Imieniny Kornelii

Do najbliższych imienin Kornelii ♀ zostało 168 dni co stanowi 5 miesięcy i 17 dni.
Imieniny Kornelii najczęściej obchodzone są 31 marca.

Pochodzenie

Kornelia jest żeńskim odpowiednikiem imion Kornel, Korneliusz i Korneli, które wywodzą się od rzymskiego rodu Korneliuszy. Najprawdopodobniej swoje źródło mają one w wyrazie „cornu” czyli róg, lub po prostu pochodzą od nazwy pola Corne w Tusculum. Imię Kornelia znane jest więc od starożytności, choć w Polsce nadawane dopiero od XVIII wieku.

Patron

św. Kornelia
Patronką imienia Kornelia jest kobieta, która najprawdopodobniej pochodziła z Afryki, z Tunezji. Niewiele wiadomo o jej żywocie, jedynie że była pobożna i nigdy nie wyparła się swojej wiary. W „Martyrologium Romanum” wspominana jest jako męczenniczka.

Cechy

Kornelia to osoba nieprzewidywalna. Jak mało kto, potrafi przejść z jednego stanu emocjonalnego do innego. To sprawia, że jest trudna do rozszyfrowania, choć ona sama bardzo dobrze zna się ludziach. Instynktownie wyczuwa, gdy ktoś jest wobec niej nieszczery. A mężczyźni mogą zapomnieć o jakichkolwiek sztuczkach, które zazwyczaj pozwalają im poderwać nieświadome kobiety. Co ciekawe, sama jest niezłą uwodzicielką i wie jak wzbudzić zainteresowanie płci przeciwnej.



Jej podejrzliwość i nieufność powoduje, że trudno zdobyć jej zaufanie. Gdy jednak się uda, jest lojalną przyjaciółką, a w uczuciach stała i wierna. Kornelia w gruncie rzeczy jest bowiem towarzyska, jednak trzeba pamiętać, że to silna osobowość, która nie boi się wyrażać swoich opinii a nawet krytykować innych. Bywa przy tym ironiczna i sarkastyczna, a to sprawia, że dość łatwo zyskuje sobie wrogów. Ale tak już ma, że jeśli coś jej się nie podoba, nie waha się tego powiedzieć. Nie należy do osób, które udają że pada deszcz, gdy ktoś im pluje w twarz. Nigdy nie krytykuje jednak kogoś za plecami. Jeśli ma do przekazania coś niemiłego – zrobi to na osobności, w cztery oczy, a w towarzystwie innych będzie bronić kompana niczym lew. Tak samo jest z rodziną – może krzyczeć na męża pół dnia, ale nigdy nie powie na niego złego słowa w obecności dalszych krewnych czy osób spoza rodziny. Czasem więc grymasi i marudzi, ale za bliskimi skoczy w ogień. Tak samo jest w przypadku dzieci – np. gdy jej syn będzie miał kłopoty z łobuzami, ona z pewnością się z nimi rozprawi. Z drugiej strony stara się wychowywać dzieci tak, by z jednej strony szanowały innych, ale z drugiej potrafiły się obronić.

Kornelia jest niecierpliwa, ale i uparta. Nie zraża się przeciwnościami i niewygodami, lecz wytrwale podążą samodzielnie obraną drogą. Lubi sama dochodzić do pewnych wniosków czy osiągnięć. Jest bardzo dumna, więc rzadko prosi kogokolwiek o pomoc. Jedynie w ostateczności – płaszczenie się przed kimkolwiek bardzo jej uwłacza, stąd zawsze postępuje tak, by nad wszystkim panować, być niezależną kobietą. Ma duszę organizatorki i lubi czuć kontrolę nad otoczeniem. Dlatego również w życiu zawodowym świetnie czuje się na stanowiskach kierowniczych.

Kornelia kocha zmiany, poznawać nowych ludzi, przeżywać nowe doświadczenia, co może być na przykład niebezpieczne dla jej partnera, jeśli ten się nie stara. Ale tak na poważnie, dziewczyna o tym imieniu nie lubi stagnacji. Przejawia się to zarówno w drobnych sprawach, jak metamorfoza fryzury, zmiana wystroju pokoju, kupno nowych mebli, ale i tym, że stale szuka wyzwań zawodowych, nie osiada na laurach.

Jak większość dziewczyn interesuje się modą, ma swoje ulubione zespoły muzyczne, czyta kolorową prasę czy surfuje po serwisach plotkarskich. Nie jest jednak kobietą, która zazdrości celebrytom ich popularności, przeżyć. Wręcz przeciwnie – docenia własne życie, codzienność. Potrafi bowiem realistycznie patrzeć na świat, ale to wcale nie oznacza, że brakuje jej fantazji.

Oznaczenia
     - daty imienin częściej obchodzone
     - daty imienin rzadziej obchodzone
 6  - pozostałe dni
Otrzymane wyniki spełniają rolę jedynie informacyjną i nie gwarantujemy 100% dokładności. Niemniej zapewniamy, że dołożyliśmy wielu starań aby te wyniki były rzetelne i zgodne ze stanem faktycznym.
Opracowanie własne na podstawie powszechnie dostępnych danych. Powielanie danych wyłącznie po uzyskaniu zgody i podaniu klikalnego źródła niniejszego opracowania.