Imieniny Dorota

Do najbliższych imienin Doroty ♀ zostały 64 dni co stanowi 2 miesiące i 2 dni.
Imieniny Doroty najczęściej obchodzone są 6 lutego.
Pochodzenie

Imię Dorota pochodzi od greckiego słowa Dorothea i oznacza „dar od Boga” (doron - dar i Theós – Bóg).

W polskich dokumentach imię Dorota odnotowano po raz pierwszy w 1358 roku jako Doroteja. Forma Dorota pojawiła się w 1385 roku. Wyróżnić można też formę Dorotyja (1409) oraz formy zdrobniałe: Dochna, Dora, Dorotka. W średniowieczu imię to było popularne nie tylko w Polsce, ale też w Niemczech i Czechach.

W latach 60. i 70. XX wieku imię Dorota nadano około 180 tysięcy razy.

Męskim odpowiednikiem imienia jest Doroteusz.

Najbardziej znaną Dorotką jest najprawdopodobniej bohaterka powieści dla dzieci „Czarownik z z krainy Oz” L. Franka Bauma,

Patron

Św. Dorota
Dorota była córką rzymskiego senatora i otrzymała bardzo staranne wychowanie. W czasach prześladowań chrześcijan za panowania cesarza Dioklecjana zmuszano ją przemocą do wyparcia się wiary. Wybrała męczeństwo i karę śmierci, a widząc jej stanowczość podobnie postąpiły namawiające ją wcześniej odstępczynie siostry św. Krystyna i św. Kalista. Za karę związano obie kobiety i spalono w beczce ze smołą. W drodze na miejsce kaźni Dorota spotkała poganina Teofila, który szydził z chrześcijan. Na jego pytanie, dlaczego tak się śpieszy do śmierci odpowiedziała: „Bo idę do niebieskich ogrodów”. Zażartował on, że uwierzyłby w Chrystusa, gdyby z nieba zesłano mu świeże kwiaty. Wtedy niespodziewanie pojawiło się dziecko z jabłkami i świeżymi różami, które Dorota odesłała do Teofila. Poganin nawrócił się i sam został męczennikiem, wkrótce potem zginął ścięty mieczem razem z Dorotą.

Św. Dorota jest patronką młodych małżeństw, ogrodników, botaników i górników.

Dorota z Mątowów
Urodziła się w wielodzietnej i religijnej rodzinie, we wsi Mątowy Wielkie, położonej kilkanaście km od Malborka. Już jako młoda dziewczynka miała kontakt z Bogiem, jej dom był bowiem miejscem przyjaznym dla wędrowców, którzy w zamian za pomoc opowiadali o surowej pobożności, pustelnikach, czy osobach, które kazały się zamurować. W wieku 6 lat została też poparzona gorącą wodą, co dodatkowo wpłynęło na jej ascezę. W wieku 16 lat mimo sprzeciwu została wydana za mąż za starszego o 20 lat płatnerza Albrechta z Gdańska. Mąż bardzo źle ją traktował i utrudniał uczęszczanie na mszę świętą czy praktykowanie skrajnych ćwiczeń ascetycznych. Z pokorą znosiła trudności, a nawet rękoczyny i zajmowała się domem oraz wychowywaniem licznego potomstwa. Wraz z mężem mieli bowiem dziewięcioro dzieci, ale aż ośmioro z nich zmarło podczas epidemii. Po stracie dzieci Dorota wraz z mężem odbyła kilka pielgrzymek do różnych sanktuariów w Europie. Po jego śmierci przeniosła się do Kwidzyna, gdzie opiekował się nią rozumiejący jej potrzeby teolog Jan. Za jego zgodą zdecydowała się na zamurowanie w celi przy katedrze, zostawiając tylko małe okienko przez które podawano jej komunię św. i pokarmy. Według innej hipotezy do rekluzorium miał dostęp spowiednik Doroty, czyli Jan z Kwidzyna, lecz także pielgrzymi, którym udzielała rad. Dorota zmarła 25 czerwca 1394 roku, według Jana z Kwidzyna nabożeństwa żałobne ciągnęły się do trzydziestu dni.

Cechy

Według wielu imienników Dorota jest charakterną kobietą, która odważnie stawia czoła wszystkim problemom. Jest zazwyczaj pewna swoich racji i jeśli trzeba podejmuje trudne i kontrowersyjne decyzje. Nie daje się lekceważyć, stąd dość często wdaje się w różne konflikty.

Dorota jest ambitna i w ten sposób kieruje swoja karierą zawodową, by być samej dla siebie szefową. Wiążę się to też z tym, że z trudnością znosi polecenia innych i konieczność podporządkowania się.
Dorota reaguje zazwyczaj bardzo emocjonalnie, nie boi się ukazywać swoich uczuć. Zdarza jej się nawet uronić łzę, jeśli coś ją bardzo smuci. Jest bowiem bardzo wrażliwą, a zarazem szczerą kobietą. To sprawia, że jest lubiana w towarzystwie i ma wiele koleżanek. Potrafi też słuchać i wspomóc dobrą radą, stąd warto pielęgnować z nią swoją znajomość.

Dorota uwielbia aktywne życie, ma setki pomysłów do zrealizowania na każdy dzień. Trudno powiedzieć, skąd ma tyle energii – gdy po ciężkim dniu w pracy/szkole idzie pobiegać do parku czy potańczyć na imprezę. Późne chodzenie sprać wcale nie przeszkadza jej też we wczesnym wstawianiu – podczas gdy inni jeszcze smacznie śpią, ona już krząta się po domu. Dorota poza tym lubi bardzo podróżować.

W miłości, tak jak na co dzień, Dorota jest bardzo spontaniczna, wybuchowa i nieprzewidywalna. Jej partner musi być zarówno cierpliwy, jak i gotowy na różne niespodzianki, może być jednak pewien że nie będzie się z nią nudził. W łóżku Dorota często daje upust swoim emocjom, stąd uchodzi za bardzo namiętną i temperamentną kochankę.Wyszukiwarka imion i imienin

Nasza baza zawiera daty imienin dla blisko 2700 imion. Wpisz imię i kliknij przycisk Szukaj

Oznaczenia
     - daty imienin częściej obchodzone
     - daty imienin rzadziej obchodzone
 6  - pozostałe dni
Otrzymane wyniki spełniają rolę jedynie informacyjną i nie gwarantujemy 100% dokładności. Niemniej zapewniamy, że dołożyliśmy wielu starań aby te wyniki były rzetelne i zgodne ze stanem faktycznym.
Opracowanie własne na podstawie powszechnie dostępnych danych. Powielanie danych wyłącznie po uzyskaniu zgody i podaniu klikalnego źródła niniejszego opracowania.
Umieść odnośnik do tego kalendarza na swojej stronie, blogu lub na forum
© Copyright 2011-2016 by Kalbi.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką Prywatności witryny. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.