Imieniny Brygidy

Do najbliższych imienin Brygidy ♀ zostało 47 dni co stanowi 1 miesiąc i 18 dni.
Imieniny Brygidy najczęściej obchodzone są 1 lutego, 23 lipca oraz  8 października. Brygida może również obchodzić imieniny: 23 sierpnia.

Pochodzenie

Imię pochodzenia celtyckiego, które pochodzi od słowa „brigh” (siła, męstwo, cnota). Według innej teorii ma źródło w imieniu celtyckiej bogini Brigid (Brigit, Brighid), córce Dagdy i żony Bresa. W mitologii określa się ją mianem „potężnej”, „wielkiej”. Jest boginią płodności oraz patronką poezji, uzdrowicieli, kowali, rzemieślników i wojowników.

Imię to było nadawane już w języku staro-irlandzkim, czyli przed XI wiekiem. W naszym kraju poświadczono je w 1265 roku w formie Brygida/Bryjida. Późniejsze postacie to Bryda (1402), Brygitta (1465).

Na całym świecie imię jest znane dzięki dwóm świętym kobietom: św. Brygidzie z Kildar patronce Irlandii oraz Brygidy Szwedzkiej. Współcześnie najbardziej znaną posiadaczką tego imienia jest francuska aktorka Brigitte Bardot.

Patron

Brygida z Kildar

Niewiele wiemy o jej życiu, już jednak w dawnych sagach irlandzkich nazywana jest patronem tego kraju i matką życia zakonnego. Stosunkowo wcześnie wymienia się też ją jako patronkę Essen.

Brygida miała urodzić się około 453 roku w pobliżu Kildare w rodzinie pogańskiej. Istnieje teoria, że jej ojciec był pogańskim wodzem a matkę z Portugalii porwali piraci i sprzedali mu jako niewolnicę. Brygida nazwana została na część potężnej bogini. Jak podaje tradycja ochrzcił ją wielki irlandzki krzewiciel wiary św. Patryk.



Jako dziecko zajmowała się wypasem owiec, bydła, pracą na gospodarstwie. Bardzo popularne w Irlandii małe krzyżyki ze słomy, które wiesza się nad drzwiami, by chroniły dom od ognia i zła, były właśnie dziełem małej Brygidy. Z krzyżami wiążę się też jedna z przypowieści – to dzięki nim jej umierający ojciec nawrócił się na chrześcijaństwo.

Legendy podkreślają, że była pogodną, energiczną i piękną dziewczyną. Wyprosiła więc Boga by zabrał jej urodę, po to, by mogła prowadzić życie klasztorne, zamiast wychodzić za mąż. Już w wieku 14 lat Brygida przyjęła habit zakonny (wtedy też Bóg zwrócił jej urodę) i zbudowała sobie pod jednym z dębów celę. Wkrótce założyła tam klasztor żeński, później także męski. Ten podwójny klasztor stał się jednym z najsłynniejszych na wyspie, do dziś zachowała się charakterystyczna okrągła wieża. W życiu tej uczynnej kobiety raz po raz zdarzały się rozmaite cuda. Według legend pewnego dnia do klasztoru miało przyjechać kilku biskupów, a Brygida z mniszkami rozdała już całą żywność. Kobieta poleciła jednak siostrom, by uprosiły kury o zniesienie jajek, drzewa o owoce oraz nakłoniły krowy do tego, aby dały trochę mleka. W ten sposób udało się wyprawić obfitą ucztę, której biskupi nie mogli się nachwalić.

Brygida zmarła 1 lutego 525 roku w Kildare. Pochowano ją we wspólnym grobowcu ze św. Patrykiem i Kolumbanem (jest to trójka głównych patronów Irlandii).

Z czasem jej relikwie dotarły do wielu miast europejskich. Kawałek jej trzewika wykonanego ze srebra, mosiądzu i cennych kamieni przechowuje się w Dublinie. Jej kult rozpowszechnił się też w Polsce, gdzie pojawił się w średniowieczu. Brygida cieszyła się wielką czcią zwłaszcza jako patronka bydła.

