Dzień Boba Marleya

W roku 2025 Dzień Boba Marleya przypada na 6 lutego (czwartek)

Do Dnia Boba Marleya pozostało jeszcze 139 dni co stanowi 4 miesiące i 17 dni.

Jamajka – pierwsze co przychodzi na myśl w przypadku tego kraju to reggae, a jeśli reggae to Bob Marley. Legendarny muzyk ma nawet swoje narodowe święto, które obchodzone jest w lutym.

Bob Marley, właściwie Robert Nesta Marley urodził się 6 lutego 1945 roku w Nine Mile w Saint Ann na Jamajce. Jego ojciec był białym oficerem armii brytyjskiej, a młodsza o 35 lat matka jamajską piosenkarką i pisarką. Marley wychowywał się jednak bez ojca, który niespecjalnie interesował się losem chłopaka. Gdy Bob miał 10 lat przeniósł się do Kingston, do owianej złą sławą dzielnicy slumsów Trenchtown. W wieku 14 lat rzucił szkołę, podjął prace jako spawacz i założył zespół The Wailers. Jego głównymi członkami oprócz Marleya byli Bunny Livingstone i Peter Tosh.

10 lutego 1966 roku Bob ożenił się z Ritą Anderson. Adoptował wówczas jej córkę z poprzedniego związku, a później żona urodziła mu czworo dzieci. Oprócz tego muzyk miał jeszcze siedmioro dzieci, które były owocem licznych romansów z innymi kobietami. Wkrótce Bob Marley został pierwszą gwiazdą światowego formatu, która pochodziła z Jamajki. Rewolucyjne i zbuntowane utwory trafiały do słuchaczy z całego świata. Niemal każdy z nich ma w sobie jakieś przesłanie, refleksje dotyczące miłości, nadziei czy ludzi. Jego twórczość jest ponadczasowa i do dziś stanowi inspirację dla wielu innych artystów. Wśród największych jego hitów należy wymienić „Buffalo Soldier”, „Could You Be Loved”, „Get Up, Stand Up”, „I Shot the Sheriff”, „Iron Lion Zion”, „Is This Love”, „No Woman, No Cry”, „One Love”, „Redemption Song”, „Roots, Rock, Reggae”, „So Much Trouble in the World”, „Three Little Birds”. Wydany już po śmierci artysty album „Legends” jest z kolei najlepiej sprzedającym się albumem reggae w historii. W 1994 roku Boba Marleya wprowadzono do Rock and Roll Hall of Fame.

Marley ma na swoim koncie wiele hitów i miliony sprzedanych płyt, ale można się tylko zastanawiać, jak wyglądałby jego dorobek, gdyby nie przedwczesna śmierć. Jamajczyk zmarł 11 maja 1981 roku w wieku zaledwie 36 lat. Powodem były przerzuty choroby nowotworowej do płuc i mózgu. Były one wynikiem kontuzji stopy, której doznał podczas gry w piłkę nożną, Futbol obok muzyki był jego największą pasją. Niezaleczona do końca rana przerodziła się w poważne problemy zdrowotne. Muzyk jednak zgodnie ze swoimi przekonaniami (jako rastafarian wierzył w jedność ciała) odmówił amputacji zakażonego palca. Wkrótce nowotwór zaatakował inne organy. 20 września 1980 roku Marley stracił przytomność podczas joggingu w nowojorskim Central Parku, a trzy dni później w Pittsburghu zagrał ostatni koncert. Próbował się jeszcze leczyć w Niemczech, ale gdy czuł, że zbliża się moment jego śmierci, chciał wrócić do ojczystego kraju. Nie zdążył - 11 maja 1981 roku zmarł w Miami. Jego pogrzeb miał państwową oprawę. Otwartą trumnę z ciałem wystawiono na widok publiczny na stadionie narodowym w stolicy Jamajki, a ostatni hołd oddało mu 100 tysięcy ludzi. Pochowano go w krypcie w Nine Miles, niedaleko rodzinnej wioski. Do grobu włożono mu gitarę Gibsona, Biblię oraz marihuanę.

Marley kojarzony był nie tylko z muzyką ale i ruchem Rasta. Rozsławił tę ideologię na całym świecie. Mówi się, że zrobił dla niej więcej niż sam Haile Selassie I (cesarz Etiopii, który uważany jest za symbol religijny ruchu Rastafari). Należał też do najsłynniejszych konsumentów marihuany, był zwolennikiem używania jej jako sakramentu.

Dzień Boba Marleya

Dzień Boba Marleya ustanowiono w 1990 roku, 9 lat po jego śmierci. Data obchodów 6 luty wiążę się oczywiście z datą narodzin muzyka. W Jamajce jest to święto narodowe – ulice przystrojone są flagami rasta, a zabawa trwa cały tydzień – odbywają się koncerty, wystawy, festiwale. Nie tylko obywatele tego kraju wspólnie śpiewają największe hity artysty, ale i turyści, którzy licznie przybywają na to wydarzenie. Bob Marley jest bowiem ikoną Jamajki, która przyciąga ludzi z całego świata. Muzeum muzyka w Kingston to zresztą jedna z największych atrakcji w tym kraju, a podczas Dnia Boba Marleya ma tam miejsce uroczysta ceremonia relacjonowana przez media.Podczas niej wypuszczane są gołębie, odbywają się seminaria, prezentowane są różne produkty na bazie marihuany. Całości towarzyszą występy muzyków, a podczas obchodów nie może oczywiście zabraknąć tortu urodzinowego.

Turyści odwiedzają nie tylko Muzeum, ale i miejsce narodzin oraz pochówku artysty. Popularnością cieszą się choćby przedmioty w mauzoleum, które towarzyszyły muzykowi na co dzień: hamak, jaskrawo malowane freski, ogród ziołowy czy Land Rover, którym jeździł po wyspie.

Dzień Boba Marleya obchodzony jest także oficjalnie jako święto narodowe w Etiopii. W naszym kraju w wielu klubach organizuje się tzw. Marleyki, czyli imprezy z muzyką reggae, w szczególności z przebojami jubilata.