Imieniny Zbigniewa

Do najbliższych imienin Zbigniewa ♂ zostało 68 dni co stanowi 2 miesiące i 8 dni.
Imieniny Zbigniewa najczęściej obchodzone są 17 lutego, 17 marca oraz  1 kwietnia.

Pochodzenie

Jedno z najstarszych imion polskich, poświadczone już w 1097 roku jako Zbygniew. Złożone jest z dwóch członów: „zby-” (zbyć, pozbyć się) i „-gniew”, tłumaczone jest więc jako „zgodny” lub „pozbawiony gniewu”. W średniowieczu znane też były formy Zbyszko, Zbyszek.

Co ciekawe, dzisiejsza forma Zbigniew wzięła się od błędnego odczytania zapisków średniowiecznych, w których mieszano znaki „y” i „i”.

W XIX wieku panowała moda na imiona słowiańskie, także w przypadku imienia Zbigniew. Do jego popularności z pewnością przyczynił się Henryk Sienkiewicz, który nadał je bohaterowi „Krzyżaków”. W XX wieku było to jedno z najchętniej wybieranych imion dla chłopców, szczególnie w latach 50. i 60.Od tego imienia pochodzą następujące nazwiska:

Zbigniewicz, Zbigniewski, Zbysiak, Zbyszewski, Zbyszkiewicz, Zbyszko, Zbyszkowicz, Zbyszyński.

Cechy

Zbyszek to mężczyzna wesoły, pogodny, który swoim sympatycznym stylem życia wpływa również pozytywnie na otoczenie. Przy nim nawet największy maruda czy ponurak stanie się innym, lepszym człowiekiem. Jego mocną stroną jest opowiadanie anegdot i dowcipów, świetnie poradziłby sobie jako komik czy aktor komediowy. Nic dziwnego, że jest duszą każdego towarzystwa i łatwo wzbudza sympatię – głośny, roześmiany, zabawiający wszystkich dookoła. Jest w związku z tym nieustannie otoczony ludźmi, w tym oczywiście także dziewczynami. Trzeba wiedzieć, że Zibi oprócz poczucia humoru ma sporo wdzięku i świetne podejście do kobiet. Można powiedzieć, że zna je od podszewki – wie kiedy być wrażliwym, szarmanckim mężczyzną, jak i kiedy pokazać swoją bardziej stanowczą naturę.

Wcześniej zakłada rodzinę i jak twierdzi Henryka Łuszczyńska w „Znaczeniu imion” troszczy się o żonę i dzieci. Stara się by niczego im nie brakowało, a pociechy zdobyły wykształcenie i wyrosły na porządnych ludzi. Preferuje wychowywanie potomków w tradycyjnym stylu i ogromną wagę przykłada do pobożności, szacunku do innych, dyscypliny. Dom prowadzi na wysokim poziomie, można nawet zauważyć, że pod tym względem lubi rywalizować ze sąsiadami czy krewnymi. Robi to jednak oczywiście także dla siebie, gdyż zwyczajnie ceni sobie luksus – duży telewizor, wygodne łóżko czy ładny samochód.Zamiłowanie do spędzania czasu w towarzystwie, chodzenia do modnych knajp ma niekiedy złe skutki, gdyż Zbyszkowi trudno odmówić „jednego”. Dopóki kontroluje ilość spożywanych wyskokowych trunków, wszystko jest jak należy, gdy jednak przekracza granicę, staje się zupełnie innym człowiekiem – agresywnym i nieprzewidywalnym. To jedyna sytuacja, w której możemy zobaczyć Zbigniewa w negatywnym świetle – na co dzień jest bowiem opanowany, szlachetny i życzliwy.

Imienniki sugerują, że Zbyszek jest człowiekiem czynu, musi mieć jednak jakąś mobilizację, wizję osiągnięcia celu, otrzymania nagrody. Jego cierpliwość i wytrwałość zostawia bowiem wiele do życzenia. Jeśli będzie tylko bardziej konsekwentny, może naprawdę wiele zyskać. Wszystko jednak co posiada, zawdzięcza tylko sobie, bowiem od najmłodszych lat wie, że nikt mu nic nie da za darmo. Jest zresztą samodzielną osobą – gdy w domu zepsuje się kran albo trzeba coś pomalować, to ostatnią rzeczą jaką zrobi będzie wezwanie fachowca.

Osoby, które znają Zbyszka powinny potwierdzić, że to wesoły i szczery kompan. W jego towarzystwie trudno o nudę!

Oznaczenia
     - daty imienin częściej obchodzone
     - daty imienin rzadziej obchodzone
 6  - pozostałe dni
Otrzymane wyniki spełniają rolę jedynie informacyjną i nie gwarantujemy 100% dokładności. Niemniej zapewniamy, że dołożyliśmy wielu starań aby te wyniki były rzetelne i zgodne ze stanem faktycznym.
Opracowanie własne na podstawie powszechnie dostępnych danych. Powielanie danych wyłącznie po uzyskaniu zgody i podaniu klikalnego źródła niniejszego opracowania.

Nietypowe