Brygida Szwedzka

Brygida zapisała się w historii kościoła jako założycielka Zakonu Brygidek. Urodziła się około 1303 roku na dworze Finsta. Jej ojciec, a wcześniej także dziadkowie, byli głównymi sędziami Upplandu. Co ciekawe, to stanowisko zajmował również jej brat, mąż, ojciec męża, syn oraz wnuk. Brygida była też spokrewniona z rodem królewskim, bowiem dziadek był kuzynem Magnusa Ladulåsa. Na jego dworze

Brygida stawiała pierwsze kroki. Od dziecka doświadczała wizji, w których ukazywała się jej Dziewica Maryja z koroną na głowie czy śmierć Jezusa na krzyżu.

Gdy Brygida miała dziesięć lat, umarła jej matka. Ojciec wysłał ją wtedy do swojej szwagierki Katarzyny Bengtsdotter w Aspanäs. W wieku 13 lat poślubiła z przymusu młodego szlachcica Ulfa Gudmarssona. Żyjąc z nim w szczęśliwym małżeństwie urodziła 4 córki i 4 synów. Mężczyzna, który nie stronił od rozrywek czy rycerskich turniejów pod wpływem Brygidy zmienił się, między innymi nauczył czytać i pisać oraz pomagał biednym. Z mężem odbywała wspólne pielgrzymki, między innymi do Santiago de Compostela. W trakcie jednej z nich Ulf zachorował i wkrótce zmarł. Wcześniej taką wizję przekazał jej święty Dionizy.

Śmierć męża odmieniła życie kobiety: majątek rozdała biednym, a wizje nasiliły się. Chrystus nazywał w nich Brygidę swoją oblubienicą i żądał, by była jego pośredniczką w kontaktach z władzami politycznymi i kościelnymi. Prowadziła też rozmowy ze zmarłymi oraz świętymi. Treść swoich widzeń i objawień Brygida spisywała po szwedzku, później dokonywano ich tłumaczeń na łacinę.

Król Eriksson w 1346 roku podarował mistyczce jedną ze swoich wiosek gdzie zbudowała klasztor, pierwszy dom swojego zakonu Brygidek. Opracowała dla nich regułę, która była uzupełnieniem reguły św. Augustyna. Razem z córką Katarzyną Szwedzką (również kanonizowaną) w 1349 roku udała się do Rzymu, by działać tam na rzecz zakonu. Wspomagana przez Katarzynę przez ponad 20 lat zabiegała niestrudzenie o upowszechnienie reguły. Tak długi okres oczekiwań spowodowany był kilkoma czynnikami: w tym czasie kościół zabronił tworzenia nowych reguł zakonnych, poza tym papieże rezydowali wówczas we francuskim Awinionie (Brygida nieustannie zabiegała o ich powrót do Rzymu). Być może niechęć spowodowana była również wizją, w której wdziała spotkanie papieża i cesarza w Rzymie. Taki scenariusz spotkał się bowiem wyłącznie ze śmiechem. Jej sytuacji nie poprawiał też fakt, że nie wahała się krytykować upadku duchowego społeczności miasta, zarówno kardynałów, jak i zwykłego ludu. Podczas pobytu w Italii odwiedzała wiele kościołów, także w Asyżu czy Neapolu. W 1368 roku spełniła się wizja Brygidy: Papież Urban V spotkał się w Rzymie z cesarzem Karolem IV Luksemburskim. Wtedy Szwedka dostała możliwość przekazania swojej reguły zakonnej papieżowi Urbanowi V, który w 1370 roku ją zatwierdził. Po pewnym czasie duchowny postanowił opuścić Włochy, czego nie mogła zaakceptować Brygida. Przepowiedziała mu rychłą śmierć, która nastąpiła kilka miesięcy po jego zamieszkaniu w Awinionie.

