Imieniny Alicji

Do najbliższych imienin Alicji ♀ zostało 50 dni co stanowi 1 miesiąc i 22 dni.
Imieniny Alicji najczęściej obchodzone są 21 czerwca ale Alicja może obchodzić imieniny również: 18 kwietnia, 11 listopada, 9 stycznia.
Pochodzenie

Imię Alicja najprawdopodobniej pochodzi od męskiej formy imienia Aleksy. W języku włoskim brzmi ono Alessia, natomiast angielskim i niemieckim Alexia.
Według innych źródeł Alicja pochodzi od starogermańskiego imienia Adalheidis, czyli Adelajda, które skracało się do Alis. W „Słowniku imion” Jana Grzenia podane jest również, że może pochodzić od greckiego słowa „aletheia” oznaczającego „prawdę”, które w średniowiecznej łacinie przyjmowało formę: alitia, alicia.

Imię Alicja jest popularne głównie dzięki książce Lewisa Carolla "Alicja w krainie czarów". W Polsce spopularyzował je natomiast Marian Falski, autor elementarza, który zaczynał się od zdania "Ala ma Asa".

W 2014 roku było to jedno z najpopularniejszych imion żeńskich w Polsce - nadano je bowiem 4,932 razy.

Patron

Alicja Jadwiga Kotowska
Alicja urodziła się w 20 listopada 1899 roku w Warszawie. Kilkanaście lat później jako studentka medycyny i sanitariuszka Czerwonego Krzyża wzięła udział w I wojnie światowej. Za niesienie pomocy na froncie została odznaczona krzyżem Polonia Restituta. 29 lipca 1922 roku wstąpiła do klasztoru Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego przyjmując imię Alicja. W wieku zaledwie 40 lat, niedługo po wybuchu II wojny światowej, została aresztowana przez Gestapo i przewieziona do więzienia w Wejherowie. Już dwa tygodnie później została rozstrzelana przez hitlerowców w lasach piaśnickich, najprawdopodobniej podczas wielkiej egzekucji (314 ofiar). Przeprowadzono ją w dniu 11 listopada 1939 roku, w dniu święta narodowego Rzeczypospolitej. Świadkowie widzieli ją ostatni raz na więziennym podwórzu, gdy trzymała za ręce dzieci i je pocieszała. Po tym jak wsiadła do samochodu ciężarowego słuch o niej zaginął...Ciało siostry Alicji Jadwigi Kotowskiej nigdy nie zostały odnalezione, choć w czasie powojennej ekshumacji w jednej z mogił w Piaśnicy wydobyto różaniec, jaki nosiły przy pasku siostry zmartwychwstanki.

Cechy

Codzienne obowiązki są dla Alicji utrapieniem – szybko ją nużą i wprowadzają w melancholijny stan, który zdecydowanie jej nie służy. Ala lubi efektowne wydarzenia, przygody, spontaniczne akcje. Jeśli można o kimś powiedzieć, że nienawidzi poniedziałku to właśnie o niej, gdyż zawsze z utęsknieniem czeka na weekend. Podczas każdej imprezy jest niezmordowana – potrafi tańczyć i wygłupiać się do samego rana. Jako aktywna osoba lubi też podróżować, nie zapominając o tym, by odwiedzić miejscowe restauracje, sklepy i dyskoteki.
Jest bardzo wesołą towarzyszką i ma specyficzne, beztroskie poczucie humoru. Niekiedy nawet można odnieść wrażenie, że jest jeszcze dzieckiem. Lubi przebywać z wesołymi ludźmi, odpychają ją natomiast ponuraki. To co wyróżnia Alę z tłumu to skłonności do przesady. Zdarza jej się panikować z byle powodu, co nierzadko udziela się też innym.

Ala jest wulkanem energii i uwielbia sport. Dzięki niemu może uzyskać dobrą sylwetkę, zwłaszcza, że kocha słodycze i pyszne jedzenie. Tenis, bieganie, jazdę na rowerze czy fitness uprawia jednak także z innego powodu – pozwala jej to zebrać myśli i zdystansować się do bieżących spraw i problemów.

Ala lubi wytwarzać wokół siebie aurę zainteresowania, tajemnicy. Rozmawiając z nią trzeba się liczyć z tym, że nie wszystko mówi wprost. Bardzo lubi wyrażać siebie poprzez sztukę – muzykę, wiersze, malarstwo czy fotografię. Jest niezwykle utalentowana i wrażliwa, więc zawody oparte na kreatywności są dla niej wręcz idealne. W pracy zawodowej Alicja rzadko celuje w kierownicze stanowiska, gdyż nie lubi być pod presją i podejmować odpowiedzialnych decyzji. Raczej nie jest typem kobiety, która potrafiłaby zrugać albo zwolnić pracownika, w dodatku takiego, z którym wiążą ją dobre stosunki. Wobec ludzi jest bowiem zawsze bardzo przyjacielska, bez obaw można jej się zwierzyć z problemów.
Ala jest bardzo oddana rodzinie, uwielbia spędzać czas z rodzeństwem, a w późniejszych latach z mężem i dziećmi. Stara się by swoim pociechom niczego nie brakowało i bywa wobec nich bardzo wyrozumiała. Dlatego dobrze, by związała się z mężczyzną, który dla przeciwwagi potrafi być surowy i wymagający wobec dzieci.Wyszukiwarka imion i imienin

Nasza baza zawiera daty imienin dla blisko 2700 imion. Wpisz imię i kliknij przycisk Szukaj

Oznaczenia
     - daty imienin częściej obchodzone
     - daty imienin rzadziej obchodzone
 6  - pozostałe dni
Otrzymane wyniki spełniają rolę jedynie informacyjną i nie gwarantujemy 100% dokładności. Niemniej zapewniamy, że dołożyliśmy wielu starań aby te wyniki były rzetelne i zgodne ze stanem faktycznym.
Opracowanie własne na podstawie powszechnie dostępnych danych. Powielanie danych wyłącznie po uzyskaniu zgody i podaniu klikalnego źródła niniejszego opracowania.
Umieść odnośnik do tego kalendarza na swojej stronie, blogu lub na forum
© Copyright 2011-2017 by Kalbi.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką Prywatności witryny. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.