Imieniny Renaty

Do najbliższych imienin Renaty ♀ zostały 172 dni co stanowi 5 miesięcy i 19 dni.
Imieniny Renaty najczęściej obchodzone są 12 listopada ale Renata może obchodzić imieniny również: 28 marca.

Pochodzenie

Imię żeńskie pochodzenia łacińskiego, które wywodzi się od pospolitego wyrazu „renatus” czyli „odrodzony”, „nowo narodzony” w wierze/przez chrzest.
W Polsce imię to pojawiło się w XVII wieku pod wpływem francuskim. Nosiła je wtedy królowa Polski Cecylia Renata, która była żoną Władysława IV.
W obecnych czasach imię jest dość popularne, nosi je około 200 000 tysięcy Polek. Najczęściej nadawano je w latach 60 i 70 XX wieku.

Patron

Bł. Renata (1751-93).

Pochodziła z Angers we Francji i była córką nauczyciela gramatyki. Jej życie nie należało do łatwych. W młodym wieku ożeniła się z handlarzem krochmalem Louisem Dumontem, ale ledwie po kilkunastu latach została wdową i musiała sama wychowywać 10 dzieci. Po wybuchu Rewolucji Francuskiej, gdy w całym kraju trwały prześladowania chrześcijan, aresztowano ją i skazano na śmierć przez ścięcie gilotyną. Renata została beatyfikowana przez Jana Pawła II w 1984 roku.Renata z Bawarii.

Renata urodziła się w 1544 roku w rodzinie z wyższych sfer, jej ojcem był książę Lotaryngii. Poślubiła księcia Wilhelma V z Bawarii (Pobożnego), a małżeństwo poświęcił sam Otto, jeden z najwybitniejszych duchownych Kościoła tamtych czasów. Jak podają źródła byli to pobożni ludzie, i mieli liczne potomstwo. Renata mimo opieki nad dziećmi znajdowała czas na działalność charytatywną. Założyła między innymi w Monachium szpital św. Elżbiety oraz szpital św. Michała. W tej świątyni pochowaną ją razem z mężem.

Cechy

Renata jest bystrą, dumną i świadomą swoich atutów kobietą. Wytrwale więc zmierza do osiągnięcia każdego celu, nie oglądając się przy tym na przeszkody. Ogromna determinacja, upór i konsekwencja pomagają jej nie tylko w załatwianiu codziennych spraw, ale i w karierze. Prędzej czy później, ale na pewno postawi na swoim. Z drugiej strony charakterystyczne dla Renaty jest obiektywne spojrzenie na świat, pozbawione mrzonek i nierealnych marzeń. Wysoko stawia sobie poprzeczkę, ale wie, że nie można mieć wszystkiego. Skupia się na tych rzeczach, które są w jej zasięgu. Mimo to kobiecie o tym imieniu także zdarza się odpływać w świat fantazji, gdyż kocha sztukę – wiersze, piękne piosenki czy obrazy. Sama zresztą próbuje tworzyć i całkiem nieźle jej to wychodzi – ma swój własny, niepodrabialny styl.Renia uwielbia rywalizację, pokonywanie kolejnych rekordów i rywali. Zawsze chce wygrywać, czy to w konkursie muzycznym, olimpiadzie matematycznej czy na zawodach sportowych. Najważniejsze, że jest wszechstronna i ma potencjał by spełniać się w różnych dziedzinach. Na polu nauki pomaga jej inteligencja i pomysłowość, natomiast na boisku zaangażowanie i odporność na stres.

Na co dzień warto przebywać z Renatą, jest bowiem niezwykle wesoła i miła. Z każdym znajdzie wspólny temat i porozumienie, jednak trzeba uważać, by nie nadepnąć jej na odcisk. Wtedy potrafi być bardzo złośliwa i pamiętliwa. Szczególnie wyczulona jest na osoby dwulicowe, które nie mają odwagi powiedzieć jej prawdy prosto twarz, ale za to chętnie obgadują za plecami.

Choć Renata jest energiczna i wszędzie jej pełno, to miewa kłopoty zdrowotne. Zuchwały charakter nie pozwala jednak jej ukazywać tego faktu, nawet kosztem cierpienia. Zawsze więc robi dobrą minę do złej gry i bardzo trudno namówić ją, by odwiedziła lekarza. W analogiczny sposób stara się nie pokazywać swoich słabości, wiele problemów dusi w sobie. Zwierza się bardzo rzadko i jedynie najbliższym osobom – rodzicom, przyjaciółce albo siostrze. Jak na dumną kobietę przystało z trudem przychodzi jej przyznanie się do swojego błędu czy porażki. To jej czuły punkt, dlatego lepiej nie naciskać na nią gdy nie ma racji. Łatwo się wtedy obraża i denerwuje. Czasami trzeba jej to wybaczyć, zwłaszcza że to dobra przyjaciółka, która w każdej sytuacji stanie po naszej stronie.

Renata ma bardzo duże powodzenie wśród mężczyzn, choć wcale o to specjalnie nie zabiega. Trudno ją zdobyć, ponieważ jest silną osobowością i ma duże wymagania. Potrafi być bardzo kobieca i zmysłowa, lubi kokietować i podpuszczać mężczyzn. Jej partner powinien być równie przebojowy jak ona i z pokorą znosić jej kaprysy. Z pewnością jednak jest tego warta…

Oznaczenia
     - daty imienin częściej obchodzone
     - daty imienin rzadziej obchodzone
 6  - pozostałe dni
Otrzymane wyniki spełniają rolę jedynie informacyjną i nie gwarantujemy 100% dokładności. Niemniej zapewniamy, że dołożyliśmy wielu starań aby te wyniki były rzetelne i zgodne ze stanem faktycznym.
Opracowanie własne na podstawie powszechnie dostępnych danych. Powielanie danych wyłącznie po uzyskaniu zgody i podaniu klikalnego źródła niniejszego opracowania.