Cracovia to najstarszy nieprzerwanie istniejący klub sportowy w naszym kraju. Jest to więc klub wyjątkowy i takich ma też kibiców – w 2001 roku uratowali oni „pasy” przed likwidacją, organizując głośną manifestację na ul Basztowej.
Najstarszy polski klub
Cracovię założono 13 czerwca 1906 roku. Jak dotychczas krakowski zespół pięciokrotnie sięgał po mistrzostwo Polski – w latach 1921, 1930, 1932, 1937 oraz 1948. Są to więc dość odległe sukcesy, po których przyszły gorsze czasy. Cracovia zawsze jednak zajmowała ważne miejsce w krajowym futbolu. To przecież jej działacze doprowadzili do powstania Związku Polskiego Piłki Nożnej, skupiającego obecnie wszystkie drużyny grające w zawodowych szczeblach ligowych. Swój związek z Polską Craxa podkreśla też biało-czerwonymi barwami. To co ważne, to fakt że Cracovia jest otwartym klubem – w jej barwach grali nie tylko Polacy, ale i m. in. Anglicy, Austriacy, Węgrzy i Żydzi. Także kibice stanowią różny przekrój społeczny – od ludzi nauki, kultury, biznesmenów po robotników. Wśród najbardziej znanych fanów można wymienić choćby takie osobistości jak: Jan Paweł II, Mieczysław Fogg, Stefan Friedmann, Marek Grechuta, Gustaw Holoubek, Edward Linde-Lubaszenko, Maciej Maleńczuk, Jerzy Pilch, Józef Piłsudski, Tadeusz Boy-Żeleński.
Na początku XXI wieku bogata tradycja stanęła jednak pod znakiem zapytania. Polskie kluby nigdy nie należały do krezusów finansowych, wręcz przeciwnie – najczęściej borykały się z problemami w tej dziedzinie, zwłaszcza w porównaniu do klubów zachodu Europy. Dla Cracovii światełko w tunelu pojawiło się w 1997 roku kiedy powstała Spółka Klubu z Miastem (MKS Cracovia SSA). Niestety, wszelkie próby odbudowy wielkości klubu były torpedowane. Szansą była zwłaszcza inwestycja niemieckiej firmy IVACO, która w zamian za zgodę na postawienie kompleksu handlowo-usługowego przy stadionie Cracovii miała zmodernizować obiekt i zasilać budżet kwotą za dzierżawę terenu i dochód z prowadzenia podziemnego parkingu. Trudności powodowała nierozwiązana kwestia własności gruntów, na których znajdował się stadion Craxy - konflikt pomiędzy Miastem a Klasztorem Sióstr Norbertanek zapoczątkowano już w 1992 roku. Z tego powodu odwoływano wydawałoby się pewne już pozwolenia na inwestycję IVACO. W pewnym momencie, po przyznaniu kolejnego pozwolenia, zburzono budynek klubowy. Gdy znów je uchylono , najstarszy klub w Polsce został bez dachu nad głową. Wtedy do akcji postanowili wkroczyć zdesperowani sympatycy Cracovii.
Manifestacja na Basztowej
Wierni fani, a konkretnie Koło Sympatyków, zorganizowali 28 lutego 2001 roku manifestację na ulicy Basztowej. Wśród demonstrantów byli przedstawiciele różnych grup społecznych, zarówno młodzi jak i starsi kibice, członkowie Zarządu Klubu oraz Rady Seniorów. Cel był jeden – uratować ukochany klub.
O godzinie 12.00 około 1000 kibiców wyposażonych w flagi i transparenty ruszyło pod Urząd Wojewódzki. Do środka udała się czteroosobowa delegacja. Po spotkaniu doszło jednak do ataku policji na kibiców, która od samego początku bezskutecznie prowokowała demonstrantów. W końcu jednak funkcjonariusze oddali salwę z broni gładko lufowej do spokojnie stojących uczestników manifestacji, wtedy doszło do regularnej bitwy. W jej wyniku zatrzymanych zostało ponad 50 osób. O sprawie zrobiło się głośno w całym kraju, a demonstracja przyniosła zamierzony efekt, jakim było porozumienie w sprawie planowanej budowy IVACO.
Od tego czasu Cracovii wiedzie się o wiele lepiej – „pasy” od sezonu 2004/2005 grają w najwyższej klasie rozgrywkowej (z wyjątkiem sezonu 2012/2013) , a w sezonie 2016/17 reprezentowały Polskę w Lidze Europy. Przede wszystkim sytuacja klubu jest stabilna i bardzo prawdopodobne, że sceny jak z Basztowej już nigdy się nie powtórzą.
7 stycznia 2004 roku z inicjatywy Biuletynu Teraz Pasy! Zarząd Koła Sympatyków KS Cracovia dla upamiętnienia tej demonstracji w słusznej sprawie ustalił w 2004 roku 28 lutego Dniem Kibica Cracovii. Pierwsze obchody tego święta były skromne i kameralne, dokładnie tak jak planowali organizatorzy. Główna część uroczystości odbyła się na obiektach Salezjańskiej Organizacji Sportowej. Przy sztucznym oświetleniu rozegrano miniturniej, w którym udział wzięły udział: żeńska drużyna „Cracovianek", Teraz Hokej i Koło Sympatyków... Turniej niespodziewanie wygrały dziewczyny, które w nagrodę otrzymały puchar wręczony przez sędziującego cały turniej Pana Macieja Madeję. Kameralne spotkanie uświetnił wspólny gril zakończony wizytą w pubie Enigma.
Dzień kibica Cracovii bardzo dobrze przyjął się w środowisku kibicowskim, i po dziś dzień w rocznicę wydarzeń na Basztowej odbywają się spotkania i turnieje kibiców. Z takimi oddanymi fanami Cracovia nigdy nie zginie!