Międzynarodowy Dzień Psa

W roku 2024 Międzynarodowy Dzień Psa przypada na 26 sierpnia (poniedziałek)

Do Międzynarodowego Dnia Psa pozostały jeszcze 43 dni co stanowi 1 miesiąc i 12 dni.

Historia Międzynarodowego Dnia Psa

26 sierpnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Psa (w USA takzę jako National Dog Day). Święto wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych – w 2004 roku ustanowiła go Colleen Paige, ekspertka od praw i stylu życia zwierząt domowych, z Fundacji National Dog Day Foundation. Jako dzień obchodów wybrała 26 sierpnia. To dla niej ważna data, ponieważ gdy Colleen miała 10 lat, w tym dniu dostała pierwszego psa. Święto świetnie przyjęło się w Ameryce, a wkrótce zyskało popularność także w innych krajach, m. in. w Wielkiej Brytanii, Włoszech, Australii, Hiszpanii i Kanadzie. W 2013 roku National Dog Day wpisano do ustawodawstwa stanu Nowy Jork.

Międzynarodowy Dzień Psa jest również popularny w Polsce, ale w naszym kraju mamy także własne święto. Przypada ono 1 lipca, ustanowiła je w 2007 roku redakcja czasopisma „Przyjaciel Pies”.

Obchody Międzynarodowego Dnia Psa

Celem wydarzenia jest docenienie roli psów w życiu człowieka, podziękowanie za ich wierność, lojalność i wiele innych rzeczy. To także hołd dla czworonogów „pracujących” w ratownictwie, wykrywających bomby i narkotyki czy opiekującymi się osobami niewidomymi czy niepełnosprawnymi. Międzynarodowy Dzień Psa wspiera wszystkie rasy psów.

Celem święta jest też zachęcanie ludzi do adopcji psów ze schronisk, zapewnienie im lepszego, spokojnego życia. Przy okazji edukuje się społeczeństwo, by nie kupowali zwierząt od nieetycznych hodowców. W dniu wydarzenia prowadzone są też kampanie, które mają na celu skłonić ludzi do przekazania datków na lokalne schroniska. Organizatorzy święta, czyli National Dog Day Foundation, szacują, że od pierwszego święta w 2004 roku w Stanach Zjednoczonych uratowano około miliona psów dzięki adopcji.

W Dniu Psa ludzie nie tylko uczestniczą w różnych akcjach charytatywnych czy piknikach rodzinnych, ale po prostu spędzają czas ze swoimi pupilami. Psiaki 26 sierpnia z pewnością mogą liczyć na dłuższe spacery czy drobne prezenty do zjedzenia czy zabawy. Wielu właścicieli nie może też przepuścić takiej okazji, i dodaje zdjęcia na serwisy społecznościowe, by pochwalić się swoimi ulubieńcami. Na stronie organizatora wydarzenia można zresztą przeczytać podpowiedzi, jak świętować Dzień Psa. Oprócz tych oczywistych, jest też propozycja zabrania zwierzaka do SPA, na plaże, zorganizowanie pokojowej demonstracji w swojej społeczności na temat praw psów czy impreza dla znajomych z czworonogami.


Oznaczenia
    - ważniejsze święta nietypowe i zwyczajowe
    - pozostałe święta nietypowe i zwyczajowe
Inne święta tego dnia: