Imieniny Wioletty

Do najbliższych imienin Wioletty ♀ zostały 152 dni co stanowi 4 miesiące i 29 dni.
Imieniny Wioletty najczęściej obchodzone są 29 października.

Pochodzenie

Imię pochodzi od wyrazu łacińskiego „viola”, czyli „fiołek”. W powszechnej tradycji fiołek jest symbolem skromności, niewinności, pokory, wierności, prawdy, tajemnicy, piękna, miłości, czy wiosny.Jest to imię, które w naszym języku ma dość młody staż – od XIX wieku. Do Polski przywędrowało z Włoch, gdzie znane było jako Viola, czyli w formie zdrobniałej Violetta.

W literaturze światowej pojawia się po raz pierwszy u Szekspira, w polskiej natomiast w „Kordianie” Juliusza Słowackiego. Tak na imię ma również główna bohaterka opery Giuseppe Verdiego „La Traviata” (Violetta Valéry).

Forma Violetta ma negatywną opinię Rady Języka Polskiego. Była ona szczególnie modna w latach 70. XX wieku, głównie za sprawą piosenkarki Violetty Villas. Był to jednak jej przydomek, gdyż słynna diva nazywała się naprawdę Czesława Maria Cieślak.Cechy

Przeglądając imienniki poświęcone Wioletcie można dostrzec że jest to dziewczyna, która ma złożoną osobowość, często łączy w sobie dwie skrajne cechy. Na przykład marzycielską postawę, wrażliwość na artystyczne piękno z zainteresowaniem sprawami materialnymi, zamiłowaniem do luksusu i wygód. Ceni uroki życia i przyjemności - lubi otaczać się ładnymi przedmiotami, kosztować wykwintnych potraw, nosić eleganckie ubrania, używać markowych perfum. Jednocześnie pewnie stąpa po ziemi i czuje wewnętrzną potrzebę znajdowania zadowolenia, które można osiągnąć dzięki zajmowaniu się problemami duchowymi. Ma zresztą ogromny dar wnoszenia do życia bliskich sobie ludzi harmonii, ładu i stabilizacji. Cechują ją inteligencja, dobra pamięć i lotny umysł, dzięki czemu łączy natchnienie i szlachetność ze zdecydowaniem i roztropnością. Spokojnie mogłaby więc zostać aktorką, piosenkarką czy dziennikarką, jak i managerem czy księgową.

Imię Wioletta pochodzi od fiołka, więc można się zastanowić czy może ona mieć coś wspólnego z tym kwiatem? Jak najbardziej tak! Fiołki zasiedlają bowiem bardzo zróżnicowane siedliska – lasy, łąki i mokradła, murawy wysokogórskie i miejsca skaliste w górach. Także Wiola przystosuje się do każdego towarzystwa, poradzi sobie w różnych warunkach i środowisku. Nie boi się więc zmiany pracy, przeprowadzki czy wyjścia w gronie nowych znajomych. Zawdzięcza to temu, że jest otwarta i towarzyska, łatwo zjednuje sympatię innych. Chętnie przebywa wśród ludzi, boi się zresztą samotności. Stara się jednak również żyć blisko natury, zalicza się bowiem do miłośników przyrody - kocha zwierzęta, no i kwiaty (nie tylko fiołki!).Kolejne sprzeczności w jej charakterze - choć dzielnie stawia czoła wszelkim wyzwaniom, to często miewa różnego rodzaju wątpliwości i rozterki. Zniechęca ją krytyka i wystarczy zasiać ziarnko niepewności, by zaczęła analizować swoje postępowanie. Chodzi tu zarówno o podejmowane decyzje dotyczące spraw zawodowych i osobistych. Czy postępuje właściwie? Czy chłopak ją kocha? Boi się porzucenia, zdrady, dlatego dobrze by znajomi dawali jej dowody swojej sympatii, a partner miłości. Gdy ktoś raz zawiedzie jej zaufanie, bardzo ciężko je odbudować. W związku z tym nie od razu też można zdobyć przyjaźń Wioli, kiedy jednak zdecyduje się kogoś nią obdarzyć przetrwa ona najcięższą próbę.

Kieruje się dość surowymi zasadami moralnymi. Nie należy do dziewczyn, które na pierwszej randce wyzbywają się wszelkich zahamowań, nie upija się do nieprzytomności, nie kradnie, nie zdradza. Stara się zawsze postępować właściwie, dlatego możemy być pewni, że dotrzyma słowa w każdej sprawie. Z takiego postępowania wynika, że jej partner powinien hołdować podobnym wartościom. Czyli mieć własne zdanie, szanować innych, postępować uczciwie, być lojalny. Marzy o silnym chłopaku, zdecydowanym, pomysłowym. Kocha na zabój, ale jest przy tym niezwykle zazdrosna.

Wiola jest więc wrażliwą, emocjonalnie reagującą dziewczyną, ale gdy trzeba pokazuje twardy charakter i umie postawić na swoim.

Oznaczenia
     - daty imienin częściej obchodzone
     - daty imienin rzadziej obchodzone
 6  - pozostałe dni
Otrzymane wyniki spełniają rolę jedynie informacyjną i nie gwarantujemy 100% dokładności. Niemniej zapewniamy, że dołożyliśmy wielu starań aby te wyniki były rzetelne i zgodne ze stanem faktycznym.
Opracowanie własne na podstawie powszechnie dostępnych danych. Powielanie danych wyłącznie po uzyskaniu zgody i podaniu klikalnego źródła niniejszego opracowania.