Kaziuki

W roku 2024 Kaziuki przypada na 4 marca (poniedziałek)

Kaziuki, czyli dzień św. Kazimierza, to ważne święto ludowe, obchodzone co roku na początku marca. Święto to upamiętnia św. Kazimierza, patrona Litwy i młodzieży litewskiej. Jest to również historyczny patron Polski.

Tradycyjnie święto obchodzone jest w Wilnie, gdzie mieszkańcy wychodzą na ulice i targują się na kiermaszach, które w tym dniu są rozstawione na całym mieście. Kaziuki to także okazja do degustacji charakterystycznych dla Litwy potraw, takich jak cepeliny, kibiny czy kugelis, a także słodyczy, wypieków i ręcznie wykonanych ozdób.

W Polsce, Kaziuki jest obchodzone przede wszystkim na Podlasiu i w okolicach Białegostoku. Wiele miejscowości organizuje w tym dniu kiermasze i jarmarki, na których można nabyć tradycyjne produkty regionalne, takie jak wędliny, sery czy miody. W niektórych miejscowościach odbywają się także pokazy ludowej sztuki kulinarnej, pieczenia chleba czy wyrobu serów.

Podczas Kaziuków w Polsce, a zwłaszcza na Podlasiu, organizowane są także koncerty, występy zespołów ludowych, konkursy i zabawy dla dzieci oraz prezentacje tradycyjnych rękodzieł ludowych, takich jak haft, koronkarstwo czy plecionkarstwo.

Kaziuki to ważne święto dla Polaków i Litwinów, ale także dla wszystkich miłośników tradycyjnej kultury ludowej, którzy chętnie uczestniczą w tej radosnej i barwnej uroczystości.


Nietypowe