Dzień Dinozaura

W roku 2024 Dzień Dinozaura przypada na 26 lutego (poniedziałek)

Dinozaury wyginęły miliony lat temu, ale wciąż fascynują kolejne pokolenia. Do tego stopnia, że w kalendarzu świąt nietypowych poświęcono im specjalne wydarzenie - Dzień Dinozaura. W Polsce obchodzone jest 26 lutego, w innych krajach 1 czerwca lub w trzeci wtorek maja.

Dinozaury – przodkowie dzisiejszych zwierząt

Nazwa dinozaur pochodzi od greckich słów „deinos” (co znaczy „straszny”, „potężny") oraz „sauros” („jaszczurka"). Wymyślił ją naukowiec Richard Owen w 1842 roku, jednak jego celem nie było podkreślenie wzbudzających strach cech jak pazury czy zęby, ale pokazanie majestatu i rozmiarów tych stworzeń.

Naukowcy od lat zajmują się poszukiwaniem skamieniałości dinozaurów oraz zbieraniem informacji o nich, ale wciąż mają one przed nami wiele tajemnic. A to sprawia, że fascynacja nimi nie ustaje. W skrócie, dinozaury to przodkowie pospolitych jaszczurek, krokodyli, żółwi czy węży, które żyły miliony lat temu, w erze mezozoicznej. Wśród nich znajdowały się zarówno olbrzymie, powolne stworzenia, jak i te malutkie, o niesamowitej zwinności. Na przykład diplodok był trzy razy wyższy i dziesięć razy dłuższy od największego obecnie zwierzęcia lądowego, czyli słonia. Z kolei kompsognat miał gabaryty niewiele większe od kury. Część z dinozaurów była roślinożerna, o pokojowym nastawieniu, ale i nie brakowało groźnych drapieżników, jak choćby tyranozaur. Dinozaury żyły na wszystkich kontynentach, ale wyłącznie na lądzie, niektóre jednak potrafiły pływać.

Najbardziej prawdopodobną teorią odnośnie wyginięcia dinozaurów była zmiana temperatury Ziemi. Około 46 milionów lat temu olbrzymi meteoryt uderzył w planetę, tworząc chmurę pyłu odcinającą światło słoneczne i powodującą kwaśne deszcze, które niszczyły roślinność. Zimnokrwiste stworzenia nie wytrzymały tej drastycznej zmiany temperatury oraz braku pożywienia, dlatego wyginęły. Era dinozaurów trwała około 165 milionów lat, jedynymi, które przetrwały są ptaki.

Obchody Dnia Dinozaura

Dzień Dinozaura to święto, które najwięcej frajdy sprawia młodym ludziom. Stąd też w wielu szkołach czy przedszkolach organizowane są specjalne wydarzenia, mające na celu przybliżenie historii dinozaurów. Odbywają się konkursy plastyczne, muzyczne, pokazy filmowe, przedstawienia. Ciekawym pomysłem jest własnoręczne stworzenie szkieletu popularnego diplodoka, tyranozaura, najstraszniejszego przedstawicieli gatunku czy poszukiwanie skamielin w piasku kinetycznym. W Polsce istnieje kilka muzeów i ciekawych parków rozrywki, gdzie tematem przewodnim są dinozaury. Z okazji święta można tam liczyć na dodatkowe atrakcje lub zniżki.

Osobom, które chciałyby świętować w domu, oprócz książek („Zaginiony świat” Arthura Conana Doyle’a) czy komiksów o tych fascynujących stworzeniach, warto polecić sprawdzone produkcje filmowe lub bajki, w zależności od wieku np. „Park Jurajski”, „Flinstones” czy „Denver, ostatni dinozaur”.