Imieniny Nikodema

Do najbliższych imienin Nikodema ♂ zostało 48 dni co stanowi 1 miesiąc i 18 dni.
Imieniny Nikodema najczęściej obchodzone są 3 sierpnia oraz  15 września. Nikodem może również obchodzić imieniny: 1 czerwca, 31 sierpnia.

Pochodzenie

Nikodem to greckie imię, które złożone jest z wyrazów „nike” (zwycięstwo) oraz „demos” (lud). Jest to więc imię synonimiczne do Nikolaos (Mikołaj). Jego znaczenie to „ten, który zwycięża dla ludu".

W ewangelii Nikodem pojawia się jako utajniony uczeń Jezusa Chrystusa. W naszym kraju imię znane jest od 1437 roku. Co ciekawe, najpopularniejszym Nikodemem w Polsce jest postać fikcyjna, tytułowy bohater powieści a potem także filmu „Kariera Nikodema Dyzmy”.

Żeński odpowiednik to Nikodema.

Od tego imienia pochodzą nazwiska: Nikodem oraz Nikodemski.

Patron

św. Nikodem

Żywot św. Nikodema opisany został w Ewangelii św. Jana Apostoła. Był zamożnym faryzeuszem oraz członkiem Sanhedrynu, czyli najwyższej żydowskiej instytucji religijnej i sądowniczej. Po tym jak został świadkiem cudownych czynów Jezusa, zapragnął opowiedzieć się po jego stronie. Mężczyzna początkowo potajemnie spotykał się z Jezusem Chrystusem, a przebieg jednej z rozmów można przeczytać w trzecim rozdziale Ewangelii Jana. Gdy jednak Sanhedryn wydał na niego wyrok śmierci bez przeprowadzenia formalnego sądu, Nikodem stanął jawnie w jego obronie. Także po ukrzyżowaniu Zbawiciela postąpił bardzo odważnie - wraz z Józefem z Arymatei namaścił ciało zakupionymi wcześniej olejkami i zorganizował mu pochówek. Na przedstawieniach ikonograficznych najczęściej pojawia się właśnie, gdy zdejmuje ciało Jezusa z krzyża. Po tym wydarzeniu św. Piotr i św. Jan udzielili mu sakramentów chrztu św. i bierzmowania. Nikodem najprawdopodobniej również poniósł śmierć męczeńską z rąk Żydów. Jego szczątki wraz z relikwiami św. Szczepana wydobyto w 415 roku, pochowano go w palestyńskim Kefaz-Gamla.Cechy

Nikoś to mężczyzna o niezwykle bogatej osobowości. Co jednak by nie zrobił, nie ucieknie od porównań ze słynnym Dyzmą. Warto więc zastanowić się, co łączy obu panów?

Współczesny Nikodem to postać barwna, o złożonej osobowości, nieprzewidywalna. Ma wyjątkowy dar do obserwowania życia oraz otaczającej go rzeczywistości i wyciągania odpowiednich wniosków. Szybko się uczy, przyswaja wiedzę, więc jeśli korzysta z dobrych wzorów może zajść naprawdę wysoko. I to niekoniecznie wylewając siódme poty. Nikoś, podobnie jak Dyzma jest bowiem sprytny, niekiedy nawet przebiegły i umie wykorzystać szanse od losu. Jest przy tym energiczny, pewny siebie i odważny, co oczywiście pomaga mu w realizowaniu postawionych celów. Często też zdaje się na swoją intuicję, co okazuje się dobrą decyzją w wielu życiowych kwestiach. Co innego jednak hazard – tutaj niejeden Nikodem stracił spore pieniądze obstawiając pola w ruletce czy wyniki meczów piłkarskich.Jest mężczyzną wygadanym, którego bardzo trudno „zagiąć” czy oszukać w jakiejkolwiek kwestii. Na wszystko ma gotową odpowiedź, nawet jeśli nie jest do końca pewny swoich racji. Ma jednak dar przekonywania. Nikodema charakteryzuje to, że nigdy się nie poddaje. Jeśli obrał jakąś drogę do celu, to nie załamie się po pierwszym niepowodzeniu. Upór i konsekwencja pozwalają mu sporo osiągnąć. Podobnie jak Nikodem Dyzma, miewa przy tym sporo szczęścia.

Kobiety to temat rzeka, jeśli chodzi o Nikodema. Nie musi być wcale umięśnionym przystojniakiem, by zdobyć serce dziewczyny. Błyskotliwe poczucie humoru, dobra „bajera”, szarmanckie zachowanie to recepta jego powodzenia. W pewnym stopniu jest kobieciarzem, ale gdy zakocha się na poważnie, wtedy zupełnie traci głowę. Przebiegła kobieta może to wykorzystać – zauroczony Nikodem jest bowiem gotów ukraść gwiazdkę z nieba dla swojej wybranki. Jeśli jednak zakocha się z wzajemnością, to z pewnością stworzy wspaniały związek – oparty na wierności, partnerstwie i namiętności. Jako ojciec stara się ze wszystkich sił, by dzieciom niczego nie zabrakło.

Posiada liczne grono znajomych, jest osobą rozpoznawaną w kręgach towarzyskich. Pozwala mu to załatwić każdą niemal sprawę, a że jest człowiekiem obrotnym, czerpie z tego korzyści. Nikodem zresztą musi mieć środki na wystawne życie, które uwielbia. Dalekie podróże, modne ciuchy, zabawy w dyskotece, uczty w restauracji, drogie prezenty dla dziewczyny – Nikoś ma rozległą listę wydatków. Jest osobą, która lubi się dobrze bawić – zawsze znajdzie czas na wypad ze znajomymi na zabawę czy wspólną kolację. To kolejna cecha łącząca go z Dyzmą, podobnie jak to, że rzadko odmawia alkoholu. Na szczęście ma mocną głowę lub też potrafi zachować umiar – trudno to jednoznacznie ocenić. Podobnie jak samego Nikosia – z jednej strony to „cwany lis”, ale z drugiej sympatyczny i życzliwy człowiek.

Oznaczenia
     - daty imienin częściej obchodzone
     - daty imienin rzadziej obchodzone
 6  - pozostałe dni
Otrzymane wyniki spełniają rolę jedynie informacyjną i nie gwarantujemy 100% dokładności. Niemniej zapewniamy, że dołożyliśmy wielu starań aby te wyniki były rzetelne i zgodne ze stanem faktycznym.
Opracowanie własne na podstawie powszechnie dostępnych danych. Powielanie danych wyłącznie po uzyskaniu zgody i podaniu klikalnego źródła niniejszego opracowania.