Do Polski to imię przywędrowało z Rosji, ale jego korzenie znajdują się w krajach skandynawskich. Powstało od imienia Ingwar (Ingvarr), na gruncie języka staroruskiego. Człon „Ing-„ pochodzi najprawdopodobniej od imienia jednego z bogów germańskich (Ingi lub Ingwio). Element -war”, ma natomiast swoje źródło w staro-wysoko-niemieckim wyrazie „wart” (stróż, pasterz).
Igor II Olegowicz był wielkim księciem Kijowa. On i jego rodzina nie cieszyli się jednak zbytnią popularnością, a rządy Igora spotykały się z oporem. Według dawnych źródeł oskarżano go o nieuczciwość, chciwość, oszustwa i przemoc. Rządził zaledwie dwa tygodnie kiedy kijowianie poprosili o objęcie tronu Iziasława II Pantelejmona, którym był kuzynem a zarazem rywalem Igora. Iziasław zaatakował i pokonał Igora oraz jego brata Światosława. Światosławowi udało się uciec, Igor natomiast ugrzązł w bagnach. Schwytano go i wrzucono do dołu, gdzie stracił zdrowie. Wyniszczony poprosił oprawców by pozwolili mu zostać mnichem w monastyrze św. Fiodora w Kijowie, gdzie przybrał imię Ignacy. Kijowianie nadal obawiali się jednak, że będzie chciał wrócić na tron. W 1147 roku został zaatakowany przez tłum. Spadł z balkonu i zginął, a jego ciało było wleczone za wozem i długo wystawione na widok publiczny. Kanonizowano go po opowieściach o cudach, które miały miejsce przy jego ciele.
Imię Igor ma skandynawskie korzenie, a to przecież strony nieustraszonych i hardych wikingów. Mężczyzna o tym imieniu ma więc coś wspólnego z tymi wojownikami.
Przede wszystkim jest to męstwo oraz ogromna siła woli i charakteru, która sprawia, że Igor wzbudza respekt i szacunek w otoczeniu. Ma wysokie ego, stąd po pierwsze: nie daje sobą pomiatać, po drugie podejmuje się odważnych zadań, po trzecie nie zniechęca się niepowodzeniami. Bywa nawet że bije głową w mur, ponieważ w jego naturze nie leży odpuszczenie czy poddanie się. Ma jednak w sobie tyle męstwa, że potrafi przyznać się do błędu czy porażki, ale zawsze będzie ona po ciężkiej walce.
Igor lubi się sprawdzać, konkurować. Jako uczeń bierze udział w olimpiadach czy konkursach, gra do upadłego w piłkę czy siatkę. W dorosłym wieku pasjonuje się dodatkowo sportami walki i rajdami motoryzacyjnymi. Wszędzie tam, gdzie przyznawane są puchary, Igor się znakomicie odnajduje. Gra o stawkę podnosi mu poziom adrenaliny, na co powinien uważać wybierając się do kasyna czy odwiedzając bukmachera. Jego charakter, który pcha go do natychmiastowego rewanżu i zwycięstwa przy ruletce może skończyć się tragicznie.
Nasza baza zawiera daty imienin dla blisko 2700 imion. Wpisz imię i kliknij przycisk Szukaj
- daty imienin częściej obchodzone | |
- daty imienin rzadziej obchodzone | |
6 | - pozostałe dni |