Imieniny Marek

Do najbliższych imienin Marka ♂ zostały 82 dni co stanowi 2 miesiące i 20 dni.
Imieniny Marka najczęściej obchodzone są 25 kwietnia, 18 czerwca, 28 września, 7 października, 16 listopada, 22 listopada. Marek może również obchodzić imieniny: 24 lutego, 5 marca, 13 marca, 19 marca, 24 marca, 29 marca, 10 kwietnia, 28 kwietnia, 21 września, 22 października, 24 października, 5 listopada.
Pochodzenie

Jest to imię męskie pochodzenia łacińskiego należące do najstarszych imion rzymskich – jego znaczenie to „należący do Marsa, związany z Marsem". Mars był bogiem wojny, jednym z najpotężniejszych w starożytnym Rzymie. Imię cieszyło się ogromną popularnością wśród rzymskich przywódców i polityków – nosili je m. in. Aureliusz Antoninus, Krassus, Atyliusz Regulus, Antoniusz czy Agrypa. Spośród klasycznych imion rzymskich, jedynie Marek jest powszechnie używane w dzisiejszych czasach.

W Polsce imię Marek pojawiło się w XIII wieku, w takich formach jak Marek (1228), Marko (1265), Markusz (1388), Merkosz (1396) czy Markuszek (1461). Można też doszukać się zapisu Marka (1263), co jest żeńskim odpowiednikiem imienia Marek. Staropolskie zdrobnienia to Marczko, Marczurko, Marczyk, Markiel, Markil, Markosz, Markuszek.

W przeszłości w Polsce imię nie należało do czołówki nadawanych imion, ale z biegiem lat sytuacja uległa zmianie. Obecnie nosi je ponad 440 tysięcy mężczyzn, szczególnie popularne było w latach 70. XX wieku. W roku 2000 nadano je 1050 razy, ale w roku 2014 już tylko 404 razy.

Patron

Marek Ewangelista
W dziejach apostolskich Marek Ewangelista nazywany jest też Janem i Janem Markiem. Autor najkrótszej Ewangelii pochodził z Palestyny i był synem Marii. Zdaniem niektórych biblistów jego matka mogła być właścicielką Wieczernika, w którym miała miejsce ostatnia wieczerza i gdzie przebywali Apostołowie po śmierci i zmartwychwstania mistrza. Do Marii należał też najprawdopodobniej Ogród Getsemanii na Górze Oliwnej.

Marek Ewangelista był uczniem św. Piotra i Pawła i najprawdopodobniej jeden z nich go ochrzcił. Towarzyszył Pawłowi i Barnabie, który był jego krewnym, w pierwszej podróży apostolskiej na Cypr. Marek pełnił funkcję pomocnika, jako wysłannik apostolski informował synagogi o przybyciu misjonarzy, pomagał im przy udzielaniu chrztu oraz innych czynnościach religijnych. Po przybyciu z Cypru do Perge, Marek odłączył się od kompanów i wrócił do Jerozolimy. Powodem mogła być niebezpieczna przeprawa przez góry Taurus, której podjął się Paweł. Taki ruch spowodował, że Paweł stanowczo zaprotestował, gdy Barnaba chciał zabrać Marką na drugą podróż misyjną. Doszło do kłótni między Pawłem i Barnaba, w wyniku której Barnaba wspólnie z Markiem popłynął na swoją rodzinną wyspę Cypr.

Po pewnym czasie Paweł wezwał jednak Marka do Rzymu, gdyż uważał go za zaufanego sługę. Jak wynika z listów apostolskich, podczas pobytu w Rzymie w latach 60-70 Marek spisał Ewangelię, która stanowi największy dorobek jego życia.

Dalsze losy Marka są niepotwierdzone, ale według tradycji i apokryfów miał być założycielem gminy chrześcijańskiej w Aleksandrii. Do dziś jest uznawany przez Koptów Egipskich za pierwszego biskupa. W Aleksandrii miał również ponieść męczeńską śmierć za panowania Nerona lub Trajana.

Św. Marek jest patronem Wenecji, Egiptu pisarzy, notariuszy i murarzy. W ikonografii ukazywany jest najczęściej w stroju arcybiskupa, w paliuszu albo jako biskup wschodniego rytu, gdy w dłoni zamkniętą lub otwartą księgę. Przedstawia się go też w towarzystwie lwa, jednego ze zwierząt ewangelicznych.

Cechy

Mężczyzna o imieniu Marek jest trudny do rozszyfrowania, ponieważ niczym „Two Faces” z Batmana ma dwa, skrajne oblicza. Raz rozpiera go energia i jest gotów na każde wyzwanie, ale innym razem jego temperament przypomina śpiącego flegmatyka. Na szczęście najczęściej można go spotkać w tym pierwszym, lepszym wcieleniu.

Marek, podobnie jak mityczny Bóg Mars, jest silnym mężczyzną, który nie boi się ryzyka oraz konsekwencji swoich wyborów. Na ogół jest pewny siebie, swoje poglądy wygłasza stanowczo, aczkolwiek w kulturalnym tonie. Trudno go jednak przekonać do zmiany zdania nawet jeśli nie ma racji. Nienawidzi jak ktoś próbuje narzucać mu swoje poglądy, ale jeszcze bardziej nie znosi przegrywać – wtedy lepiej trzymać się od niego z daleka.

Charakterystyczną cechą dla Marka jest to, że wiele decyzji podejmuje pod wpływem impulsu. Przebojowość i odwaga pomaga mu w pracy zawodowej, ale często przyczynia się też do zgubnych wyborów.

To co wyróżnia Marka na tle innych, to pociąg do życia towarzyskiego. Uwielbia bawić się w gronie znajomych, odwiedzać nocne kluby czy kino. Chętnie też organizuje przyjęcia we własnym domu – każdy pretekst do spotkania towarzyskiego jest dla niego dobry. Z tego powodu ma wielu przyjaciół i jest powszechnie lubianą osobą.

Jego wybujały temperament, aktywność, ciągle popycha go do nowych przygód. Z łatwością zdobywa kobiety, ale gdy w końcu pozna wybrankę swojego serca, z miejsca zapomina o miłosnych podbojach i poświęca się ojcostwu i małżeństwu.Wyszukiwarka imion i imienin

Nasza baza zawiera daty imienin dla blisko 2700 imion. Wpisz imię i kliknij przycisk Szukaj

Oznaczenia
     - daty imienin częściej obchodzone
     - daty imienin rzadziej obchodzone
 6  - pozostałe dni
Otrzymane wyniki spełniają rolę jedynie informacyjną i nie gwarantujemy 100% dokładności. Niemniej zapewniamy, że dołożyliśmy wielu starań aby te wyniki były rzetelne i zgodne ze stanem faktycznym.
Opracowanie własne na podstawie powszechnie dostępnych danych. Powielanie danych wyłącznie po uzyskaniu zgody i podaniu klikalnego źródła niniejszego opracowania.
Umieść odnośnik do tego kalendarza na swojej stronie, blogu lub na forum
© Copyright 2011-2016 by Kalbi.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką Prywatności witryny. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.