Imieniny Tamary

Do najbliższych imienin Tamary ♀ zostało 46 dni co stanowi 1 miesiąc i 15 dni.
W ciągu najbliższego roku Tamara może obchodzić swoje imieniny w następujące dni: 1 maja, 3 czerwca.

Pochodzenie

To imię znane z Biblii: Tamar wielokrotnie pojawia się w Starym Testamencie i genealogii Chrystusa. W Piśmie Świętym noszą je dwie osoby: synowa Judy, która uwiodła teścia by dojść swego prawa do potomstwa oraz córka Dawida, która została zgwałcona przez przyrodniego brata, co wywołało wojnę rodzinną.

Etymologia imienia wiążę się ze słowem „tamar”, które oznacza palmę daktylową. Dla
Żydów roślina ta jest symbolem triumfu, sprawiedliwości i zwycięstwa.

Do Polski imię przywędrowało z terytoriów Rusi.

Patron

Tamara I Wielka

Urodziła się w 1160 roku i była jedyną córką króla Jerzego III. Odebrała staranne wychowanie pod okiem ciotki Rusudan, a gdy dorosła, ojciec ogłosił ją współwładczynią i następczynią tronu Gruzji. Po jego śmierci samodzielnie objęła władzę. Co ciekawe, była tytułowana jako król („Tamar Mepe"), a nie królowa.Okres jej panowania uznawany jest za „Złoty Wiek" Gruzji. Była uwielbiana przez lud za wyjątkową mądrość i urodę, ale także za stanowczość. Z nikim nie dzieliła się władzą, a w okresie wojen stawała na czele armii, by prowadzić je do zwycięstwa. Wspólnie z siostrzeńcami Aleksym i Dawidem zajęła Trapezunt i utworzyła cesarstwo na południowo-wschodnim wybrzeżu Morza Czarnego.

Prowadziła aktywną działalność związaną z religią i kulturą: budowała cerkwie, była mecenasem literatury i sztuki. W tym samym okresie żył najwybitniejszy poeta gruziński Szota Rustaweli, który poświęcił królowej poemat „Witeź w tygrysiej skórze”. Według legend piastował on funkcję podskarbiego królowej Tamary i był w niej zakochany do szaleństwa.

Ciekawostkę może stanowić życie uczuciowe Tamary. Pierwsze nieudane małżeństwo (męża wybrała dla niej szlachta) zakończyło się rozstaniem najprawdopodobniej z powodu nadużywania alkoholu przez księcia suzdalskiego Jurija Bogolubskiego. Para nie miała potomstwa, a sam Jurij po rozstaniu próbował przejąć władzę w kraju. Drugim mężem był Dawid Soslan z Osetii: ten związek był o wiele bardziej udany, a jego owocem była dwójka dzieci.

Cechy

Jest wyzwoloną i niezależną kobietą, która wie czego chce i niczym lwica walczy o swoje prawa i poglądy. Nie lubi odgrywać drugoplanowych ról i być w cieniu innych, stąd często zabiera głos w towarzystwie, wychodzi przed szereg. Widać to od najmłodszych, szkolnych lat – ma poważanie i zaufanie wśród koleżanek, angażuje się w sprawy klasowe, samorządu uczniowskiego, organizuje zbiórki pieniężne, zgłasza się do konkursów. Także w późniejszych latach życia jest powszechnie uważana za energiczną, ekspresyjną dziewczynę, która z łatwością wyraża swoje emocje i uczucia. Nie wstydzi się łez, ale i potrafi głośno się śmiać, a gdy jest zła także tego nie ukrywa. Po prostu jest naturalna, szczera – nie potrafi fałszować, nawet jeśli bardzo by tego chciała.Jest pewna siebie, co widać również w sferze seksualnej. Onieśmiela tym przedstawicieli płci przeciwnej, którzy niekiedy nawet boją się tak zdecydowanej i wymagającej kobiety. Mimo to wielu próbuje zdobyć jej względy, ale szanse mają na to nieliczni. Tamara preferuje zdecydowanych mężczyzn, dominujących w grupie, zaradnych. Bardzo ważne jest dla niej poczucie bezpieczeństwa. Jej potencjalny partner musi być jednak świadom tego, że Tamara miewa skłonności do zmiennych nastrojów, kaprysów. Bywa namiętna, spontaniczna i nieprzewidywalna, ale również uparta oraz nadpobudliwa. Nie ma co liczyć, że będzie posłuszną „kurą domową”, która ugotuje, pozamiata, wypierze i przyniesie piwo. Miłość jest dla niej najważniejsza, ale założenie rodziny wcale nie oznacza dla niej konieczności rezygnowania z własnych przyjemności i przyzwyczajeń. Tamara należy do kobiet, które żyją pełnią życia. Chętnie wychodzi na miasto, do kina, czy jada w restauracjach ze znajomymi. Bywanie w towarzystwie ma dla niej duże znaczenie, chętnie otacza się wesołymi i barwnymi ludźmi. Jej żywiołem jest natomiast taniec – jeśli na imprezie wejdzie na parkiet, to zejdzie dopiero nad ranem. To jak potrafi pogodzić rozrywkę z opieką nad dziećmi, wychowaniem ich jest godne podziwu.

Jak wspominaliśmy, Tamara to przebojowa i dynamiczna dziewczyna, ale brak jej cierpliwości. Jeśli nie widzi efektów swoich działań, dość szybko się zniechęca i zostawia sprawy niedokończone. Inna kwestia, że nad szczegółami zastanawia się dopiero w trakcie przedsięwzięcia. Jakie wady ma jeszcze Tamara? Według imienników jest to głównie słaba pamięć, rozrzutność, niepunktualność. Ma też słabość do słodyczy, stąd powinna przestrzegać diety, bo szybko przybywa jej kilogramów.

Tamara jest więc spontaniczną, pewną siebie kobietą, która przypomina trochę beczkę prochu – nigdy nie wiadomo kiedy wybuchnie…

Oznaczenia
     - daty imienin częściej obchodzone
     - daty imienin rzadziej obchodzone
 6  - pozostałe dni
Otrzymane wyniki spełniają rolę jedynie informacyjną i nie gwarantujemy 100% dokładności. Niemniej zapewniamy, że dołożyliśmy wielu starań aby te wyniki były rzetelne i zgodne ze stanem faktycznym.
Opracowanie własne na podstawie powszechnie dostępnych danych. Powielanie danych wyłącznie po uzyskaniu zgody i podaniu klikalnego źródła niniejszego opracowania.