Imię pochodzi od męskiego imienia Natalis, które utworzone zostało od rzeczownika pospolitego „natalis”, czyli „dzień urodzin”. Dokładne znaczenie imienia ma związek z chrześcijaństwem i narodzinami Jezusa –nadawano je dzieciom narodzonym w dzień Bożego Narodzenia lub takim, które według zamierzeń rodziców miały szczególnie chrzcić Syna Bożego.
W rodzimych źródłach średniowiecznych imię udokumentowane zostało jako zdrobnienie Natka w 1376 roku, a w 1399 roku zapisano je po raz pierwszy w formie Natalija (łacińskie Natalia). Rozpowszechniło się dopiero w XIX wieku i obecnie jest to jedno z najpopularniejszych imion żeńskich – w latach 80. ubiegłego wieku nadano je ponad 50 000 razy, a w 90. już ponad 80 000. W roku 2000 było z kolei najpowszechniejszym z wszystkich imion żeńskich. W roku 2014 także utrzymało się w czołówce – imię Natalia nadano 5205 razy.
Natalia z Nikodemii
Natalia pochodziła z Nikodemii, miasta które obecnie nazywa się Izmir i leży w Turcji. Według legend stracono ją za wiarę podczas panowania cesarza Maksymiana lub Dioklecjana. Inne źródła wskazują, że była ona żoną dawnego wodza rzymskiego św. Hadriana, jednego z 24 chrześcijan zgładzonych podczas prześladowań. Natalia opiekowała się nimi, a po śmierci męża zamieszkała przy jego grobie w Konstantynopolu, gdzie zmarła. Uznawana jest za patronkę stolicy Portugalii - Lizbony.
Polski patron:
Natalia Tułasiewicz – polska błogosławiona, która pracowała w tajnym nauczaniu w Krakowie. Od 1943 roku przebywała w niemieckim Hanowerze, gdzie pełniła funkcję pełnomocnika Rządu Londyńskiego i świeckiego apostoła w ramach Wydziału Duszpasterskiego konspiracyjnej organizacji „Zachód”. Swoją misję prowadziła wśród robotników pracując z nimi w fabryce, wiosną 1944 roku została jednak zdekonspirowana. Więziono ją w Hanowerze i Kolonii, gdzie przeszła ciężkie śledztwo. 31 marca 1945 roku zginęła w hitlerowskim obozie koncentracyjnym Ravensbrück. W czerwcu 1999 roku w Warszawie papież Jan Paweł II włączył Natalię Tułasiewicz w poczet błogosławionych w grupie 108 błogosławionych męczenników.
Natalia to bardzo ambitna i energiczna kobieta, która jest przeświadczona, że została stworzona do wyższych celów. Z jednej strony stawia więc sobie wysoko poprzeczkę i nie zadowala się przeciętnością, ale z drugiej miewa kaprysy i bywa zarozumiała. Może dlatego, że jest wrażliwa i łatwo ją urazić? Potrafi być co prawda stanowcza i odpyskować w razie potrzeby, jednak nie jest to w jej stylu. Ma skłonności do melancholii a nawet depresji, jeśli przeżywa dłuższe pasmo niepowodzeń. Gdy jednak przychodzi „chwila prawdy” potrafi wziąć się w garść i przezwyciężyć trudności bez pomocy psychologa. Co do dużej ambicji, to mimo wszystko Natka powinna brać na siebie mniej zadań, zwłaszcza tych odpowiedzialnych. Warto pamiętać, że dziewczyna o tym imieniu wymaga nie tylko od siebie, ale także od innych. Pozwoli to uniknąć drobnych nieprzyjemności.
Z pewnością nie jest typem domatorki – w domu spędza czas tylko z konieczności. Imponują jej za to neony miasta, kluby, restauracje – lubi dobrą zabawę i wcale tego nie ukrywa. Jest ciekawa świata i chciałaby być wszędzie tam, gdzie coś się dzieje. Świetnie też czuje się w otoczeniu przyrody, ponieważ na łonie natury może się wyciszyć i odpocząć od zgiełku.
Natalię pociągają odpowiedzialni, pewni siebie i opiekuńczy mężczyźni, którzy będą stanowić dla niej oparcie. Nie lubi natomiast tych facetów, którzy wiecznie narzekają i nie potrafią sobie poradzić z życiem. Trudno jej więc zaimponować. Zdecydowanie bardziej od drogich prezentów czy górnolotnych słów przekonują ją konkretne czyny.
Nasza baza zawiera daty imienin dla blisko 2700 imion. Wpisz imię i kliknij przycisk Szukaj
- daty imienin częściej obchodzone | |
- daty imienin rzadziej obchodzone | |
6 | - pozostałe dni |