Imieniny Leonarda

Do najbliższych imienin Leonarda ♂ zostało 47 dni co stanowi 1 miesiąc i 17 dni.
Imieniny Leonarda najczęściej obchodzone są 6 listopada oraz  26 listopada. Leonard może również obchodzić imieniny: 15 października, 18 listopada, 4 marca, 30 marca.

Pochodzenie

Imię pochodzenia łacińsko-niemieckiego powstało wskutek połączenia wyrazów „leo” (lew) i „hart” (mocny”, „silny). Oznacza więc człowieka silnego jak lew. To przykład imienia, które dawni Germanii wiązali z dzikimi zwierzętami, by jego właścicielowi dodać energii i animuszu. Podobnym przykładem jest Bernard (silny jak niedźwiedź).

W naszym kraju imię to udokumentowano w roku 1193. Wśród różnych jego wariantów można wyróżnić między innymi Lenard/Lenart, Leonhardus, Lenert, Lenhart, Lenhard.

Patron

Leonard z Limoges

Według żywota Leonarda pochodził on z rodziny szlacheckiej, zaprzyjaźnionej z królem Franków, Klodwikiem. Władca został nawet ojcem chrzestnym chłopaka, a ochrzcił go sam biskup Remigiusz z Reims. Choć mógł z powodzeniem zajmować wysokie stanowiska, to wybrał pobożne i skromne życia mnicha. Na początku VI wieku zamieszkał jako pustelnik w szałasie w Nobiliacum (obecnie St Leonard de Noblat) koło Limoges. Wiele strapionych i chorych osób znalazło pocieszenie odwiedzając mędrca. Wśród nich był nawet wspomniany Klodwik, który prosił go o modlitwę w intencji żony. Rodzina królewska oczekiwała wtedy potomstwa i szczęśliwy poród przypisano później Leonardowi. W nagrodę pustelnik otrzymał cały las (nazwał darowiznę Nobiliacum, czyli dar szlachetnego króla) a wkrótce w miejscu gdzie stał szałas powstał klasztor, którego Leonard został opatem.



Z tego okresu wywodzi się zwyczaj oddawania czci Leonardowi przez więźniów, bowiem traktował ich zawsze z szacunkiem i wielu pomógł odzyskać wolność. Legendy mówią, że więźniom, którzy wezwali jego imię opadały kajdany. Niektóre kościoły otoczone są nawet łańcuchami na jego cześć, między innymi Bad Tolz i Ganacker w Bawarii. Warto wiedzieć, że jego romańska krypta znajduje się też w katedrze na Wawelu.

Zmarł 6 listopada 559 roku, pochowano go we własnej świątyni. Jego kult dotarł do Bawarii dopiero kilkaset lat po śmierci, efektem tego było powstanie świątyni w Kreuth oraz innych kościołów pod wezwaniem Leonarda. Z czasem stał się bardzo popularnym świętym: jest patronem więźniów, ale i rolników, górników, ślusarzy, strażacy, matek, położnic.

Cechy

Leonard jest człowiekiem, do którego pasuje określenie nieszkodliwy lekkoduch. Wiele osób zazdrości mu podejścia do życia, optymizmu i luzu z jakim funkcjonuje w otaczającym świecie. Na wszystko patrzy z uśmiechem i optymizmem, można nawet rzec, że przez różowe okulary. Lubi wygodne życie i bez komplikacji – dlatego robi wiele, by tak właśnie było. Przez to należy do osób pełnych energii i entuzjazmu. To z kolei zapewnia mu dobre zdrowie psychiczne i fizyczne – rzadko choruje czy ulega ponurym lub stresującym nastrojom.

Leonard to człowiek szczery, wylewny w uczuciach i hojny. Jeśli słyszymy, że ktoś w barze stawia wszystkim kolejkę albo zaprasza na obiad, to duże prawdopodobieństwo, że jest to właśnie Leonard. To dowodzi, że mężczyzna o tym imieniu prowadzi intensywne życie towarzyskie i bardzo lubi relaksować się w gronie znajomych. Leo najczęściej należy do osób brylujących w danej grupie – opowiada śmieszne dowcipy, anegdoty, elokwencja i poczucie humoru to jego mocne strony. Jest powszechnie lubiany z powodu swojego wesołego usposobienia, ale też dlatego, że to tolerancyjny, wyrozumiały i pokojowo nastawiony człowiek.

Te zalety doceniają kobiety, z którymi ma dobry kontakt. Na jego korzyść działa też wysoka kultura osobista - jest szarmancki, wie, kto ma pierwszeństwo w drzwiach, potrafi zachować się przy stole, w towarzystwie, elegancko ubrać. Gdy trzeba pierwszy stanie w obronie słabszej osoby, bez oglądania się na konsekwencje tego czynu. Jest więc dobrym „materiałem” na męża i ojca. Gdy założy już własną rodzinę, z pewnością będzie pilnował by spędzała ona ze sobą jak najwięcej czasu. Chodzi tu zarówno o wspólne posiłki, jak i wyjazdy nad morze czy wyjścia do kina.



Szybko przywiązuje się do ludzi i miejsc. Bardzo ceni jednak powiedzenie, że „wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej”. Kocha (zazwyczaj) swoje miasto, niechętnie wyjeżdża z niego na dłużej. Jest lokalnym patriotą.

Ma talent do wystąpień publicznych, stąd jego kariera zawodowa może być związana z polityką, aktorstwem, muzyką. Zwłaszcza dziedziny artystyczne są mu pisane ze względu na zmysł estetyczny. Warto zauważyć, że wśród znanych Leonardów jest wielu wybitnych przedstawicieli sztuki – Da Vinci, Cohen, Kravitz czy Di Caprio. Rzeczy, które inspirują współczesnego Leonarda do tworzenia są niezliczone: miłość, ludzie, przyroda, miasto czy wspomnienia. Dodajmy, że jako odważny człowiek sprawdziłby się w wielu innych profesjach, choćby w sporcie takim jak szermierka, judo czy boks. Pomaga mu intuicja i duże wyczucie.

Leonard jest więc typem człowieka, z którym zawsze jest wesoło, nawet jeśli za wesoło wcale nie jest. Takie już ma podejście, że wszędzie widzi pozytywy. Warto chociażby z tego powodu mieć go przy sobie, bowiem jego dobry humor jest zaraźliwy!

Oznaczenia
     - daty imienin częściej obchodzone
     - daty imienin rzadziej obchodzone
 6  - pozostałe dni
Otrzymane wyniki spełniają rolę jedynie informacyjną i nie gwarantujemy 100% dokładności. Niemniej zapewniamy, że dołożyliśmy wielu starań aby te wyniki były rzetelne i zgodne ze stanem faktycznym.
Opracowanie własne na podstawie powszechnie dostępnych danych. Powielanie danych wyłącznie po uzyskaniu zgody i podaniu klikalnego źródła niniejszego opracowania.