Imieniny Natalii

Do najbliższych imienin Natalii ♀ zostało 13 dni.
Imieniny Natalii najczęściej obchodzone są 27 lipca oraz  1 grudnia. Natalia może również obchodzić imieniny: 26 sierpnia.

Pochodzenie

Imię pochodzi od męskiego imienia Natalis, które utworzone zostało od rzeczownika pospolitego „natalis”, czyli „dzień urodzin”. Dokładne znaczenie imienia ma związek z chrześcijaństwem i narodzinami Jezusa –nadawano je dzieciom narodzonym w dzień Bożego Narodzenia lub takim, które według zamierzeń rodziców miały szczególnie chrzcić Syna Bożego.

W rodzimych źródłach średniowiecznych imię udokumentowane zostało jako zdrobnienie Natka w 1376 roku, a w 1399 roku zapisano je po raz pierwszy w formie Natalija (łacińskie Natalia). Rozpowszechniło się dopiero w XIX wieku i obecnie jest to jedno z najpopularniejszych imion żeńskich – w latach 80. ubiegłego wieku nadano je ponad 50 000 razy, a w 90. już ponad 80 000. W roku 2000 było z kolei najpowszechniejszym z wszystkich imion żeńskich. W roku 2014 także utrzymało się w czołówce – imię Natalia nadano 5205 razy.Patron

Natalia z Nikodemii

Natalia pochodziła z Nikodemii, miasta które obecnie nazywa się Izmir i leży w Turcji. Według legend stracono ją za wiarę podczas panowania cesarza Maksymiana lub Dioklecjana. Inne źródła wskazują, że była ona żoną dawnego wodza rzymskiego św. Hadriana, jednego z 24 chrześcijan zgładzonych podczas prześladowań. Natalia opiekowała się nimi, a po śmierci męża zamieszkała przy jego grobie w Konstantynopolu, gdzie zmarła. Uznawana jest za patronkę stolicy Portugalii - Lizbony.

Polski patron:

Natalia Tułasiewicz – polska błogosławiona, która pracowała w tajnym nauczaniu w Krakowie. Od 1943 roku przebywała w niemieckim Hanowerze, gdzie pełniła funkcję pełnomocnika Rządu Londyńskiego i świeckiego apostoła w ramach Wydziału Duszpasterskiego konspiracyjnej organizacji „Zachód”. Swoją misję prowadziła wśród robotników pracując z nimi w fabryce, wiosną 1944 roku została jednak zdekonspirowana. Więziono ją w Hanowerze i Kolonii, gdzie przeszła ciężkie śledztwo. 31 marca 1945 roku zginęła w hitlerowskim obozie koncentracyjnym Ravensbrück. W czerwcu 1999 roku w Warszawie papież Jan Paweł II włączył Natalię Tułasiewicz w poczet błogosławionych w grupie 108 błogosławionych męczenników.Cechy

Natalia to bardzo ambitna i energiczna kobieta, która jest przeświadczona, że została stworzona do wyższych celów. Z jednej strony stawia więc sobie wysoko poprzeczkę i nie zadowala się przeciętnością, ale z drugiej miewa kaprysy i bywa zarozumiała. Może dlatego, że jest wrażliwa i łatwo ją urazić? Potrafi być co prawda stanowcza i odpyskować w razie potrzeby, jednak nie jest to w jej stylu. Ma skłonności do melancholii a nawet depresji, jeśli przeżywa dłuższe pasmo niepowodzeń. Gdy jednak przychodzi „chwila prawdy” potrafi wziąć się w garść i przezwyciężyć trudności bez pomocy psychologa. Co do dużej ambicji, to mimo wszystko Natka powinna brać na siebie mniej zadań, zwłaszcza tych odpowiedzialnych. Warto pamiętać, że dziewczyna o tym imieniu wymaga nie tylko od siebie, ale także od innych. Pozwoli to uniknąć drobnych nieprzyjemności.

Z pewnością nie jest typem domatorki – w domu spędza czas tylko z konieczności. Imponują jej za to neony miasta, kluby, restauracje – lubi dobrą zabawę i wcale tego nie ukrywa. Jest ciekawa świata i chciałaby być wszędzie tam, gdzie coś się dzieje. Świetnie też czuje się w otoczeniu przyrody, ponieważ na łonie natury może się wyciszyć i odpocząć od zgiełku.

Natalię pociągają odpowiedzialni, pewni siebie i opiekuńczy mężczyźni, którzy będą stanowić dla niej oparcie. Nie lubi natomiast tych facetów, którzy wiecznie narzekają i nie potrafią sobie poradzić z życiem. Trudno jej więc zaimponować. Zdecydowanie bardziej od drogich prezentów czy górnolotnych słów przekonują ją konkretne czyny.Natalia prowadzi aktywne życie i nawet gdy już doczeka się potomstwa nie potrafi z niego zrezygnować - rola typowej gospodyni domowej nie jest jej pisana. Nie jest osobą, która po urodzeniu dziecka odcina się od życia towarzyskiego. Tym większy podziw powinien wzbudzać fakt, że nieźle łączy te sfery - dobrze opiekuje się swoimi dziećmi i mężem, ale nie zaniedbuje przy tym znajomych. Kontakty towarzyskie mają dla niej duże znaczenie, szczególnie z osobami, które zna jeszcze z podwórka czy czasów szkolnych.

Ma zdolności dyplomatyczne i jest komunikatywna, stąd potrafi się dogadać niemal z każdym. Cenioną cechą charakteru Natalii jest też szczerość oraz to, że jak mało kto potrafi powiedzieć taktownie przykrą prawdę.

Jak na nieprzeciętną kobietę przystało, Nati stara się wyróżniać z tłumu. Zawsze zadbana, z perfekcyjnym makijażem i stylem. Widać, że czasochłonne wizyty w sklepach odzieżowych oraz czytanie kolorowych czasopism przynoszą efekty. Dzięki temu Natalia nie ma kompleksów i czuje się pewnie w każdym towarzystwie.

Oznaczenia
     - daty imienin częściej obchodzone
     - daty imienin rzadziej obchodzone
 6  - pozostałe dni
Otrzymane wyniki spełniają rolę jedynie informacyjną i nie gwarantujemy 100% dokładności. Niemniej zapewniamy, że dołożyliśmy wielu starań aby te wyniki były rzetelne i zgodne ze stanem faktycznym.
Opracowanie własne na podstawie powszechnie dostępnych danych. Powielanie danych wyłącznie po uzyskaniu zgody i podaniu klikalnego źródła niniejszego opracowania.