Imieniny Oliwii

Do najbliższych imienin Oliwii ♀ zostało 226 dni co stanowi 7 miesięcy i 11 dni.
Imieniny Oliwii najczęściej obchodzone są 5 marca ale Oliwia może obchodzić imieniny również: 15 czerwca.

Pochodzenie

Imię znane już od czasów starożytności, wywodzi się od łacińskiego słowa „oliva” - drzewo oliwne, owoc oliwki, oliwka.

Niektóre źródła wskazują, że imię wymyślił William Szekspir na potrzeby komedii „Wieczór Trzech Króli, lub co chcecie", ale pojawiło się ono w Anglii na długo przed urodzinami tego wybitnego pisarza.

W Polsce imię cieszy się coraz większą popularnością. Wśród imion nadawanych nowo narodzonym dziewczynkom w naszym kraju, Oliwia w 2012 roku zajmowała 7 miejsce. W roku 2014 również była wysoko, na 12 pozycji (nadano je 4807 razy).

Patron

Św. Oliwia z Brescii

Została aresztowana i postawiona przed sądem za czasów cesarza Hadriana (117-138), kiedy prześladowano chrześcijan. Sędzia prefekt miasta Aureliusz domagał się od niej złożenia ofiary bogom, ale męczennica odpowiedziała, że uwielbia tylko jedynego Boga, Stworzyciela nieba i ziemi. Została przez to poddana torturom i skazana na śmierć. Ludzie wznoszą modlitwy do św. Oliwii z Brescii o zachowanie zdrowia, chorzy o ulgę w cierpieniu. Jest też uznawana za patronkę szczęśliwej podróży.Oliwa z Palermo

Zgodnie z legendą, Oliwa miała 13 lat, gdy jej rodzinną Sycylię najechali Saraceni. Porwano ją i przewieziono do Tunisu (stolica Tunezji), gdzie nawróciła wielu pogan na chrześcijaństwo. Spotkała ją za to kara – dziewczynę porzucono w lesie na pastwę dzikich zwierząt. Oliwia przeżyła wśród nich kilka lat, kiedy w końcu schwytali ją myśliwi. Dziewczyna nawróciła również ich. Nie spodobało się to zarządcy Tunisu, który nakazał ją torturować i zabić.

Imieniem tej męczennicy nazwano główny meczet w Tunisie. Przez wiele lat była też jedną z głównych patronek Palermo, do czasu, gdy zastąpiła je św. Rozalia.

Cechy

Kobieta, która nosi imię Oliwia według wielu źródeł jest osobą spokojną, życzliwą i pogodną. Dzięki takiemu usposobieniu może odnosić sukcesy zarówno w życiu zawodowym jaki prywatnym. Łatwo nawiązuje kontakty i wzbudza sympatię innych, także ze względu na swoją dobrotliwość. Niestety, zdarza się, że Oliwka jest czasem zbyt łatwowierna i w „nagrodę” za bezinteresowną pomoc zostaje wykorzystana. Brak asertywności to mankament, nad którym musi trochę popracować, inaczej jeszcze nie raz zawiedzie się na drugiej osobie.Oliwia jest typem człowieka, który dąży do zgody i kompromisu, nawet z najbardziej skomplikowanej sytuacji stara się znaleźć rozwiązanie, z którego wszyscy będą zadowoleni. Trudno podejmować jej trudne, szczególnie krzywdzące kogoś decyzje.

Spokojne oblicze Oliwi dobrze działa na jej bliskich – mąż czy dzieci mogą na nią liczyć w każdej sytuacji. Przykład? Mąż po ciężkim dniu w pracy zamiast narzekania czy marudzenia dostanie od niej smaczny i ciepły obiad, a nawet piwo. Syn dostał jedynkę z klasówki? Oliwia woli wytłumaczyć mu zadanie niż krzykiem wyrażać swoje niezadowolenie.

Choć cierpliwość i wyrozumiałość jest jej mocną stroną, to istnieje pewna granica, której lepiej nie przekraczać w stosunku do Oliwi. Rzadko zdarza się, że puszczają jej nerwy, ale wtedy naprawdę potrafi przekląć i zwyzywać winowajcę od najgorszych.

Jest raczej domatorem niż stałym bywalcem dyskotek, ale nie znaczy to że nie lubi spotkań towarzyskich. Po prostu woli zapraszać znajomych do własnego domu, stąd też jest w nim zawsze głośno i wesoło. W jej mieszkaniu równie mile widziana jest rodzina, jak i przyjaciele czy sąsiedzi.

Jako przyjaciółka, Oliwia sprawdza się doskonale. Jest lojalna, potrafi słuchać, dobrze doradzić i zawsze zachowa dla siebie powierzoną tajemnicę. Mimo, że sama jest bardzo honorowa i nigdy nie łamie swoich zasad, to nie moralizuje innych i przyjacielowi potrafi wiele w tej kwestii wybaczyć. Na pewno jednak nie wybaczy zdrady...

Jej opanowanie, odporność na stres i profesjonalizm umożliwiają jej pracę w każdym niemal zawodzie. Dość szybko wyzbywa się marzeń o karierze modelki, aktorki czy piosenkarki i skupia się na takich profesjach, gdzie może zarobić godne pieniądze. Nie ma z tym tak naprawdę żadnego problemu, gdyż jest inteligentna, zdyscyplinowana i do swoich obowiązków podchodzi profesjonalnie. Gdy bierze się za jakieś zadanie wiadomo, że wykona je przed czasem i zgodnie z oczekiwaniami przełożonego.

Oliwka jest więc poukładaną kobietą, która ponad wszystko ceni sobie spokój i stabilizację. Choć w młodym wieku nie stroni od szaleństw, to jednak nigdy nie przekracza pewnej granicy przyzwoitości.

Oznaczenia
     - daty imienin częściej obchodzone
     - daty imienin rzadziej obchodzone
 6  - pozostałe dni
Otrzymane wyniki spełniają rolę jedynie informacyjną i nie gwarantujemy 100% dokładności. Niemniej zapewniamy, że dołożyliśmy wielu starań aby te wyniki były rzetelne i zgodne ze stanem faktycznym.
Opracowanie własne na podstawie powszechnie dostępnych danych. Powielanie danych wyłącznie po uzyskaniu zgody i podaniu klikalnego źródła niniejszego opracowania.