Imieniny Karoliny

Do najbliższych imienin Karoliny ♀ zostało 10 dni.
Imieniny Karoliny najczęściej obchodzone są 5 lipca ale Karolina może obchodzić imieniny również: 9 maja, 1 lipca, 18 lipca, 18 listopada.

Pochodzenie

Żeńska forma imienia Karol. W Polsce pojawiło się za sprawą języka włoskiego (Carolina) oraz francuskiego (Caroline). W porównaniu do innych popularnych obecnie imion, w naszym kraju przyjęło się dość późno, w XIX wieku. W latach 80. i 90. XX wieku nadano je około 200.000 kobietom w Polsce

Patron

Karolina Kózka

Wśród błogosławionych kobiet o tym imieniu znajduje się Polka – Karolina Kózka. Urodziła się w 1898 roku w wielodzietnej rodzinie skromnych i pobożnych wieśniaków ze wsi Wał-Ruda w diecezji tarnowskiej. Od najmłodszych lat wyrastała w silnej wierze, a jej dom był miejscem wspólnych modlitw, śpiewów religijnych czy rozmów o biblii. Regularnie uczęszczała też do odległego kościoła, dużą rolę w kształtowaniu jej charakteru odegrał wuj Franciszek Borzęcki, który był animatorem życia religijnego wioski.Po wybuchu I wojny światowej Karolina została na swoich rodzinnych terenach, co przyczyniło się do jej śmierci. Jeden ze stacjonujących w okolicy carskich żołnierzy chciał ją zgwałcić, a po nieudanej próbie zabił ją szablą. Śmierć młodej kobiety wstrząsnęła mieszkańcami okolicznej wioski i sąsiednich miejscowości, w pogrzebie uczestniczyło około 3 tysiące osób. Zmarłą otoczył kult męczeństwa i świętości, który z czasem rozprzestrzenił się na całą diecezje. Karolina została beatyfikowana przez Jana Pawła II w czasie trzeciej pielgrzymki w 1987 roku. Ojciec Święty mianował ją patronką młodzieży. W ikonografii przedstawiana jest w prostym, jasnym ubraniu i białym fartuchu, z różańcem w dłoni wśród biało czerwonych kwiatów. Nad jej głową widnieje gwiazda, co odnosi się do nadanego jej tytułu – „gwiazda ludu”.

Cechy

Karolina należy do tych osób, które trudno rozszyfrować. Sprawia wrażenie niedostępnej, a niekiedy nawet wyniosłej, majestatycznej. To najczęściej jednak zwykła nieśmiałość, chęć zachowania dystansu wobec nieznajomych. Przy bliższym poznaniu okazuje się bowiem zupełnie inną dziewczyną – wrażliwą, radosną, towarzyską i pełną wigoru. W dodatku łatwo znaleźć z nią wspólny temat do rozmowy, ponieważ jest wszechstronną osobą jeśli chodzi o umiejętności i zainteresowania (muzyka, teatr, moda, tenis, jazda konna, jazda na rowerze). Interesuje się wszystkim co ją otacza, a zarazem ubolewa, że doba ma tylko 24 godziny, przez co brak jej czasu na realizację wielu pomysłów czy przeczytanie kolejnej książki. Wiecznie zabiegana, ale co ciekawe, zawsze znajdzie czas dla znajomych.Pracowitość należy do częstych atutów Karoliny, a że nie boi się wyzwań i brania na siebie odpowiedzialności jest bardzo cenionym pracownikiem. Według niektórych źródeł kobieta o tym imieniu posiada też zdolności kierownicze. Warto by je wykorzystała, bowiem często zdarza się że marnuje swój potencjał w przeciętnej firmie, gdzie pensja nie należy do najwyższych. Trochę odwagi jej nie zaszkodzi, może za to znacznie poprawić stan portfela i możliwości zawodowe. W imiennikach pojawiają się takie zawody przypisane do Karoliny jak stewardessa, prawniczka, fryzjerka, lekarka.

Karolina lubi jak wszystko wokół jest zorganizowane i poukładane. Zawsze działa według przejrzystych reguł, mówi prawdę i unika niedomówień. Stabilność daje jej poczucie bezpieczeństwa, sprawia że czuje się swobodnie.

Dociekliwość a czasami nawet nadmierna ciekawość to często spotykane cechy u Karoliny. Trudno przed nią ukryć jakąkolwiek tajemnicę. Dlatego można odnieść mylne wrażenie że jest wścibska. Złośliwi czasem jej to wypominają, ale ona nie przejmuje się opiniami a nawet krytyką osób spoza dalszego kręgu. Dla niej liczy się jedynie zdanie rodziców, przyjaciółki czy męża.

Karolina należy raczej do zmysłowych kobiet, które są świadome swoich atutów. Lubi być więc adorowana i chętnie przyjmuje komplementy, jednak jest wymagająca jeśli chodzi o życiowego partnera. Stąd też potrafi cierpliwie na niego czekać i nierzadko wychodzi za mąż w późnym wieku. Na początku znajomości jest dość powściągliwa, dopiero gdy zaufa w pełni partnerowi jest zdolna do odrobiny szaleństwa. Jak podają różne źródła dobrze sprawdza się jako pani domu. Zarówno jeśli chodzi o czystość, gotowanie jak i wychowanie dzieci. Warto mieć więc taką kobietę przy swoim boku.

W imienniku Iwony Huchli znajdziemy informacje, że kamień talizman Karoliny to onyks, roślina lilia, kolor kość słoniowa, najlepszy dzień piątek, owoc migdał.

Karolina jest więc bardzo sympatyczną i wartościową kobietą, trzeba tylko lepiej ją poznać. To osoba, która swoje najlepsze atuty ujawnia po dłuższej znajomości.

Oznaczenia
     - daty imienin częściej obchodzone
     - daty imienin rzadziej obchodzone
 6  - pozostałe dni
Otrzymane wyniki spełniają rolę jedynie informacyjną i nie gwarantujemy 100% dokładności. Niemniej zapewniamy, że dołożyliśmy wielu starań aby te wyniki były rzetelne i zgodne ze stanem faktycznym.
Opracowanie własne na podstawie powszechnie dostępnych danych. Powielanie danych wyłącznie po uzyskaniu zgody i podaniu klikalnego źródła niniejszego opracowania.