Kamila to żeński odpowiednik imienia Kamil. W naszym kraju jest znane od XVII wieku, choć do szerszej świadomości społeczeństwa przebiło się w następnym stuleciu, głównie dzięki literaturze. W XVIII wieku powstały bowiem takie dzieła jak „Nie igra się z miłością” A. de Musseta, „Żołnierz królowej Madagaskaru” S. Dobrzańskiego, „Kollokacja” J. Korzeniowskiego, czy „Malwina, czyli domyślność serca” M. Wirtemberskiej. Imię to pojawia się w literaturze jednak znacznie wcześniej: w „Eneidzie” Wergiliusza, dziejach legendarnego protoplasty Rzymian, czyli Trojańczyka Eneasza. „Eneidę” wydano już w 17 roku p.n.e. (około półtora roku po śmierci autora). Kamilla opisana została w niej jako dziewczyna słynąca z szybkiego biegu - mknąc przez taflę wody unosiła się nad nią, nie mocząc w niej nawet stóp. Wersja tego imienia użyta przez Wergiliusza (Kamilla) to forma niezalecana przez językoznawców i słownik poprawnej polszczyzny.
Św. Kamila Baptysta Varano
Kamila Baptysta Varano urodziła się 9 kwietnia 1458 roku w Camerino. Jej zamożni i wpływowi rodzice z książęcego rodu liczyli, że odbierze staranne wykształcenie i wyjdzie za mąż, urodzi dzieci. Dziewczynka już jednak w wieku 8 lub 10 lat pod wpływem kazania franciszkanów bł. Piotra z Mogliano i Dominika z Leonessy postanowiła poświęcić się Bogu. Pierwszym krokiem było oddawanie się umartwieniom w każdy piątek, a po kilku latach zadawała sobie taką pokutę niemal codziennie.
Wbrew woli rodziców w wieku 23 lat ostatecznie porzuciła życie w komfortowych warunkach i wstąpiła do klasztoru klarysek w Urbino, gdzie przyjęła imię Baptysta. W ślad za nią poszła również kuzynka Gerinda. Trzy lata później przeniosła się do klasztoru w Camerino ufundowanego przez jej ojca, który w końcu zaakceptował wybór życiowy córki. Wielokrotnie pełniła tam urząd ksieni (czyli przełożonej). W międzyczasie założyła też klasztor w Fermo.
W nagrodę za surowe, pełne wyrzeczeń życie, wierność regule i duchowi franciszkańskiemu została obdarzona przez Boga łaską wizji. Kamili objawiała się między innymi założycielka zakonu klarysek, św. Klara z Asyżu, która udzielała jej wskazówek dotyczących reformy życia wewnętrznego i samej reguły zakonnej. Innym darem otrzymanym od Stwórcy była możliwość mistycznego zjednoczenia z Jezusem, umiejętność czytania w ludzkich sumieniach i przewidywania przyszłości.
To co wyróżnia Kamilę, to odwaga i przekonanie, że świat stoi przed nią otworem. Już od najmłodszych lat jest żądna przygód i gotowa do wykonywania najbardziej karkołomnych pomysłów. W szkole pierwsza zgłasza się do odpowiedzi, konkursów matematycznych, prowadzenia zbiórek pieniężnych czy wykonania nowego ćwiczenia na wychowaniu fizycznym. Wrodzona ciekawość to jej ogromna zaleta, dzięki której zdobywa wiedzę, ale czasami i wada. Po prostu niektórzy uważają, że jest wścibska i zbytnio miesza się w cudze sprawy. Ona nigdy jednak nie ma złych intencji - Kamilka to bardzo otwarta i żywiołowa dziewczyna, która po prostu nie może wytrzymać w ciszy. Jeśli jedziemy z nią w jednym przedziale pociągiem, wiadomo, że to ona nawiąże rozmowę ze współpasażerami. Szczególnie, gdy okażę się, że ktoś podziela jej zainteresowania i pasje. Lubi wymiany poglądów na wszelkie możliwe tematy (z wyjątkiem polityki), ale jej „koniki” to muzyka, film, moda. Kamila ma zresztą potrzebę wyrażania siebie nie tylko poprzez słowa, ale poprzez sztukę - ma zmysł artystyczny, lubi tworzyć, przelewać swoje pomysły i uczucia na papier czy płótno. Nienawidzi przeciętności i szarości, stąd zawsze stara się być oryginalna.
Nasza baza zawiera daty imienin dla blisko 2700 imion. Wpisz imię i kliknij przycisk Szukaj
- daty imienin częściej obchodzone | |
- daty imienin rzadziej obchodzone | |
6 | - pozostałe dni |