Marian – imię męskie pochodzące od łacińskiego Marianus oznaczającego człowieka z rzymskiego rodu Mariuszów. W Polsce jest znane od 1332 roku pod postacią Marzyjan. W formie Marian pojawiło się ponad 200 lat później, w 1581 roku. Bardzo dużą popularnością cieszyło się w drugiej połowie XIX wieku, wtedy plasowało się na 7 miejscu wśród najchętniej nadawanych imion w naszym kraju.
Marian Szkot
Był Irlandczykiem, pochodził z Donegalu z zamożnej rodziny MacRobaitaigh. W 1906 roku Marian opuścił wyspę i udał się z przyjaciółmi Janem i Kandydem do Rzymu. Po drodze wędrowcy zatrzymali się w Niemczech – najpierw w Bamberdze, gdzie spędzili rok w klasztorze benedyktynów na górze św. Michała, następnie w Ratyzbonie. Tam Marian założył klasztor irlandzki św. Piotra, w którym pozostał już do końca życia. W placówce powstało m. in. skryptorium, gdzie przepisywano dawne rękopis. Irlandczyk pozostawił natomiast po sobie cenne odpisy żywotów Ojców Kościoła i ksiąg biblijnych. Jest patronem Ratyzbony. Jego żywot zawdzięczamy pewnemu mnichowi irlandzkiemu, zamieszkałemu w tym mieście.
Marian znakomicie wpisuje się w określenie „strong, silent type” (silny, milczący typ). Co to oznacza? Przede wszystkim jest opanowanym człowiekiem, za którym przemawiają czyny, a nie słowa. Nie musi się przechwalać, udowadniać coś otoczeniu, po prostu robi swoje. Nie usłyszymy też od niego narzekań czy marudzenia, swoje problemy rozwiązuje samodzielnie. Rzadko zdarza mu się prosić o pomoc, musi to być naprawdę wyjątkowa sytuacja. Wyznacza ambitne cele i do nich konsekwentni dąży, lubi bowiem przekraczać granice i osiągać rzeczy dla innych niedostępne.
Nie zaprząta sobie głowy cudzymi sprawami, tylko żyje własnymi planami. Od innych wymaga tego samego, stąd gdy ktoś wtrąca nos w jego życie, ten spokojny na co dzień mężczyzna potrafi stracić kontrolę.
Człowiek o tym imieniu brzydzi się szczególnie tak zwanymi „wazeliniarzami”, który powiedzą każdy komplement byle tylko uzyskać dla siebie przywileje. Nie znosi obłudy i kłamstwa, zawsze stoi na czele moralności, choć sam nie należy do przesadnych aniołków. Potrafi się jednak zachować z klasą, przeprosić czy przyznać do błędu. Nawet gdy przegra z kimś po uczciwej walce, okaże tej osobie szacunek. Na punkcie dumy i honoru ma pewnego rodzaju obsesję. To jeden z powodów, dla których świetnie daje sobie radę w zawodach, gdzie w cenie jest dyscyplina, odpowiedzialność, sprawność fizyczna, na przykład w wojsku, policji czy straży pożarnej. Przestrzeganie prawa, określonej hierarchii i postępowanie wobec zasad ma dla niego duże znaczenie.
Nasza baza zawiera daty imienin dla blisko 2700 imion. Wpisz imię i kliknij przycisk Szukaj
- daty imienin częściej obchodzone | |
- daty imienin rzadziej obchodzone | |
6 | - pozostałe dni |