Imieniny Olgi
Imieniny Olgi najczęściej obchodzone są 11 lipca ale Olga może obchodzić imieniny również: 26 marca, 13 czerwca, 24 lipca.
Pochodzenie
Jest to imię pochodzenia skandynawskiego. Jego pierwotne znaczenie łączy się z wyrazem „heill” oznaczającym osobę, która cieszy się popularnością lub jest po prostu szczęśliwa.
W naszym kraju imię znane jest już od XIII wieku jako Olga i Alga, a także Holga (1405).
W 2014 roku nadano je ponad 600 razy.
Patron
Św. Olga Kijowska
Olga Kijowska, znana także jako Olga Mądra urodziła się około 890 roku w Wybuti na terenach dzisiejszej Rosji, w czasach gdy obszary te zamieszkiwały plemiona żyjące w grodach rządzonych przez lokalnych władców. Nie było wtedy jeszcze cara, ani organizacji państwowej. Mieszkańcy narażeni byli na najazdy wikingów, którzy zdobywali grody, niekiedy osiedlając się w nich. Olga została żoną jednego z nich, panującego w Kijowe Igora. Wiking podporządkował sobie sąsiednie plemiona i pobierał od nich daninę, pewnego dnia został jednak zabity przez zbuntowanego Mała z plemienia Drewlan.
Po śmierci męża w 945 roku Olga sprawowała więc władze w imieniu syna Świętosława I, który miał dopiero 3 latka. Jej rządy były surowe, ale sprawiedliwe. Gdy plemię Drewlan wysłało do niej poselstwo z propozycją małżeństwa z księciem Małem, który wcześniej zabił Igora, Olga kazała pogrzebać ich żywcem. Zgładziła także członków kolejnego poselstwa, a w 946 roku najechała plemię Drewlan i zburzyła ich główny gród Iskorosteń. Podczas ataku zginęło tysiące ludzi, wśród nich także Mał. W ten sposób wcieliła ich ziemie do swego księstwa.
Udanie zajmowała się także sprawami wewnętrznymi: wprowadziła na Rusi Kijowskiej podatki, prawo sądowe oraz uregulowała daninę. Podporządkowała Kijowowi księstwo nowogrodzkie, odnowiła traktaty handlowe z Cesarstwem Bizantyjskim. W 957 roku przyjęła jako Helena chrzest w Konstantynopolu i rozpoczęła proces chrystianizacji kraju. Jej ostatnie lata życia były jednak pasmem udręki, gdyż panujący syn powrócił do pogaństwa.
Kościół katolicki uznał ją świętą w XII lub XIII wieku w zamian za zasługi w przygotowaniu gruntu do przyjęcia chrześcijaństwa na Rusi. Jej wnukiem był św. Włodzimierz – to właśnie podczas jego panowania odkryto, że ciało Olgi nie uległo rozkładowi. Był to pierwszy przypadek otwarcia relikwii na Rusi. Według legendy stały się one źródłem licznych cudownych uzdrowień, które opisał zakonnik Jakub w XI wieku w „Pochwale księżnej Olgi”. W 1574 roku Ruska Cerkiew Prawosławna urzędowo zatwierdziła jej kult i nadała tytuł „równej apostołom"..
Cechy
Jeśli niektóre anioły mają rogi, to z pewnością mają na imię… Olga. Kobieta o tym imieniu to prawdziwie rogata dusza. Udowadnia to zresztą jej słynna imienniczka św. Olga Kijowska, która została uznana przez Kościół świętą, choć ma na sumieniu tysiące ludzkich istnień. To dobry powód, by z nią nie zadzierać!
Od najmłodszych lat cechuje ją żywiołowość i aktywność, pociągają przygody i różne hece. Z trudem wysiedzi 45 minut w szkolnej ławce czy na uroczystości rodzinnej. Rodzice muszą jej pilnować, bowiem w przeciwnym razie z podwórka zawsze będzie przychodzić z guzami i w brudnych ciuchach. Jest marzycielką, która oczami wyobraźni widzi siebie zamiast Robinsona Crusoe, Juliusa Verne czy bohaterów powieści Agahty Christie. Pragnie poznawać świat, ciekawych ludzi, odkrywać tajemnice, zdobywać skarby. Ciekawość zawsze wygra u niej ze strachem, a przeciwności losu zupełnie nie robią na niej wrażenia. Jej zapał, a także wesołe i pogodne usposobienie podsycane olbrzymią dawką optymizmu sprawiają, że zazwyczaj osiąga postawione cele.
Jest typem wojowniczej amazonki, która chce być samodzielna i samowystarczalna, stąd też rzadko prosi o pomoc. Dąży do tego, by dominować w otoczeniu. Nikomu się nie podporządkuje, bardzo ważne jest dla niej zachowanie niezależności. Jest niekiedy surowa wobec innych, ale zawsze uczciwa i sprawiedliwa. Woli powiedzieć prawdę niż fałszować rzeczywistość. Nie oznacza to jednak, że z łatwością przyznaje się do własnego błędu lub że czegoś nie potrafi/nie jest w stanie zrobić. Nie znosi zmieniać zdania czy decyzji (które podejmuje bardzo szybko i spontanicznie) nawet jeśli ktoś ma mocne argumenty przeciw. Niestety często wychodzi jej to bokiem, gdyż znacznie ułatwiłaby sobie w ten sposób życie. Jest uparta, nie ma co do tego wątpliwości. Ludzie jednak lubią spędzać z nią czas, bowiem wprowadza w każde towarzystwo radość i wesołą atmosferę,
choć początkowo stara się utrzymywać dystans wobec nieznanych bliżej osób. Ceni sobie bowiem prywatność, nie porusza też tematów intymnych i z umiarem dodaje zdjęcia na portalach społecznościowych.
Olga bardzo ceni sobie możliwość zasmakowania „luksusu” i nie żałuje sobie przyjemności, np. wyjścia do eleganckiej restauracji czy kupna modnej bluzki. Na szczęście potrafi przy tym zarządzać swoimi finansami, więc bankructwo jej nie grozi. Zwłaszcza, że ze swoją ambicją, upartością, przebojowym, silnym charakterem ma duży potencjał zawodowy. Marzą jej się nawet wysokie, kierownicze stanowiska, choć zadowala się również pracą, która pozwala się realizować, np. fotograf, dziennikarz, stewardessa, manager czy lekarz.
Trzeba wiedzieć, że Olga jest w głębi serca wrażliwą dziewczyną, więc i jej zdarzają się chwile zadumy i powagi. W melancholijny nastrój wprowadzają ją zwłaszcza ludzkie tragedie i niesprawiedliwość, stąd jak najmniej powinna oglądać wiadomości telewizyjne.
Kto dziś obchodzi imieniny?
Imieniny na dziś i cały miesiąc w jednym miejscu! Aktualny spis solenizantów i miesięczny kalendarz imienin. Bądź zawsze przygotowany na składanie życzeń.
Mądre i oryginalne życzenia imieninowe
Życzenia imieninowe, które zachwycą! Dowiedz się, jak tworzyć oryginalne i mądre życzenia, które wyrażą Twoją troskę i zostawią niezapomniane wrażenie.
Wyszukiwarka imion i imienin
Nasza baza zawiera daty imienin dla blisko 2700 imion. Wpisz imię i kliknij przycisk Szukaj
- daty imienin częściej obchodzone | |
- daty imienin rzadziej obchodzone | |
6 | - pozostałe dni |
Opracowanie własne na podstawie powszechnie dostępnych danych. Powielanie danych wyłącznie po uzyskaniu zgody i podaniu klikalnego źródła niniejszego opracowania.