Imieniny Judyty

Do najbliższych imienin Judyty ♀ zostały 243 dni co stanowi 7 miesięcy i 29 dni.
Imieniny Judyty najczęściej obchodzone są 22 grudnia ale Judyta może obchodzić imieniny również: 13 stycznia, 6 maja, 16 czerwca, 10 grudnia.

Pochodzenie

Jest to imię pochodzenia hebrajskiego, Jehudith oznacza pierwotnie „Judejka”, „Żydówka”. Tłumaczy się je również jako „Żydówka chwaląca”. Imię to nosiła jedna z postaci z ksiąg Starego Testamentu.

Judyta była córką Merariego i bardzo wcześnie owdowiała, zostając z 14 synami. Po śmierci męża (Manassesa z Betulii) cały czas nosiła na sobie wór opadający na biodra. Biblia opisuje ją jako kobietę piękną, bogatą, pobożną oraz odważną. W Księdze Judyty dowiadujemy się, że podczas najazdu wojsk asyryjskich na Betulię udaje się do obozu wroga. Tam wyjaśnia, że opuści miasto, ponieważ chce zachować życie. Zaprowadzona zostaje przed oblicze Holofernesa, który zakochuje się w niej i zabiera do swojego namiotu. Po czterech dniach i wielkiej uczcie, dzielna Judyta ucina śpiącemu wodzowi głowę i powraca do rodzinnego miasta. Gdy żołnierze asyryjscy widzą wywieszoną głowę na murach Betulii uciekają.Warto wiedzieć, że występującą w wielu językach europejskich formę Judith zawdzięczamy łacińskiemu przekładowi Biblii Wulgacie, której autorem jest św. Hieronim ze Strydonu.

W Polsce imię to pojawiło się już około 1085 roku w formie Judyta, natomiast zapis Judyt pochodzi z 1125 roku. Imię to nadawali swoim córkom książęta piastowscy, między innymi Bolesław Krzywousty, Mieszko III Stary czy Konrad Mazowiecki. Kobiety o tym imieniu szczególnie upodobał sobie Władysław Herman – jego dwie żony miały na imię Judyta.

Cechy

Można zaryzykować stwierdzenie, że Judyta łączy w sobie dwie osobowości. Podobnie jak jej patronka, to kobieta pewna siebie, o silnym charakterze, którą mało rzeczy jest w stanie złamać. Ale w głębi serca jest mimo wszystko delikatną dziewczyną.

Jej silny charakter na pewno widać w sprawach zawodowych. W szkole, a potem w firmie należy do wiodących postaci, nierzadko liderów grupy. Nie boi się podejmować ważnych decyzji, odpowiedzialności. Judyta jest zdecydowaną, nieugiętą osobą, nie tylko ze względu na swój charakter. Ma do tego solidne podstawy, bowiem wyróżnia ją pracowitość, skrupulatność, ambicja. Przez to trudno ją „zagiąć”, ta dziewczyna zawsze ma w zanadrzu jakieś argumenty. Posłuch i autorytet jaki posiada u innych może też pochodzić stąd, że według imienników jest ona filantropką - często bezinteresownie robi coś dla innych. Te same źródła podają że jest rozrzutna.Judyta bardzo lubi przebywać w towarzystwie, nawiązywać nowe znajomości, choć zawsze stara się trzymać dystans. Musi kogoś dobrze poznać, by obdarzyć go zaufaniem, uzewnętrznić swoje uczucia. Wtedy okazuje się, że groźną minę robi trochę na pokaz, a prywatnie jest to dowcipna, czuła osoba.

W miłości jest wymagającą partnerką, nieskorą do ustępstw. Mężczyzna, który zdecyduje się zabiegać o jej względy powinien mieć to na uwadze. Jeśli da się całkowicie podporządkować, będzie nieszczęśliwy. Judyta pewnie też, bo mimo wszystko pociągają ją chłopaki o podobnej do niej osobowości. Czyli zawadiaccy, zadziorni, wojownicy. Tacy, którzy mają swoje zdanie, potrafią go bronić i nie dają się zdominować. Nie trzeba dodawać, że w takim związku dwóch silnych charakterów aż iskrzy. Czasami jednak i jej zdarzają się chwile, w których potrzebuje opieki, wsparcia – wtedy lubi wtulić się w mocne ramiona. Warto dodać, że Judyta wierzy w siłę małżeństwa i złożona przysięga jest dla niej świętością. Nie tylko jest wierna, ale też nigdy nie rozbiłaby rodziny czy odbiła faceta innej kobiecie.

Dla swoich dzieciaków Judyta stara się być autorytetem i osobą, do której zawsze mogą zwrócić się o pomoc, nawet z najtrudniejszym problemem. Choć inni mają ją za „twardą babkę” w stosunku do dzieci rzadko używa krzyku, co więcej bywa czasami nawet zbyt wyrozumiała. Gdy trzeba być stanowczym i ustawić syna lub córkę do pionu zostawia to raczej mężowi.

Zainteresowania muzyczne Judyty potwierdzają jej rozdwojoną naturę. Z jednej strony beztrosko bawi się przy rocku, a z drugiej wsłuchuje w smutną balladę. Imienniki podają, że kobieta o tym imieniu ma duże zdolności artystyczne, szczególnie w literaturze i malarstwie (wrażliwa na piękno i kolory).

Jak na silną kobietę przystało, lubi popatrzeć na umięśnionych mężczyzn. Ogląda więc zawody sportowe, jak choćby boks czy mecze piłkarskie. Sama zresztą dba o swoje ciało, najlepiej na siłowni obok przystojnych chłopaków, ewentualnie na basenie.

Judyta jest połączeniem silnej kobiety z małą dziewczynką. Lubi dominować i odgrywać wiodącą rolę w każdym aspekcie życia, ale i ona potrzebuje czasem wypłakać się komuś w ramię.

Oznaczenia
     - daty imienin częściej obchodzone
     - daty imienin rzadziej obchodzone
 6  - pozostałe dni
Otrzymane wyniki spełniają rolę jedynie informacyjną i nie gwarantujemy 100% dokładności. Niemniej zapewniamy, że dołożyliśmy wielu starań aby te wyniki były rzetelne i zgodne ze stanem faktycznym.
Opracowanie własne na podstawie powszechnie dostępnych danych. Powielanie danych wyłącznie po uzyskaniu zgody i podaniu klikalnego źródła niniejszego opracowania.

Nietypowe