Imieniny Cecylii

Do najbliższych imienin Cecylii ♀ zostały 212 dni co stanowi 6 miesięcy i 29 dni.
Imieniny Cecylii najczęściej obchodzone są 22 listopada ale Cecylia może obchodzić imieniny również: 10 czerwca.

Pochodzenie

Imię ma genezę łacińską, wywodzi się od przydomka „Caecilla” oznaczającego kobietę z rodu Cecyliuszów. Jego nazwa pochodzi natomiast od nazwy miejscowej „Caeculo” powstałej z kolei od wyrazu „caecius”, czyli „ślepy”. W polskich dokumentach imię pojawia się około 1259 roku.

Patron

Św. Cecylia

Cecylia urodziła się na początku III wieku, pochodziła ze szlachetnego rodu Cecyliuszy. Jako młoda dziewczyna złożyła ślub czystości i ofiarowała się Chrystusowi. Gdy wyrosła na piękną kobietę, rodzice postanowili wydać ją za poganina Waleriana. Było to małżeństwo z przymusu, ale Cecylia zaufała Bogu i uszanowała wolę rodziców. W dniu ślubu miała pod suknią chropowatą twardą koszulę. W noc poślubną wyznała natomiast Walerianowi całą prawdę. Zgodnie z informacjami w książce „Święci na każdy dzień: patroni naszych imion” (Schauber V., Schindler H.M) Cecylia powiedziała, że jest dziewicą poświęconą Bogu i Anioł Pański stoi przy niej, by bronić jej czystości. Jeśli tylko Walerian dobierze się do niej, ściągnie na siebie gniew niebios. Zaskoczony mąż odparł, że uwierzy dopiero wtedy, gdy zobaczy na własne oczy wysłannika niebios. Cecylia zgodziła się, warunkiem był jednak chrzest Waleriana. Mężczyzna został więc ochrzczony przez papieża św. Urbana, a po powrocie do żony zobaczył ją w towarzystwie anioła trzymającego dwa wieńce z róż i lilii. Były one niewidoczne dla osób nieczystych, a anioł polecił im zachować je w nienaruszonym stanie poprzez życie bez grzechu.



Po tym objawieniu Walerian stał się jednym z najwierniejszych chrześcijan i nawrócił nawet swojego brata Tyburcjusza. W czasach, gdy chrześcijanie byli prześladowani, każdy przejaw wiary w Chrystusa był surowo karany. Musieli oni spotykać się w katakumbach i ustronnych miejscach, z dala od pogańskiej władzy. Chrześcijanie pocieszali zmartwionych, grzebali ciała męczenników. Niestety, wkrótce złapano Cecylię, Waleriana i Tyburcjusza. Mężczyźni zostali zamordowani gdy odmówili złożenia ofiary pogańskim bożkom. Ich oprawca Almachiusz chciał przejąć majątek męczenników. Gdy Cecylia sprzeciwiła się rozdrażniony mężczyzna kazał wrzucić ją do wrzącej wody, mimo to wyszła ona z tego bez żadnych obrażeń. Kolejne próby, tym razem ścięcia, również były nieskuteczne. Kobieta wróciła ranna do domu, gdzie przepisała majątek służbie i ubogim. Zmarła po trzech dniach cierpień, 22 listopada 230 roku. Papież pochował ją w katakumbach św. Kaliksta obok grobów biskupów, a dom rodzinny wyświęcił na kościół.

W 822 roku, a więc około 500 lat po śmierci, w katakumbach św. Kaliksta odnaleziono w nienaruszonym stanie ciało Cecylii. Przeniesiono je do Bazyliki Najświętszej Maryi Panny na Zatybrzu, wybudowanej w IV wieku w miejscu rodzinnego domu świętej. Gdy w 1595 roku otworzono grób, ciało nadal było w nienaruszonym stanie, w takim jak je pochowano: przechylone na jedną stronę, z twarzą do dołu i wyciągniętymi rękoma.

Św. Cecylia jest patronką muzyki kościelnej, śpiewu, chórów, sprzedawców instrumentów. Według legend miała niezwykły talent wokalny, na który składał się niesamowity głos i umiejętność gry na instrumentach. Pięknym głosem często chwaliła pana. Od jej imienia nazywano bractwa i stowarzyszenia muzyczne powstałe w różnych państwach europejskich.

W ikonografii często przedstawiana jest z instrumentem (np. harfą lub lutnią) w towarzystwie anioła, a także z wieńcem białych róż na głowie co jest symbolem czystości lub czerwonych symbolizujących męczeństwo.

Jest bardzo popularną świętą, dawniej Cecylia było jednym z najczęściej spotykanych imion żeńskich. Powstało wiele dzieł na temat jej męczeństwa, w tym.

- Fresk sufitowy w Alibi (znajdują się tam jej relikwie).

- Obraz Domenichina w paryskim Luwrze.

- Obraz Moretto da Brescia w kościele św. Klemensa w Brescii.

