Imieniny Błażeja

Do najbliższych imienin Błażeja ♂ zostały 232 dni co stanowi 7 miesięcy i 18 dni.
Imieniny Błażeja najczęściej obchodzone są 3 lutego ale Błażej może obchodzić imieniny również: 29 listopada.

Pochodzenie

Imię to pochodzi od łacińskiego słowa Blasii, które oznaczało nazwę rodu. Wywodzi się ono od przezwiska „blasio”, czyli „sepleniący” (blaesus). W Polsce najstarsze zapiski tego imienia datowane są na 1206 rok i formę Blasius. Pod koniec XIII stulecia imię pojawiło się jeszcze pod postacią Błaż (1288). W 1310 roku powstała forma znana do dziś, czyli Błażej. W okresie średniowiecza znane też było pod postacią Błożej. Z form zdrobniałych warto wyróżnić Błażko i Błażek. Jest to imię, które dawniej występowało głównie wśród chłopów.

Św. Błażej jest patronem mówców, śpiewaków oraz wszystkich innych osób, które muszą dbać o swoje gardło i struny głosowe.

Patron

Żywot św. Błażeja oparty jest głównie na legendach. Błażej pochodził z Cezarei Kapadockiej, znanego w przeszłości ośrodka życia chrześcijańskiego. Według legend był lekarzem, który jednak porzucił swój zawód i udał się na pustynię, aby tam być bliżej Boga poprzez modlitwę i umartwienia. Na początku IV wieku został biskupem w miejscowości Sebaste w Armenii (obecnie Sivas w Turcji). Jego posługę przerwało jednak brutalne wtargnięcie wysłanników cesarza Dioklecjana, który gnębił chrześcijan. Błażejowi udało się początkowo uciec - mieszkał wraz z dzikimi zwierzętami w górskiej grocie, ale został w końcu wtrącony do więzienia, a następnie poddany okrutnym torturom. Po wielu mękach prześladowcy pocięli jego ciało grzebieniami, następnie zabili wraz z innymi chrześcijanami. Błażej zasłynął jako obrońca uciśnionych, a także uratowaniem życia mężczyźnie, który zadławił się ością. To dlatego św. Błażej jest patronem mówców, śpiewaków oraz wszystkich innych osób, które muszą dbać o swoje gardło i struny głosowe. Według innej legendy pomógł odzyskać pewnej kobiecie świnie zabraną przez wilka, a ta w ramach wdzięczności przyniosła mu ją do więzienia.Popularność świętego przejawia się w wielu zwyczajach, jakie przyjęły się w naszym kraju. Dawniej składano w ofierze świece św. Błażeja (tzw. „błażejki”), błogosławiono wino, wodę, chleb i jabłka św. Błażeja i używano ich później w chorobach gardła. Jego relikwie znajdują się w Dubrowniku, Paryżu, St. Blasien i Brunszwiku. Kult św. Błażeja jest szczególnie obchodzony przez rolników, którzy uważają go za patrona pogody. Dzień św. Błażeja jest ostatnim dniem zimy.

Cechy

Mężczyzna o imieniu Błażej to chodzący oryginał. Mało ludzi ma taki pomysł na życie jak on, ale wbrew pozorom, w tym szaleństwie jest sporo logiki.

Błażej to indywidualista, który być może czasem aż za bardzo chce zaimponować innym, wyróżnić się z tłumu. Swój cel osiąga jednak bez pudła - wszędzie gdzie się pojawi wywołuje zainteresowanie i emocje - od sympatii, podziwu po kontrowersje czy niekiedy nawet śmiech. Trzeba wiedzieć, że te wszystkie opinie mają dla niego duże znaczenie – komplementy, okazany szacunek czy sympatia dodają mu pewności siebie i dumy. Z kolei krytyka, agresja werbalna powodują, że wpada w zły nastrój, spada jego samoocena. To że jest przebojowy pomaga mu mimo wszystko w funkcjonowaniu wśród ludzi, co więcej według imienników ma zadatki na przywódcę, dzięki zdolnościom organizacyjnym i właśnie odwadze.

Mężczyzna, który wzbudza tyle sensacji jest zauważalny wśród dziewczyn. Wiele z nich pociąga jego sposób bycia, nawet jeśli nie zawsze chcą się do tego przyznać. Błażeja można bardzo często zobaczyć w towarzystwie pięknej kobiety. Zdarzają się nawet sytuacje, w których wiele osób zastanawia się – jak mógł zdobyć taką ładną dziewczynę? Cóż, oryginalność i wyróżnianie się z tłumu to nie wszystko - Błażej jest wygadany, towarzyski, opiekuńczy, ma ciekawe zainteresowania. Można z nim porozmawiać na wiele tematów – o tatuażach i piercingu, muzyce, literaturze, historii, sporcie czy motoryzacji. Posiada też swoje wyrobione i niekiedy dość kontrowersyjne poglądy. Jego naczelna zasada brzmi jednak „żyj i daj żyć innym”.Co ciekawe, skłonność do wzbudzania zainteresowania trochę kłóci się z jego stylem życia. Pociąga go dzika przyroda, lasy, góry, woda – np. spływy kajakowe, wycieczki górskie, paintball. W imiennikach możemy też przeczytać, że jego zainteresowania to pszczelarstwo, hodowla roślin, żeglarstwo, łowienie ryb. Zresztą jego natura jest nieokiełznana i Błażej bywa niekiedy nieobliczalny i agresywny, a sposób na niego może znaleźć jedynie przyjaciel bądź ukochana. I oczywiście mama, którą Błażej kocha najbardziej na świecie. Z jej zdaniem zawsze się liczy. Zresztą, w obecności kobiet Błażej jest potulnym barankiem, mężczyzną „do rany przyłóż”. Przy ukochanej kobiecie zmienia się nie do poznania, gotów nawet znacznie ograniczyć nocne wypady z kolegami. Jest również wierny, a od wszelkich pokus trzyma się z dala. Błażej to jednak bardzo rodzinny człowiek, który kocha spędzać czas z najbliższymi. Zawsze stara się znaleźć dla nich jak najwięcej czasu. Z tego powodu uwielbia choćby święta Bożego Narodzenia, kiedy cała rodzina może zasiąść przy wspólnym wigilijnym stole. Jako ojciec jest wyrozumiały wobec syna czy córki, choć potrafi znaleźć równowagę między surowością a nadmiernym pobłażaniem. Na pewno jest jednak takim tatą, który zawsze znajdzie czas dla dziecka.

Oznaczenia
     - daty imienin częściej obchodzone
     - daty imienin rzadziej obchodzone
 6  - pozostałe dni
Otrzymane wyniki spełniają rolę jedynie informacyjną i nie gwarantujemy 100% dokładności. Niemniej zapewniamy, że dołożyliśmy wielu starań aby te wyniki były rzetelne i zgodne ze stanem faktycznym.
Opracowanie własne na podstawie powszechnie dostępnych danych. Powielanie danych wyłącznie po uzyskaniu zgody i podaniu klikalnego źródła niniejszego opracowania.