Imieniny Bartosza

Do najbliższych imienin Bartosza ♂ zostały 52 dni co stanowi 1 miesiąc i 22 dni.
Imieniny Bartosza najczęściej obchodzone są 24 sierpnia ale Bartosz może obchodzić imieniny również: 3 września, 12 grudnia, 21 kwietnia.

Pochodzenie

Imię stanowi jedną z wersji imienia Bartłomiej, które pochodzi z języka aramejskiego, od słów: „Bar Tholomai”, co oznacza „syn oracza” lub „syn Tolmy”. W Polsce znane od średniowiecza, w takich formach jak: Bartołomiej, Bartłoniej. Z czasem imię Bartosz, które wcześniej było tylko zdrobnieniem, stało się osobną formą. Przez wieki uchodziło za typowe imię chłopskie, wskazuje na to między innymi przysłowie „Co chłop, to Bartek”. Wyraz „bartek” od XVIII wieku oznaczał natomiast nieogładzonego wieśniaka. Imię to w dodatku było często pojawiającym się elementem w pieśniach ludowych. Warto też pamiętać, że nosili je też szlachcice i mieszczanie.



Patron

Św. Bartłomiej

W Ewangeliach można spotkać się z dwoma imionami dotyczącymi patrona: Bartłomiej i Natanael. W Ewangeliach Mateusza, Marka i Łukasza nazywany jest Bartłomiejem, a przez Jana – Natanaelem. Wbrew apokryfom i stanowisku Augustyna z Hippony oraz Grzegorza Wielkiego Kościół rzymskokatolicki uznał, że jest to ta sama osoba.

Bartłomiej urodził się w I wieku w Kanie Galilejskiej. Do Jezusa zaprowadził go apostoł Filip i dlatego zawsze w wykazie Apostołów Natanael znajduje się tuż za Filipem. Wcześniej jednak Natanael nie był przyjazny mieszkańcom Nazaretu, a gdy Filip powiedział mu o spotkaniu Zbawiciela, zapytał ironicznie „Co może być dobrego z Nazaretu?”. Syn Boży odparł jednak na to, że „to jest prawdziwy Izraelita, w którym nie ma fałszu” i dowiódł mu, że znał go jeszcze zanim się spotkali po raz pierwszy. Od tego momentu Natanael już na zawsze pozostał przy Chrystusie. O Natanaelu św. Jan Ewangelista wspomina jeszcze raz - brał on udział w cudownym połowie ryb na jeziorze Genezaret po zmartwychwstaniu Chrystusa.

Po zmartwychwstaniu Jezusa Bartłomiej głosił Ewangelię jako kaznodzieja wędrowny w Armenii, Indiach i Mezopotamii. Sławę przynosiło mu uzdrawianie chorych i opętanych. Według różnych źródeł uwolnił od szaleństwa córkę brata ormiańskiego króla Polimusza i nawrócił jego rodzinę na chrześcijaństwo. Naraził się tym na gniew kapłana pogańskiego, który podburzył króla Armenii Astiagesa przeciw Bartłomiejowi. Kazał on żołnierzom pojmać go i poddać torturom, po czym skazany został na tzw. perską karę śmierci: ściągnięto mu skórę z ciała (stąd też został uznany za patrona rzeźników, garbarzy i introligatorów) i ukrzyżowano głową w dół. Według innych przekazów Bartłomiej został ścięty. Jako przypuszczalną datę śmierci Bartłomieja Natanaela podaje się rok 70.



W Polsce kult św. Bartłomieja dawniej był bardzo żywy - ku jego czci wybudowano na naszych ziemiach ponad 150 kościołów, a nawet sanktuaria. Relikwie świętego znajdują się w Bazylice św. Bartłomieja w Rzymie.

W ikonografii św. Bartłomiej przedstawiany jest między innymi z księgą, włócznią, toporem, nożem, ze ściągniętą z niego skórą.

Cechy

Bartek jest twardym typem, a przynajmniej stara się nim być. W związku z tym rzadko można usłyszeć jego narzekanie i użalanie się nad swoim losem. Nawet w najtrudniejszych momentach woli trzymać fason i jak najszybciej naprawić zaistniałą niekorzystną sytuację. Jego silnymi punktami są upór i konsekwencja – nienawidzi przegrywać, więc nie ma w jego słowniku wyrazów „nie” oraz „poddaje się”. Trzeba wiedzieć, że Bartek wysoko stawia sobie poprzeczkę, i trudno mu zrozumieć, że ktoś ma mniejsze ambicje niż on. Z tym wiąże się dość wybuchowy charakter Bartosza, bywają dni, że bardzo łatwo go wyprowadzić z równowagi. W oczach niektórych ludzi uchodzi nawet za konfliktowego i nerwowego człowieka. Znaczna większość jednak darzy go powszechnym uznaniem - ludzie cenią go, bo jest uczciwy i zawsze postępuje zgodnie z zasadami.



Bartłomiej nie należy do nieśmiałych osób, wręcz przeciwnie, posiada wyjątkową umiejętność zareklamowania swoich walorów, robienia na innych wrażenia. Lubi błyszczeć w gronie znajomych, opowiadać „mocne” dowcipy, czasami nawet się popisywać. Z tego powodu zdarza mu się też robić ryzykowne, nie zawsze mądre rzeczy. Powinien zwłaszcza uważać z nadużywaniem alkoholu, bowiem wtedy przychodzą mu do głowy najgłupsze pomysły.

Bartosz ma szybki refleks, zwłaszcza jeśli chodzi o sprawność fizyczną. Świetnie sprawdza się jako bramkarz na boisku, bokser czy koszykarz. Błyskawiczne podejmowanie decyzji cechuje go też w życiu codziennym, szybko reaguje na zmiany i potrafi się do nich dostosować.

W miłości Bartosz jest zachłanny i wymagający, ale gdy pozna odpowiednią kobietę, potrafi odpłacić się tym samym. Bardzo mocno przywiązuje się do rodzinnego gniazda. Kocha swój kraj, ale jest też patriotą lokalnym – nie widzi sensu emigrowania zagranicę, z dala od bliskich i znajomych. Woli zrobić wszystko, by własnym siłami zapewnić sobie byt w kraju. To samo tyczy się jego gniazdka domowego – kocha swoją rodzinę i trudno znosi dłuższe rozstania. Żonę, dzieci, rodziców, rodzeństwo zawsze stawia na pierwszym miejscu.

Zawody jakie mu odpowiadają związane są z aktywnością i ruchem.

Oznaczenia
     - daty imienin częściej obchodzone
     - daty imienin rzadziej obchodzone
 6  - pozostałe dni
Otrzymane wyniki spełniają rolę jedynie informacyjną i nie gwarantujemy 100% dokładności. Niemniej zapewniamy, że dołożyliśmy wielu starań aby te wyniki były rzetelne i zgodne ze stanem faktycznym.
Opracowanie własne na podstawie powszechnie dostępnych danych. Powielanie danych wyłącznie po uzyskaniu zgody i podaniu klikalnego źródła niniejszego opracowania.