Imieniny Aleksandra

Do najbliższych imienin Aleksandra ♂ zostało 98 dni co stanowi 3 miesiące i 7 dni.
Imieniny Aleksandra najczęściej obchodzone są 12 grudnia, 26 lutego, 3 maja oraz  26 sierpnia. Aleksander może również obchodzić imieniny: 1 grudnia, 15 stycznia, 30 stycznia, 18 lutego, 27 lutego, 10 marca, 18 marca, 20 marca, 24 marca, 27 marca, 28 marca, 24 kwietnia, 20 maja, 29 maja, 6 czerwca, 9 lipca, 10 lipca, 1 sierpnia, 11 sierpnia, 28 sierpnia, 2 września, 13 września, 21 września, 11 października, 9 listopada, 24 listopada.

Pochodzenie

Aleksander jest imieniem męskim pochodzenia greckiego, które składa się z dwóch członów: „aléks”- „bronię, wspomagam” i „anér” (od andrós) – „mąż, mężczyzna”. W wolnym tłumaczeniu imię Aleksander oznacza broniący mężów.

W źródłach polskich imię to pojawia się od XII wieku. Znane są zarówno pełne formy, takie jak Aleksander, Aleksandr, Aleksender, Oleksander oraz skrócone i zdrobniałe, jak Sander, Leksander, Olek, Olko.

Od tego imienia pochodzą takie nazwiska jak Aleksander, Aleksandrowicz, Sander, Sandrowicz.

Imię Aleksander nosi kilkunastu świętych.

Patron

Aleksander I

Jednym z najbardziej znanych patronów imienia jest papież Aleksander I, który rządził kościołem w latach 107-16 lub 105-15. Urodzony w Rzymie, był pierwszym papieżem wybranym, a nie wskazanym przez testament.

Aleksander I wprowadził użytek wody święconej w Kościele oraz obowiązek przebywania w świątyni bez nakrycia głowy dla mężczyzn. Wśród jego zasług należy przede wszystkim wskazać nawrócenie wielu Rzymian, w tym tak ważnych postaci jak prefekt Hermes. W ramach odwetu cesarz kazał aresztować nieposłusznych obywateli. Mimo tego Aleksander zdołał nawrócić kolejne osoby, w tym trybuna wojskowego Kwiryna odpowiedzialnego za rzymskie więzienia. Uleczył też jego córkę. Władze skazały za to duchownego na śmierć męczeńską. Wrzucono go do rozgrzanego pieca, jednak nic mu się nie stało - zabito go więc włóczniami.



Aleksander z Aleksandrii,

Aleksander od najmłodszych lat wyróżniał się pobożnością, czym zyskał mocną pozycję wśród duchownych Aleksandrii, jednego z najważniejszych miast w historii chrześcijaństwa. Po nominacji na biskupa zasłynął obroną nauki Kościoła o Chrystusie wobec poglądów Ariusza. Wygłaszał on jedne z największych herezji w chrześcijaństwie - publicznie głosił, że Jezus nie jest Synem Bożym naturalnym, ale tylko z adopcji. Aleksander w 320 roku zwołał synod, na którym potępiono i wykluczono Ariusza ze społeczności kościelnej.

Zasługą Aleksandra jest również wprowadzenie zwrotu Theotokos, czyli Matka Boża. Po za tym wystawił największy kościół ku czci św. Teonasa w Aleksandrii oraz zostawił cenne źródła dokumentalne. Wśród 70 listów do różnych hierarchów jest list do cesarza Konstantyna I Wielkiego.

Cechy

Mężczyzna o imieniu Aleksander jest człowiekiem otwartym, nowoczesnym, nie boi się zmian i wyzwań. Z pewnością pomaga mu w tym wrodzony optymizm oraz poczucie humoru. Jest przez to lubiany w towarzystwie. Ze wszystkim chce być na bieżąco, więc łatwo wdać się z nim w długą i ciekawą rozmowę, zwłaszcza że na wiele spraw ma dość oryginalne i dające do myślenia poglądy. Być może bierze się to stąd, że zawsze polega na swoim rozsądku, a nie sugeruje się tym co mówią znajomi i media.

Cechami, które pomogły zdobyć władze jego słynnym imiennikom są przenikliwość, odwaga, stanowczość, umiejętność oceny swoich szans, pewność siebie. Więc nawet jeśli Aleksander w rzeczywistości nie posiada przywódczych cech albo w danej sytuacji nie czuje się pewnie, to i tak się do tego nie przyzna. Często przyjmuje groźną pozę, stwarza pozory, ale trzeba przyznać że nie boi się stanąć w obronie słabszych i otoczyć ich właściwą opieką. Do jego mocnych punktów należy też pracowitość i obowiązkowość. Bez cienia obaw można powierzyć mu ważne zadanie, a on wykona je jak najlepiej potrafi. Aleksander wie, że kiedy trzeba pracować, to nie ma żartów. Wśród zawodów przypisywanych do jego imienia pojawia się lekarz, adwokat, sportowiec, artysta. Lepiej żeby wybrał dobrze płatną profesję, ponieważ jak sugerują imienniki ceni sobie wygodę oraz rzeczy z wyższej półki – od ubrań, po alkohole, jedzenie, kończąc na materiałach do wykończenia domu czy samochodach.



W sprawach rodzinnych uchodzi za dobrego partnera, jego kobieta może mieć pewność, że zrobi wszystko, by zapewnić należytą opiekę dzieciom. Aleksander jest przywiązany do tradycji, zasady są dla niego bardzo ważne. To wszystko jednak widać dopiero, gdy zwiąże się z kimś na poważnie. Wcześniej korzysta z uciech życia i podboje miłosne pochłaniają mu dużo czasu. Aleksander ma zresztą w tym względzie spore sukcesy, z kilku powodów. Dba o siebie, jest rozmowny, dowcipny i przede wszystkim odważny. Nie boi się nawiązać kontaktu w sklepie z ładną dziewczyną, tak samo jak zwróci uwagę niekulturalnej osobie. Przy nim można czuć się pewnie. Według imiennika jest nie tylko troskliwym partnerem, ale i porządnym ojcem oraz gospodarzem.

Wadą Aleksandra jest to, że ma chwiejny charakter. Czasem dokonuje heroicznych czynów, a niekiedy zdarza mu się wątpić w powodzenie łatwego zadania już na starcie. Może to zależy od pogody? Chłopak o tym imieniu uwielbia słońce, plaże, długie letnie wieczory. Gdy za oknem pada albo temperatura wskazuje minus, jego nastrój nie jest zbyt optymistyczny. Na szczęście to tylko chwilowy stan… a humor powinien poprawić mu Aleksander Wielki, który jest najlepszym przykładem, że nie ma na niego mocnych.

Oznaczenia
     - daty imienin częściej obchodzone
     - daty imienin rzadziej obchodzone
 6  - pozostałe dni
Otrzymane wyniki spełniają rolę jedynie informacyjną i nie gwarantujemy 100% dokładności. Niemniej zapewniamy, że dołożyliśmy wielu starań aby te wyniki były rzetelne i zgodne ze stanem faktycznym.
Opracowanie własne na podstawie powszechnie dostępnych danych. Powielanie danych wyłącznie po uzyskaniu zgody i podaniu klikalnego źródła niniejszego opracowania.

Nietypowe