Imieniny Dawida
Imieniny Dawida najczęściej obchodzone są 15 lipca, 29 grudnia oraz 1 marca. Dawid może również obchodzić imieniny: 14 lipca, 20 maja, 24 maja, 26 czerwca.
Pochodzenie
Biblijne imię Dawid pochodzi od słowa „david” czyli „ukochany”, „ulubieniec”. W tekstach znalezionych w ruinach starożytnego miasta Mari występuje forma „davidum” co przyjęto jako znak, że pierwotnie był to tytuł przyznawany wybitnym osobom. Uważa się więc, że imię to oznacza również „dowódcę”, „opiekuna”.
Najsłynniejszym Dawidem jest król Izraela, wybitny dowódca, twórca psalmów. Przez wiele lat nosili je głównie Żydzi. W naszym kraju pojawiło się w 1224 roku. Pochodzą od niego takie polski nazwiska jak Dawidowski, Dawidczyk, Dawidowicz, Dawidziuk.
Patron
Za patrona Dawida można uznać króla Izraela, jednego z bohaterów Starego Testamentu, bardzo szanowanego przez chrześcijan.
Dawid, jeden z synów Jessego, był pasterzem owiec, jednak zmieniło się to dzięki słynnemu zwycięstwu nad Goliatem. Młodzieniec przypadkowo zjawił się wśród armii żydowskiej przygotowującej się do walki z Filistynami i jako jedyny podjął wyzwanie rzucone przez ogromnego wojownika. Skromny chłopak pokonał mierzącego ponad 3 m goliata wyrzuconym z procy kamieniem. W nagrodę dostał rękę córki króla, ale gdy Saul dostrzegł, że lud wynosi go ponad niego, podejmował daremne próby schwytania Dawida.
Po śmierci Saula został ogłoszony królem Judy, największego z pokoleń Izraela. Po krótkim okresie walk z Iszbaalem, synem zmarłego władcy, został królem całego Izraela. Jako władca pokonał Filistynów oraz inne ludy - po zakończeniu podbojów jego państwo stało się potężne jak nigdy wcześniej - rozciągało się od Eufratu na północy, do Potoku Egipskiego na południu, oraz od Morza Śródziemnego na zachodzie do Pustyni Syryjskiej na wschodzie. Swoją rezydencją uczynił Syjon, a z Jerozolimy stworzył główny ośrodek religijny i stolicę Izraela. Był ceniony za to, że troszczył się o poddanych i był sprawiedliwy oraz że zjednoczył społeczeństwo izraelskie w jeden naród.
Dawid nie tylko był wielkim wojownikiem i wybitnym strategiem, ale i utalentowanym artystycznie człowiekiem. Grał m. in. na harfie, a tradycja uważa go za autora Psalmów.
Cechy
Według źródeł opisujących człowieka o imieniu Dawid, jest to niepoprawny marzyciel, którego wyróżnia bardzo pozytywna cecha jaką jest chęć niesienia pomocy innym. Zawsze więc służy dobrą radą, które w dodatku często okazują się trafne.
Jest człowiekiem dynamicznym i aktywnym, ciągnie go do przygód i zmian. Nie przywiązuje się do miejsc i ludzi, nie licząc oczywiście rodziny i grupki najlepszych przyjaciół. Reszta mogłaby dla niego nie istnieć.
Już od najmłodszych lat przejawia wszechstronne zainteresowania – od karate, dżudo muzyki i motoryzacji, po komputery, historię, jazdę na deskorolce czy majsterkowanie. Rodzice, którzy zastanawiają się nad nadaniem tego imienia dziecku muszą pamiętać, że będzie ono niezwykle ruchliwe. No i o tym, że w jego towarzystwie nikt się nie nudzi. Już od dziecka skupia więc wokół siebie spore grono znajomych. Stara się być wiodącą postacią, chętnie wdaje się w dyskusje, nawet na trudne i niewygodne tematy. Niekiedy można odnieść wrażenie, że zbyt natarczywie chce narzucić swoje zdanie czy poglądy. To oznacza, że sam jest bardzo odporny na wpływy innych, co niesie za sobą również ryzyko, że nie trafiają do niego nawet słuszne argumenty.
Dawid należy do ludzi bardzo utalentowanych – w zależności od tego jaka dziedzina sprawia mu najwięcej radości, osiągnie w niej wysoki poziom. Potrafi działać i osiągać sukcesy nawet bez wsparcia otoczenia, kiedy ma pod górkę. Jest to spowodowane z jednej strony dużą pomysłowością, a z drugiej wytrwałością i ciężką pracą – jest staranny i nigdy nie odkłada na później swoich obowiązków. Tu jednak pojawia się największa wada Dawida, którą jest pracoholizm. Z jednej strony powoduje to chęć uzyskania jak największej niezależności finansowej, spełnienia marzeń dzieci, żony, ale z drugiej pozbawia go wielu chwil spędzonych z nimi. Jeśli nie będzie potrafił oddzielić życia zawodowego od osobistego, ucierpią na tym jego bliscy.
Wśród najczęściej wymienianych wad Dawida, na czele wysuwa się narcyzm. Ma więc on o sobie wysokie mniemanie, na szczęście nie specjalnie daje to innym odczuć. Wszelkie komplementy i pochwały są dla niego najwspanialszą nagrodą, choć krytyka i wytykanie wad tylko czasami potrafi wyprowadzić go z równowagi na cały dzień. Jego partnerka czy przyjaciele muszą więc pamiętać, by umiejętnie dawkować jedno i drugie…
Kto dziś obchodzi imieniny?
Imieniny na dziś i cały miesiąc w jednym miejscu! Aktualny spis solenizantów i miesięczny kalendarz imienin. Bądź zawsze przygotowany na składanie życzeń.
Mądre i oryginalne życzenia imieninowe
Życzenia imieninowe, które zachwycą! Dowiedz się, jak tworzyć oryginalne i mądre życzenia, które wyrażą Twoją troskę i zostawią niezapomniane wrażenie.
Wyszukiwarka imion i imienin
Nasza baza zawiera daty imienin dla blisko 2700 imion. Wpisz imię i kliknij przycisk Szukaj
- daty imienin częściej obchodzone | |
- daty imienin rzadziej obchodzone | |
6 | - pozostałe dni |
Opracowanie własne na podstawie powszechnie dostępnych danych. Powielanie danych wyłącznie po uzyskaniu zgody i podaniu klikalnego źródła niniejszego opracowania.