Imieniny Marty

Do najbliższych imienin Marty ♀ zostało 41 dni co stanowi 1 miesiąc i 11 dni.
Imieniny Marty najczęściej obchodzone są 29 lipca oraz  22 lutego. Marta może również obchodzić imieniny: 18 marca, 21 czerwca, 5 lipca, 19 września, 19 stycznia, 23 lutego.

Pochodzenie

Imię to pochodzi z języka aramejskiego, a pierwotnie oznaczało „pani domu” , „gospodyni”. W Polsce zaczęło się pojawiać około 1265 roku, należy obecnie do jednych z popularniejszych imion. W latach 80. XX wieku nadano je ponad 100 tysięcy razy. Pochodzi od niego nazwisko Martula.

Patron

Najsłynniejszą Martą jest biblijna siostra Marii i Łazarza, która pojawia się kilkakrotnie na kartach Ewangelii. Jezus przyjaźnił się z tym rodzeństwem i często ich odwiedzał. Podczas jednej z wizyt Marta narzekała na Marię, że nie pomaga jej w domowych obowiązkach. Jezus zwrócił wtedy uwagę, że ważniejsza od przygotowania posiłku jest umiejętność wsłuchania się w Słowo Boże.W Ewangelii według św. Jana Marta jest obecna podczas przyjęcia w Betanii, wydanym z okazji wskrzeszenia z martwych jej brata Łazarza, 6 dni przed paschą. Stwórca wskrzesił mężczyznę na prośbę Marty.

Według źródeł pozabiblijnych Marta z bratem i siostrą musieli opuścić Ziemię Świętą, po drodze doświadczając wielu szczęśliwie zakończonych przygód dzięki Opatrzności Bożej. Cała trójka osiadła potem we Francji, w okolicach obecnej Marsylii. Łazarz został biskupem Marsylii, natomiast Marta założyła tam klasztor o bardzo surowych regułach.

Postać św. Marty przedstawiana jest najczęściej z pękiem kluczy za pasem i łyżką kuchenną, choć są też wizerunki przedstawiające jak prowadzi smoka- szatana na pasku i kropi go wodą święconą.

Św. Marta jest patronem gospodyń domowych, kucharek, sprzątaczek, hotelarzy, właścicieli zajazdów. Wzywa się ją w przypadku krwotoku.

Cechy

Marta należy do tych kobiet, które są samodzielne, zaradne i nie obawiają się stawiać czoła życiowym przeszkodom. To sprawia, że radzą sobie doskonale nie tylko w roli gospodyni, ale też w sprawach zawodowych.

Marta uparcie i konsekwentnie do celu, choć nie zwierza się ze swoich działań, nie chwali dnia przed zachodem słońca. Wierzy, że przedwczesnym cieszeniem się można zapeszyć, dlatego znajomych czy rodziców o swoich sukcesach informuje dopiero po fakcie. Potrafi realnie ocenić każdą sytuację – nie ulega złudnym fantazjom lecz trzyma się namacalnych rzeczy do zdobycia. Jest typem kobiety, która cieszy się z tego co ma, dzięki czemu unika rozczarowań. Charakterystyczną cechą Marty jest optymizm i poczucie humoru. Prawie zawsze jest uśmiechnięta i zadowolona, nawet z najtrudniejszej sytuacji potrafi znaleźć wyjście.Ma wiele zainteresowań i talentów, że aż czasem nie wie czym się zająć. Widać to choćby w szkole - z przedmiotów które ją ciekawią ma same piątki, ale z tych nudniejszych idzie jej średnio. W imiennikach można znaleźć wiele informacji o jej hobby, są to między innymi: fotografia, moda, kulinaria, muzyka, siatkówka, wyprawy górskie. Najlepiej natomiast sprawdzi się w takich zawodach jak pisarka, hotelarka lub lekarka.

Niektóre kobiety o imieniu Marta przejawiają pewne podobieństwo do mężczyzn. Chodzi tu nie tylko o sposób ubierania, ale niektóre zachowania, zainteresowania oraz to, że dobrze czuje się w męskim gronie. W stosunku do partnera życiowego bywa jednak nieufna, zaborcza, niekiedy nawet agresywna. Wpływ z pewnością ma na to zbyt częste przebywanie z chłopakami, znajomość ich zwyczajów, psychiki. Mimo wszystko powinna pozwolić sobie w uczuciach na więcej luzu, szczególnie że wzbudza zainteresowanie wśród przedstawicieli brzydszej płci. Marta nie tylko jest czarująca, ale przede wszystkim niczym jej patronka, uchodzi za wzorową gospodynię i panią domu. Potrafi znakomicie gotować, dba o porządek, wie jak postępować z dziećmi.

Marta jest bardzo otwartym człowiekiem i szczerym. Mówi wprost co ma na myśli i oczekuje tego samego. Jeśli ktoś nie jest wobec niej fair, z pewnością będzie miał kłopoty. Mówi to co myśli, czasami jednak niektóre słowa powinna zachować dla siebie. Jej zbytnia bezpośredniość potrafi zranić niejedną słabszą psychicznie osobę, która bierze do siebie zbyt mocno krytykę. Działa to jednak w drugą stronę - Marcie możemy powiedzieć niemal wszystko, a ona się nie obrazi. Rzadko przejmuje się opinią innych, szczególnie nieznajomych osób. Z drugiej strony nie przeszkadza jej to łatwo nawiązywać nowe kontakty, o czym świadczy długa lista numerów telefonicznych w komórce.

Jeśli trzeba, to potrafi się zmobilizować - wstać godzinę wcześniej, by iść na trening, zapisać się na kurs językowy, nauczyć do egzaminu czy zrezygnować z papierosów. Ma silną wolę, jedynie gdy w grę wchodzi smaczne jedzenie wystawiona jest ona na wielką próbę...

Oznaczenia
     - daty imienin częściej obchodzone
     - daty imienin rzadziej obchodzone
 6  - pozostałe dni
Otrzymane wyniki spełniają rolę jedynie informacyjną i nie gwarantujemy 100% dokładności. Niemniej zapewniamy, że dołożyliśmy wielu starań aby te wyniki były rzetelne i zgodne ze stanem faktycznym.
Opracowanie własne na podstawie powszechnie dostępnych danych. Powielanie danych wyłącznie po uzyskaniu zgody i podaniu klikalnego źródła niniejszego opracowania.