Imię to pochodzi od łacińskiego słowa Blasii, które oznaczało nazwę rodu. Wywodzi się ono od przezwiska „blasio”, czyli „sepleniący” (blaesus). W Polsce najstarsze zapiski tego imienia datowane są na 1206 rok i formę Blasius. Pod koniec XIII stulecia imię pojawiło się jeszcze pod postacią Błaż (1288). W 1310 roku powstała forma znana do dziś, czyli Błażej. W okresie średniowiecza znane też było pod postacią Błożej. Z form zdrobniałych warto wyróżnić Błażko i Błażek. Jest to imię, które dawniej występowało głównie wśród chłopów.
Św. Błażej jest patronem mówców, śpiewaków oraz wszystkich innych osób, które muszą dbać o swoje gardło i struny głosowe.
Żywot św. Błażeja oparty jest głównie na legendach. Błażej pochodził z Cezarei Kapadockiej, znanego w przeszłości ośrodka życia chrześcijańskiego. Według legend był lekarzem, który jednak porzucił swój zawód i udał się na pustynię, aby tam być bliżej Boga poprzez modlitwę i umartwienia. Na początku IV wieku został biskupem w miejscowości Sebaste w Armenii (obecnie Sivas w Turcji). Jego posługę przerwało jednak brutalne wtargnięcie wysłanników cesarza Dioklecjana, który gnębił chrześcijan. Błażejowi udało się początkowo uciec - mieszkał wraz z dzikimi zwierzętami w górskiej grocie, ale został w końcu wtrącony do więzienia, a następnie poddany okrutnym torturom. Po wielu mękach prześladowcy pocięli jego ciało grzebieniami, następnie zabili wraz z innymi chrześcijanami. Błażej zasłynął jako obrońca uciśnionych, a także uratowaniem życia mężczyźnie, który zadławił się ością. To dlatego św. Błażej jest patronem mówców, śpiewaków oraz wszystkich innych osób, które muszą dbać o swoje gardło i struny głosowe. Według innej legendy pomógł odzyskać pewnej kobiecie świnie zabraną przez wilka, a ta w ramach wdzięczności przyniosła mu ją do więzienia.
Mężczyzna o imieniu Błażej to chodzący oryginał. Mało ludzi ma taki pomysł na życie jak on, ale wbrew pozorom, w tym szaleństwie jest sporo logiki.
Błażej to indywidualista, który być może czasem aż za bardzo chce zaimponować innym, wyróżnić się z tłumu. Swój cel osiąga jednak bez pudła - wszędzie gdzie się pojawi wywołuje zainteresowanie i emocje - od sympatii, podziwu po kontrowersje czy niekiedy nawet śmiech. Trzeba wiedzieć, że te wszystkie opinie mają dla niego duże znaczenie – komplementy, okazany szacunek czy sympatia dodają mu pewności siebie i dumy. Z kolei krytyka, agresja werbalna powodują, że wpada w zły nastrój, spada jego samoocena. To że jest przebojowy pomaga mu mimo wszystko w funkcjonowaniu wśród ludzi, co więcej według imienników ma zadatki na przywódcę, dzięki zdolnościom organizacyjnym i właśnie odwadze.
Mężczyzna, który wzbudza tyle sensacji jest zauważalny wśród dziewczyn. Wiele z nich pociąga jego sposób bycia, nawet jeśli nie zawsze chcą się do tego przyznać. Błażeja można bardzo często zobaczyć w towarzystwie pięknej kobiety. Zdarzają się nawet sytuacje, w których wiele osób zastanawia się – jak mógł zdobyć taką ładną dziewczynę? Cóż, oryginalność i wyróżnianie się z tłumu to nie wszystko - Błażej jest wygadany, towarzyski, opiekuńczy, ma ciekawe zainteresowania. Można z nim porozmawiać na wiele tematów – o tatuażach i piercingu, muzyce, literaturze, historii, sporcie czy motoryzacji. Posiada też swoje wyrobione i niekiedy dość kontrowersyjne poglądy. Jego naczelna zasada brzmi jednak „żyj i daj żyć innym”.
Nasza baza zawiera daty imienin dla blisko 2700 imion. Wpisz imię i kliknij przycisk Szukaj
- daty imienin częściej obchodzone | |
- daty imienin rzadziej obchodzone | |
6 | - pozostałe dni |