Imieniny Małgorzata

Do najbliższych imienin Małgorzaty ♀ zostało 26 dni.
Imieniny Małgorzaty najczęściej obchodzone są 18 stycznia, 22 lutego, 10 czerwca, 13 lipca, 20 lipca, 17 października. Małgorzata może również obchodzić imieniny: 30 grudnia, 12 stycznia, 25 marca, 10 kwietnia, 13 kwietnia, 27 maja, 20 sierpnia, 27 sierpnia, 30 sierpnia, 14 października, 16 października, 2 listopada, 16 listopada, 27 listopada.
Pochodzenie

Imię Małgorzata utworzone zostało od greckiego słowa margarites, stąd też oznacza „perłę”.

Już w średniowieczu imię to było bardzo popularne na ziemiach polskich. Najpierw zapisywano je w łacińskiej formie, czyli na przykład Margareta i Margarita. Pierwsze zapiski w naszym języku, w formie Margrzeta, datuje się na rok 1382. W kolejnych latach pojawiały się inne formy tego żeńskiego imienia: Margorzata, Margarzeta, Margorzeta, Mangorzata czy Małgorzata. W średniowiecznych dokumentach doszukamy się też pochodnych form imienia Małgorzata. Jak podaje słownik imion Jana Grzenia są to: Greta (1253), Marzena (ok. 1265), Macha (1393) czy Masza (1406). Forma Margrit zdradza natomiast niemieckie pochodzenie imienia. W kolejnych latach imię traciło w Polsce na popularności, a w XIX wieku uchodziło nawet za staromodne. Dopiero w latach 60. XX wieku zyskało ponowne zainteresowanie, kiedy imię takie nadano ponad 180 000 dziewczynkom.

Imię Małgorzata było często wykorzystane przez pisarzy, na przykład w baśni „Jaś i Małgosia” braci Grimm czy powieści Michaiła Bułhakowa „ Mistrz i Małgorzata”. Imię Małgorzata popularne jest też w rodach książęcych i królewskich Wielkiej Brytanii, Niemiec czy Francji.

Patron

Za najbardziej zasłużoną postać dla Kościoła uznaje się francuską zakonnicę Małgorzatę Marię Alacoque. Jako młoda dziewczyna straciła ojca, po czym trafiła na wychowanie do zrzędliwych ciotek i apodyktycznego wuja. Od najmłodszych lat pragnęła wstąpić do zakonu, jednak obowiązki domowe wobec przybranych opiekunów jej to uniemożliwiały. Swój cel zrealizowała w wieku 24 lat i wstąpiła do klasztoru Sióstr Nawiedzenia (wizytek) w Paray-le-Monial. Od tego czasu doświadczała osobistych spotkań z Jezusem Chrystusem, który przekazał jej zadanie niesienia ludziom posłannictwa o Jego Najświętszym Sercu. Małgorzacie trudno jednak było przekonać otoczenie o prawdziwości wizji, musiała znieść wiele przykrości. Dzięki wsparciu jezuitów pod koniec lat 80. XVII wieku w jej klasztorze otwarto pierwszą kaplicę Najświętszego Serca Jezusowego. 18 września 1864 roku św. Małgorzata Maria Alacoque została błogosławiona przez papieża Piusa IX.

Cechy

- Jedną z najczęściej spotykanych wad Małgosi jest zmienny charakter. Nawet drobne niepowodzenia czy delikatna krytyka potrafią wyprowadzić ją z równowagi na cały dzień. Łatwo ją obrazić, przez co nie ma zbyt wielu przyjaciół. Nie pomaga jej fakt, że jest surowa wobec otoczenia i marudna.
- Zawsze mówi to co myśli, nawet jeśli słowa mogą zranić rozmówcę. Dzięki temu możemy być pewni, że gdy pytamy ją o szczerą odpowiedź, taką właśnie uzyskamy.
- Kobieta o imieniu Małgorzata cechuje się zazwyczaj wysoką kultura osobistą płynnie się wyraża, schludnie ubiera, dba o higienę.
- Pod pozornie surowym obliczem, Małgorzata skrywa wiele emocji, a wobec bliskich jest wrażliwa i opiekuńcza.
- W sprawach zawodowych Małgorzata jest perfekcjonistką – wszystko robi nie tylko dokładnie, ale i szybko. Dzięki temu że jest zdecydowana dobrze sprawdza się praktycznie w każdej pracy, nie rzadko nawet na stanowisku kierowniczym. Jej zaleta jest też to, że szybko potrafi zareagować na każdą sytuację i ewentualnie naprawić swój błąd.
- Wiele imienników podaje, że Małgorzata ma dość słabe zdrowie. Wizyty u lekarza to dla niej norma, ale trzeba tez przyznać że ma fioła na punkcie zdrowego stylu życia. Dzięki temu jest praktycznie wolna od używek, gdyż ich negatywny wpływ na kondycję psychofizyczną ją skutecznie odstrasza.Wyszukiwarka imion i imienin

Nasza baza zawiera daty imienin dla blisko 2700 imion. Wpisz imię i kliknij przycisk Szukaj

Oznaczenia
     - daty imienin częściej obchodzone
     - daty imienin rzadziej obchodzone
 6  - pozostałe dni
Otrzymane wyniki spełniają rolę jedynie informacyjną i nie gwarantujemy 100% dokładności. Niemniej zapewniamy, że dołożyliśmy wielu starań aby te wyniki były rzetelne i zgodne ze stanem faktycznym.
Opracowanie własne na podstawie powszechnie dostępnych danych. Powielanie danych wyłącznie po uzyskaniu zgody i podaniu klikalnego źródła niniejszego opracowania.
Umieść odnośnik do tego kalendarza na swojej stronie, blogu lub na forum
© Copyright 2011-2016 by Kalbi.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką Prywatności witryny. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.