Imieniny Seweryna

Do najbliższych imienin Seweryna ♂ zostały 44 dni co stanowi 1 miesiąc i 14 dni.
Imieniny Seweryna najczęściej obchodzone są 8 czerwca, 23 października, 1 listopada, 19 listopada oraz  8 stycznia. Seweryn może również obchodzić imieniny: 2 września, 24 września, 11 lutego.

Pochodzenie

Imię powstało bezpośrednio z łacińskiego przydomka Severus. Oznacza on osobę surową, poważną, srogą.

W rodzimych źródłach występuje w formie łacińskiej Severinus z 1389 roku. Inne formy to Siewierzyn z 1403 roku oraz Seweryn z 1495.

Od imienia Seweryn pochodzą nazwiska Seweryński, Seweryniak, Seweryniak.

Patron

Seweryn urodził się około 410 roku, w jednym z najznakomitszych rzymskich rodów. Nie ciągnęło go jednak do miejskiego stylu życia i wojska, wyjechał więc z Rzymu, by na Wschodzie prowadzić żywot pustelniczy. Jak głosi legenda, Seweryn wrócił w rodzinne strony do rzymskiej prowincji Noricum-Repense (obecnie Austria) po śmierci Atylli. Przemierzać miał głównie okolice Wiednia oraz miejscowość Krems nad Dunajem, gdzie godził skłóconych ze sobą wodzów rozmaitych germańskich plemion.Szybko zdobył szacunek wśród miejscowej ludności. Znany był ze swojej skromności oraz ożywionej działalności dobroczynnej i społecznej. Nałożył na najbogatszych mieszkańców prowincji dziesięcinę, którą przeznaczał potem na pomoc ubogim. Był opiekunem prowincji w trudnych czasach, naznaczonej najazdami Germanów. Seweryn nie tylko chronił ludność przed atakami, ale prowadził wykup jeńców porywanych przez Germanów.

Uważany był za przywódcę mniejszości katolickiej, zmuszonej żyć w środowisku ariańskim. Nieustannie uczestniczył w roli pośrednika między tymi dwoma światami i dzięki niemu możliwe było ich pokojowe współistnienie. Seweryn założył też liczne klasztory, w tym największy i najważniejszy w Fawianis, obecnie Mautern.

Św. Seweryn jest patronem Austrii, Bawarii, właścicieli winnic, więźniów.

Cechy

Przydomek Severus oznaczający człowieka surowych obyczajów w pewnym stopniu oddaje charakter dzisiejszego Seweryna.

Jest to mężczyzna tajemniczy, szczególnie dla osób, które znają go jedynie powierzchownie. Seweryn właśnie takie oblicze pragnie przekazać światu, choć wewnątrz płonie w nim ogień. Trudno ocenić, czy jest on z natury taki skryty i wrażliwy, czy po prostu woli być na drugim planie. Jest bardziej obserwatorem niż głównym aktorem, ale nie kieruje się kalkulacjami czy wyrachowaniem, jak to by mogło z pozoru wyglądać, lecz intuicją. Rzadko słucha podpowiedzi innych, nie mówiąc już o rozkazach. Gdy ktoś narzuca mu zbyt nachalnie swoje zdanie, zrobi dokładnie odwrotnie. Trochę po złości, a trochę po to żeby dać nauczkę. Warto wiedzieć, że Seweryn jest wierny swoim poglądom i rzadko je zmienia. Cechuje go zawziętość, wytrwałość i cierpliwość.Starannie wybiera towarzystwo z którym się spotyka, a do swojego świata wpuszcza tylko sprawdzonych i lubianych ludzi. Seweryn to bardzo lojalny człowiek, na którego można liczyć w najtrudniejszej sytuacji. Od swoich przyjaciół oczekuje jednak podobnego zaangażowania. Jego duma, honor i zamiłowanie do rycerskich wręcz obyczajów sprawia, że brzydzi się fałszem, a wszystkich, którzy mają nieczyste intencje z miejsca odrzuca. Gdy Sewek zawiera przyjaźń to taką do grobowej deski.

Lubi zgłębiać to co nieodgadnione, nietypowe i niebezpieczne. Ryzykowne działania mają dla niego podwójne znaczenie: z jednej strony uwielbia mocne emocje, a z drugiej w ten sposób pokonuje swoje lęki i słabości. Adrenaliny dodają mu sporty ekstremalne, jazda na nartach, dobry thriller, czy ciężka rockowa muzyka. Jest zresztą utalentowany muzycznie, bowiem łatwo przychodzi mu nauka gry na instrumentach i śpiewanie.

Sewerynowi nie obce są rozważania egzystencjalne, poszukiwania odpowiedzi na nurtujące wszystkich pytania. Filozofia i psychologia to jego konik, ma potencjał by sprawdzić się w tych dziedzinach. Dobrze radzi sobie ze skomplikowanymi problemami, ale co ciekawe, miewa trudności z najprostszymi. Na przykład jak nauczyć się jednocześnie do dwóch egzaminów, co kupić mamie na urodziny czy jak nie trwonić pieniędzy na „głupoty”.

Seweryn podoba się kobietom, ma to szczęście, że nie musi specjalnie zabiegać o ich względy. Jego tajemnicze usposobienie, zewnętrzny chłód, pozorna obojętność wzbudza zainteresowanie u płci przeciwnej. Dziewczyny wyczuwają, że pod maską poważnego i nieprzystępnego chłopaka kryje się romantyczna i rogata dusza. Seweryn zna się na kobietach - potrafi słuchać, rozmawiać z nimi, rozpoznać czego potrzebują i oczekują od partnera.

W kwestii wychowania dzieci, jego imię jest zupełnie nie trafione. Jako tata jest opiekuńczy, ale i dość pobłażliwy, podnoszenie głosu przychodzi mu z trudem. Naprawdę trzeba bardzo się postarać, by wyprowadzić go z równowagi.

Seweryn to mężczyzna wierny ideałom i zasadom moralnym. To bardzo dobrze o nim świadczy, lepiej niż surowe oblicze. W głębi duszy wciąż bowiem się uśmiecha do wszystkich.

Oznaczenia
     - daty imienin częściej obchodzone
     - daty imienin rzadziej obchodzone
 6  - pozostałe dni
Otrzymane wyniki spełniają rolę jedynie informacyjną i nie gwarantujemy 100% dokładności. Niemniej zapewniamy, że dołożyliśmy wielu starań aby te wyniki były rzetelne i zgodne ze stanem faktycznym.
Opracowanie własne na podstawie powszechnie dostępnych danych. Powielanie danych wyłącznie po uzyskaniu zgody i podaniu klikalnego źródła niniejszego opracowania.