Imieniny Ireneusza

Do najbliższych imienin Ireneusza ♂ zostały 83 dni co stanowi 2 miesiące i 22 dni.
Imieniny Ireneusza najczęściej obchodzone są 25 marca oraz  28 czerwca. Ireneusz może również obchodzić imieniny: 6 kwietnia, 5 maja, 23 sierpnia, 26 sierpnia, 15 grudnia.

Pochodzenie

Imię pochodzi z języka greckiego. Rzymianie przejęli je w formie Eirenaios, ale jako że „ei” wymawiali jako „i” powstała forma Irenaeus. Pod tą postacią imię przeniknęło do nowożytnych języków europejskich, w tym także do polskiego.

Ireneusz oznacza człowieka spokojnego, pokojowo nastawionego do otoczenia, gdyż imię powstało od przymiotnika „eirenaios”, którego bazą jest eirene, czyli pokój.

W naszym kraju imię Ireneusz pojawiło się w XVIII wieku.

Patron

Św Ireneusz

Ireneusz wychował się na terenie obecnej Turcji (Izmir). Był uczniem św. Polikarpa, jednego z ojców apostolskich.

Za czasów panowania cesarza Marka Aureliusza został biskupem Lyonu. Wsławił się licznymi pismami i dziełami, między innymi „Przeciw herezjom” powstałemu w w latach 180-185. Polemizował w nim z gnostycyzmem i przedstawił problemy nękające ówczesne chrześcijaństwo. Dokument zawiera indeks herezji, ale również sumę tradycji apostolskiej i pierwszych Ojców Kościoła.Ważnym dziełem św. Ireneusza jest także „Dowód prawdziwości nauki apostolskiej”, gdzie zawarto pojęcie Tradycji i sukcesji apostolskiej, a także spis papieży od św. Piotra do Eleuteriusza.

Według tradycji Ireneusz poniósł śmierć męczeńską w czasie prześladowania chrześcijan za czasów panowania Septymiusza Sewera w 202 roku.Św. Ireneusz jest patronem archidiecezji w Lyonie, Marsylii i w Częstochowie.

Cechy

Na wstępie od razu trzeba ostrzec, że Irek to niezłe ziółko:) Jest urodzonym nonkonformistą, który jak nic innego ceni sobie wolność, swobodę i niezależność. Lubi łamać utarte schematy i stereotypy, stąd niemal zawsze się przeciw czemuś buntuje, stawia w opozycji do całego świata. Różnie się to przejawia – od ubioru, poglądów, po słuchaną muzykę czy przynależność do danej grupy, subkultury. Od dziecka jest więc typem marzyciela, który wierzy w idealny świat, oparty na miłości i szacunku. Nie łatwo zaakceptować mu, że tak nie jest.

Jego dynamizm i temperament dodatkowo podkreślają jego impulsywność. Można nawet stwierdzić, że jest „narwany” - trudno mu wysiedzieć spokojnie w jednym miejscu, ciągnie go do przygód. Czasami nawet sam nie wie, czego potrzeba mu do szczęścia i spełnienia się. Nie jest raczej typem domatora – wolny czas spędza w przeróżny sposób – na kajakach, w kinie, na siłowni, meczu piłkarskim, w barze czy jakiejś manifestacji.Irek łapie się tak wielu spraw naraz, że czasem trudno mu z wszystkimi nadążyć. To związane jest oczywiście z jego niecierpliwością i tym, ze wszystko chciałby mieć natychmiast. Długofalowe interesy nie zawsze więc mu wychodzą, a jako przełożony może być nie do zniesienia, gdy wciąż pospiesza z wykonaniem zadania.

W towarzystwie Ireneusz jest dość powściągliwy i skryty, co trochę kłóci się z jego wizerunkiem impulsywnego i energicznego człowieka. W głębi duszy jest nieśmiały, stad początkowo może mylnie przypominać milczka. Gdy już jednak się z kimś zaprzyjaźni, ujawnia się jego cały repertuar zachowań – raz jest niezwykle wylewny, hojny i rozgadany, a innym razem ironiczny i złośliwy. Zawsze jednak stanie po stronie kolegi , nawet jeśli chwilę wcześniej ostro się z nim pokłócił. Jest lojalny i za to ceni go wiele osób.

Ireneusz jest mężczyzną, który lubi prezentować się elegancko i z klasą. Choć nie obce są mu dresy czy bluzy, to jednak chętnie wkłada garnitur czy gustowną marynarkę. Ma dobre maniery i jest kulturalny – umie zachować się w restauracji, przepuszcza kobiety w drzwiach czy ustąpi miejsca w autobusie starszym ludziom. Do kobiet odnosi się z szacunkiem, co zapewnia mu ich względy. Bardzo buduje to jego ego, a sam Irek nie stroni od towarzystwa pań. Co więcej, zanim się ustatkuje może minąć cała wieczność...Nie pomaga mu z pewnością też fakt, ze jest bardzo zaborczy i zazdrosny, szczególnie jeśli mu na kimś bardzo zależy...

Oznaczenia
     - daty imienin częściej obchodzone
     - daty imienin rzadziej obchodzone
 6  - pozostałe dni
Otrzymane wyniki spełniają rolę jedynie informacyjną i nie gwarantujemy 100% dokładności. Niemniej zapewniamy, że dołożyliśmy wielu starań aby te wyniki były rzetelne i zgodne ze stanem faktycznym.
Opracowanie własne na podstawie powszechnie dostępnych danych. Powielanie danych wyłącznie po uzyskaniu zgody i podaniu klikalnego źródła niniejszego opracowania.