Międzynarodowy Dzień Świadomości HPV

W roku 2025 Międzynarodowy Dzień Świadomości HPV przypada na 4 marca (wtorek)

Do Międzynarodowego Dnia Świadomości HPV pozostały jeszcze 233 dni co stanowi 7 miesięcy i 18 dni.

Międzynarodowy Dzień Świadomości HPV (ang. International HPV Awareness Day) obchodzony jest corocznie 4 marca. Jest to dzień ustanowiony w celu zwiększenia świadomości społecznej na temat wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) oraz jego związków z nowotworami.

HPV jest wirusem przenoszonym drogą płciową, który może prowadzić do powstania różnych chorób, w tym brodawek, kłykcin kończystych, a także raka szyjki macicy, prącia, odbytu i gardła. Szacuje się, że ponad 80% ludzi zostanie zakażonych HPV w ciągu swojego życia.

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Świadomości HPV organizowane są różne akcje edukacyjne, konferencje i kampanie informacyjne mające na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat wirusa HPV, jego przyczyn, objawów i sposobów zapobiegania zakażeniu. W ramach tych działań przypomina się również o ważności regularnych badań profilaktycznych, szczególnie w przypadku kobiet, które są narażone na ryzyko rozwoju raka szyjki macicy.

Międzynarodowy Dzień Świadomości HPV jest okazją do zwrócenia uwagi na znaczenie profilaktyki i edukacji w walce z chorobami przenoszonymi drogą płciową oraz na potrzebę szerokiej kampanii szczepień przeciwko HPV, która jest skuteczną metodą ochrony przed zakażeniem i chorobami związanymi z wirusem HPV.