Imię pochodzenia greckiego. Utworzono je od imienia Leokadiusz, które oznaczało osobę troszczącą się o lud. Zarówno męska i jak żeńska forma są popularne wśród osób ze starszych pokoleń.
Leokadia z Toledo
Leokadia pochodziła z hiszpańskiego Toledo. Wychowywała się we wzorowej chrześcijańskiej rodzinie i od najmłodszych lat wyróżniała pobożnością. Jej ulubionymi rozrywkami było czytanie ksiąg pobożnych, uczęszczanie do kościołów i spełnianie uczynków miłosierdzia. Swoim postępowaniem wzbudzała szacunek nawet u pogan.
Dramat Leokadii i innych chrześcijan rozpoczął się, gdy do Hiszpanii z polecenia cesarza Dioklecjana przybył legat Dacjan. Ten znany z barbarzyństwa i wrogości wobec chrześcijan człowiek miał za zadanie powstrzymać szerzącą się w kraju wiarę chrześcijańską. W każdym mieście do którego przybywał wznosił rusztowania z narzędziami do torturowania, a wszystkich niepokornych wysyłał do więzienia. Gdy zawitał do Toledo kazał sporządzić listę osób, które oddają cześć innemu Bogu niż pogańscy. Zdziwił się, gdy na pierwszy miejscu owej listy ujrzał imię Leokadii. Doradcy wyjaśnili mu, że to młoda dziewica która pochodzi ze znakomitej rodziny, jest wykształcona i poważana w społeczeństwie. Dacjan, który stosował brutalne metody tym razem dojrzał inny sposób. Gdyby udało mu się przekonać Leokadię do wyparcia wiary w Jezusa, reszta poszłaby w jej ślady. Stąd Dacjan początkowo próbował przekonać ją po dobroci, to jednak nie dało skutku. Rozwścieczony legat kazał pobić Leokadie i wtrącić do więzienia. Tam na wskutek tortur zmarła w 304 roku. Św. Leokadia jest patronką całej Hiszpanii, a w szczególności Toledo, gdzie znajdują się aż trzy kościoły pod jej wezwaniem - w miejscu, gdzie był rodzinny dom, więzienie, oraz nad jej grobem. To właśnie w tym ostatnim kościele miał miejsce cud. W dzień św. Leokadii ówczesny biskup toledański św. Ildefons otoczony licznym duchowieństwem modlił się przed jej grobem. Nagle wieko grobowca samo się podniosło i ukazała się Leokadia, która przemówiła do wiernych. Biskup odciął kawałek welonu, którym była okryta, dla zachowania go na pamiątkę tego wielkiego cudu. Welon wraz z mieczem królewskim przechowuje się w skarbcu owego kościoła w Toledo.
Kobieta o tym imieniu to osoba nietuzinkowa. Jest dumną, pewną siebie osobą, z którą jest wiele radości, ale i kłopotów. Żywe usposobienie co rusz pcha ją do nowych przygód. Można powiedzieć, że jest wiecznie nienasycona i ma apetyt na kolejne doznania. Lubi gdy coś się wokół niej dzieje, nie jest typem kobiety, która większość czasu przeznacza na oglądanie telenowel i obowiązki domowe - bez jej udziału nie może odbyć się żadne spotkania, żadna impreza. Trzeba przyznać że świetnie dba o swoich przyjaciół – często dzwoni do nich, aranżuje wspólne wypady do restauracji, na spacer czy do kina. Najbardziej jednak odpowiada jej, gdy wszystkich zbierze u siebie w domu. W towarzystwie zawsze należy do najgłośniejszych osób, jej cenną umiejętnością jest to, że potrafi każdego wciągnąć w rozmowę – największego łobuza, jak i typowego milczka.
Nasza baza zawiera daty imienin dla blisko 2700 imion. Wpisz imię i kliknij przycisk Szukaj
- daty imienin częściej obchodzone | |
- daty imienin rzadziej obchodzone | |
6 | - pozostałe dni |