Światowy Dzień Modlitwy

W roku 2024 Światowy Dzień Modlitwy przypada na 1 marca (piątek)

Światowy Dzień Modlitwy (ang. World Day of Prayer) to coroczne międzynarodowe wydarzenie, które odbywa się w pierwszy piątek marca. Jest to dzień, kiedy chrześcijanie z całego świata zbierają się, aby wspólnie modlić się i reflektować nad danym tematem.

Początki Światowego Dnia Modlitwy sięgają końca XIX wieku, kiedy to amerykańska kobieta, Mary Ellen Fairchild James, zorganizowała spotkanie modlitewne dla kobiet różnych wyznań. Pomysł spotkał się z entuzjastycznym odzewem i z czasem zaczął się rozprzestrzeniać na inne kraje.

Obecnie Światowy Dzień Modlitwy jest organizowany przez Kościoły różnych wyznań na całym świecie. Każdego roku inny kraj pełni rolę gospodarza i przygotowuje modlitwy oraz materiały do nabożeństwa, które następnie są udostępniane innym krajom.

Temat modlitw i ceremonii zmienia się co roku, ale zawsze dotyczy spraw, które są ważne dla danego kraju lub społeczności. W ramach nabożeństwa czytane są fragmenty Pisma Świętego, odmawiane są modlitwy, śpiewane są pieśni i wygłaszane są przemówienia.

Światowy Dzień Modlitwy ma na celu jednoczenie chrześcijan na całym świecie oraz zachęcanie do modlitwy w intencji pokoju i solidarności międzynarodowej. To także okazja do poznania i zrozumienia różnych kultur i wyznań, które stanowią bogactwo naszej planety.


Nietypowe