W wieku 68 lat wyruszyła w pielgrzymkę do Ziemi Świętej. Niestety, w tym czasie umarł jej syn Karol, co kobieta okupiła oczywiście ogromną żałobą. Brygida zmarła w 1373 roku. Najpierw pochowano ją w Rzymie, a później Katarzyna przeniosła relikwie do kościoła klasztornego w Vadstena. Warto wiedzieć, że na jej prośbę przetłumaczono na szwedzki Pismo Święte.

Katarzyna w dużym stopniu przyczyniła się do tego, że jej matkę kanonizowano. Ma ołtarze wyniósł ja papież Bonifacy IX. W 1999 roku wspólnie z Katarzyną ze Sieny i Edytą Stein została patronką Europy. W Polsce najbardziej znaną świątynią poświęconą Brygidzie jest kościół na Starym Mieście w Gdańsku.

Cechy

Imię Brygida jest raczej rzadko spotykane w Polsce, szczególnie wśród młodszych osób. Starsi pamiętają jednak jedną z największych gwiazd kina - Brigitte Bardot. To, w jaki sposób imienniki opisują współczesną Brygidę ma trochę wspólnego ze stereotypem gwiazdy filmowej. Przede wszystkim, jak każda znana osoba wyróżnia się na tle otoczenia nietuzinkowym charakterem.

Choć wygląda na nieśmiałą, to uchodzi za duszę towarzystwa i często jest na pierwszym planie. Lubi jak coś się dzieje, zmiany, wyzwania, natomiast nuda i monotonia to jej największy wróg. W tłumie ludzi czuje się najlepiej, choć miewa chwile, że w tym samym tłumie jest osamotniona. Ma dość skomplikowaną osobowość, którą targają zmienne nastroje – od ogromnego entuzjazmu, radości czy podniecenia po obojętność, złość, czy strach. Raz więc tryska optymizmem i energią, a innym razem jest wręcz majestatyczna, pełna powagi i taktu. Znajomi i otoczenie rzadziej widzą jej nerwy czy obawy, bowiem w tym względzie potrafi panować nad emocjami.



Jako kobieta na pewno potrzebuje poczucia bezpieczeństwa, które może jej dać silny mężczyzna. Chce by taki był jej ojciec, mąż i syn. Wtedy jest wzorową żoną i matką, wierną aż do bólu. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że jest wymagającą partnerką. Oprócz opieki domaga się także nieustannego zainteresowania, szacunku i lojalności.

Brygida uwielbia kwiaty. Jeśli mieszka w bloku i nie ma wymarzonego ogródka, wtedy możemy być pewni, że jej balkon, parapet ozdobiony będzie różnymi roślinami. Jej mężczyzna powinien wiedzieć, ze lubi dostawać róże czy tulipany bez okazji.

Brygida ma predyspozycje do takich zawodów jak psycholog, pracownik społeczny, adwokat, lekarz. Lubi pomagać innym, ale też zna się na ludziach. Inne profesje, w których sobie poradzi bez problemu to handlowiec (ogromny dar przekonywania) i aktorstwo.

Brygida należy do osób, które szybko podejmują decyzje i najczęściej są one trafne. Gdy wybierze źle, wcale jednak tego nie żałuje i nie rozpamiętuje. Bierze życie takim jakie jest i nie martwi się na zapas. Dzięki temu w jej towarzystwie nigdy nie jest ponuro, za to zawsze ciekawie.

Oznaczenia
     - daty imienin częściej obchodzone
     - daty imienin rzadziej obchodzone
 6  - pozostałe dni
Otrzymane wyniki spełniają rolę jedynie informacyjną i nie gwarantujemy 100% dokładności. Niemniej zapewniamy, że dołożyliśmy wielu starań aby te wyniki były rzetelne i zgodne ze stanem faktycznym.
Opracowanie własne na podstawie powszechnie dostępnych danych. Powielanie danych wyłącznie po uzyskaniu zgody i podaniu klikalnego źródła niniejszego opracowania.

Nietypowe