gwarantujemy 100% dokładności. Niemniej zapewniamy, że dołożyliśmy wielu starań aby te wyniki były rzetelne i zgodne ze stanem faktycznym.
Opracowanie własne na podstawie powszechnie dostępnych danych. Powielanie danych wyłącznie po uzyskaniu zgody i podaniu klikalnego źródła niniejszego opracowania.