- Obraz ołtarzowy w Metropolitan Museum Art. w Nowym Jorku.

- Posąg Stefana Maderny w kościele pod jej wezwaniem.

Cechy

Cecylia dawniej należało do bardzo popularnych imion, dziś w Polsce jest rzadziej nadawane. Szkoda, bo zazwyczaj jego posiadaczka to świetna dziewczyna. Cierpliwa, wyrozumiała oraz pomocna - wysłucha każdego, doradzi mu i pomoże, nie oczekując nic w zamian. Jeśli coś obieca, zobowiąże się, to możemy być pewni że dotrzyma słowa. Jej wrodzona subtelność, wrażliwość, wyczucie taktu oraz wysoka kultura osobista sprawiają, że bardzo szybko zjednuje podobnych sobie ludzi, którzy darzą ją sympatią oraz szacunkiem.



Jest ostrożna w podejmowaniu decyzji, woli świadomie przemyśleć coś kilka razy, niż podejmować niepotrzebne ryzyko, zwłaszcza że często bierze na siebie dużą odpowiedzialność. Gdy zostanie obarczona ważnymi, trudnymi zadaniami do wykonania, to dzięki temu świetnie sobie radzi z ich realizacją. Można więc na niej polegać, zarówno w sprawach osobistych jak i zawodowych. Nawet gdy zawali jakąś sprawę, szybko się zrehabilituje. Cecylia nigdy nie popełnia dwa razy tego samego błędu, to dobrze świadczy o jej inteligencji.

Nie jest konfliktową osobą, raczej nieśmiałą, pokorną, wrażliwą. W razie konieczności potrafi być jednak stanowcza, a nawet odpyskować, choć to wbrew jej naturze. Robi to kiedy musi pokazać, że nie można jej bezkarnie „ustawiać”. Najbardziej odpowiada jej towarzystwo ludzi opanowanych, rozsądnych, życzliwych, z którymi zawsze można się dogadać. Wszelcy krzykacze i awanturnicy męczą ją i denerwują. Nie przepada też za zgiełkiem, miejscami gdzie jest zbyt głośno. Nie odmawia zaproszeń na huczne imprezy, ale przeważnie wychodzi z nich niepostrzeżenie. Cecylia to domatorka, która najlepiej czuje się u siebie. Domatorka, ale nie samotniczka. Wręcz przeciwnie - dba o więzy rodzinne i przyjaciół, stąd zaprasza ich do siebie. Wydając przyjęcia czuje się znakomicie, kieruje się zasadą „gość w dom, Bóg w dom”. Nikt nie ma prawa wyjść od Cecylii głodny - zawsze na stół postawi kawę i ciasto, słodycze, czy zaproponuje obiad.

Bardzo dba o to, by w domu było komfortowo i przytulnie. Jej małą obsesją jest kupowanie rzeczy, które go uatrakcyjnią. Meble, kwiaty, porcelana, dywaniki, sprzęt AGD i RTV, płyty lub ładne wydania książek na półkę – dużo by jeszcze wymieniać. O ile jest oszczędna i zapobiegliwa, to w kwestii mieszkania nie ma umiaru. Jej marzeniem jest zresztą piękny dom z własnym ogródkiem. Potrzebuje przestrzeni, dlatego gdy mieszka w bloku stara się jak najwięcej spędzać czasu na działce, nad jeziorem czy w lesie. Na łonie przyrody może się zrelaksować i zdystansować do różnych spraw.

Jej patronka jest opiekunem wszystkich ludzi zajmujących się muzyką. Cecylia ma więc niezłe predyspozycje wokalne. O ile na co dzień jest raczej nieśmiałą dziewczyną, to śpiewając uwalnia swoje emocje. Chętnie słucha klasyki, piosenek z młodości, natomiast współczesna muzyka rzadko kiedy jej się podoba. Bardzo lubi też czytać, jest częstym gościem biblioteki i kiosku ruchu. Pochłania bowiem zarówno książki, wiersze, jak i kolorowe czasopisma oraz codzienną prasę. Nie jest przekonana do czytania z monitora, jednak gdy potrzebuje jakiegoś przepisu szybko znajdzie go w sieci.

Cecylia jest kobietą bardzo rodzinną, więc pilnie strzeże ogniska domowego i wierności małżeńskiej. Jako matka i żona może stanowić wzór do naśladowania, a także jako przyjaciółce czy współpracowniczce nie można jej niczego zarzucić.

Oznaczenia
     - daty imienin częściej obchodzone
     - daty imienin rzadziej obchodzone
 6  - pozostałe dni
Otrzymane wyniki spełniają rolę jedynie informacyjną i nie gwarantujemy 100% dokładności. Niemniej zapewniamy, że dołożyliśmy wielu starań aby te wyniki były rzetelne i zgodne ze stanem faktycznym.
Opracowanie własne na podstawie powszechnie dostępnych danych. Powielanie danych wyłącznie po uzyskaniu zgody i podaniu klikalnego źródła niniejszego opracowania.

Nietypowe