Imieniny Przemysława

Do najbliższych imienin Przemysława ♂ zostało 197 dni co stanowi 6 miesięcy i 14 dni.
Imieniny Przemysława najczęściej obchodzone są 30 października ale Przemysław może obchodzić imieniny również: 27 stycznia, 13 kwietnia, 4 września, 10 października.

Pochodzenie

Imię to powstało ze słowiańskiego imienia Przemysł składającego się z dwóch elementów: „Prze-” i „-mysł”, co znaczy „przez myśl”. Opisuje ono osobę, która jest przemyślna, sypie dowcipami świadczącymi o mądrości i błyskotliwości, ale jest zarazem zdolna do podstępu.

Współczesna forma jest używana, ponieważ świadomość pochodzenia imienia zatarła się i błędnie uznano, że kończy się ono członem „-sław” zamiast „-mysł”. Według Aleksandra Bruecknera imię Przemysław jest poprawne - slawista, historyk literatury i kultury polskiej sugeruje, że pierwszy człon „przem-" pochodzi od zapomnianego słowa „przem/ przemy", które oznacza „szczery”, „otwarty”.



Według Witolda Taszyckiego w Polsce imię to odnotowano po raz pierwszy w 1212 jako Premizlaus, natomiast Jan Grzeń wskazuje na rok 1232 i zapis Przemysł. Rok później poświadczono formy Przemysław/Przymysław.

Żeńskim odpowiednikiem imienia jest Przemysława.

Od tego imienia pochodzą takie nazwiska jak: Przemysłski oraz Przemyski.

Cechy

Przemek jest osobą, która jak mało kto jest świadoma swoich celów i ma głowę do interesów. Już od małego dobrze orientuje się w wielu życiowych sprawach, głównie dzięki obserwowaniu starszych i mądrzejszych ludzi. Jeśli tylko ma dobry wzór do naśladowania, np. ojca czy dziadka, szybko przyswoi wiele cennych umiejętności. To działa także w drugą stronę – Przemo potrafi przekazać swoją wiedzę innym i chętnie to robi. Może być więc dobrym trenerem albo nauczycielem. Jak podaje jednak Andrzej Sieradzki w „Znaczeniu imion” największe sukcesy osiąga w dziedzinach technicznych i naukach ścisłych. Natomiast jeśli chodzi o zainteresowania Przemysława zebrane z kilku imienników to są to: psychologia, żużel, turystyka, polityka, sporty walki, automobilizm.

Przemek analizuje konkretne sprawy na wiele sposobów i dobiera najlepsze jego zdaniem rozwiązanie. Błyskotliwość i zmysł do interesów w jego przypadku jest podparty także pracowitością – Przemek bowiem rzadko marnuje czas na „głupoty”, wcześnie wstaje, nie wymiguje się od obowiązków. Czasami tylko bierze zbyt wiele obowiązków na swoje barki przez co brakuje mu czasu na przyjemności.



Zdolność do interesów sprawia, że w życiu wiedzie mu się dobrze – stać go na samochód, mieszkanie czy kupno fajnych ciuchów. Bywa przy tym dość rozrzutny – jeśli tylko ma gotówkę, od razu myśli jak ją wydać. Ciułanie pieniędzy w skarpecie nie jest w jego stylu.

To że jest zaradny życiowo pomaga mu w poznawaniu kobiet, ale znacznie większym atutem w jego przypadku jest umiejętność wyrażania swoich myśli, wrażliwość. Potrafi zadbać o partnerkę w każdym calu: wysłuchać problemu, kupić ładną sukienkę czy zaskoczyć romantyczną kolacją. Niekoniecznie zaproszeniem do restauracji, ale i własną potrawą. Przemo nie tylko bowiem kocha jeść za dwóch, ale i gotować. W ogóle w roli gospodarza czuje się świetnie – podając gościom swoje wymyślne potrawy, rozlewając wino i rozbawiając anegdotkami. W towarzystwie to on najczęściej uchodzi za największego dowcipnisia, który każdemu potrafi zrobić śmieszny kawał. Warto dodać, że dzięki temu ma też świetny kontakt z dziećmi – zarówno z własnym synem, jego kolegami, jak i chrześniaczką.

Generalnie Przemek to pewny siebie człowiek. Ani przesadnie skromny, ani zarozumiały. Po prostu zna swoją wartość. Jest słowny, wzbudza zaufanie i powszechnie cieszy się opinią człowieka na którym można polegać. No i co najważniejszy zachowuje zawsze pogodę ducha.

Oznaczenia
     - daty imienin częściej obchodzone
     - daty imienin rzadziej obchodzone
 6  - pozostałe dni
Otrzymane wyniki spełniają rolę jedynie informacyjną i nie gwarantujemy 100% dokładności. Niemniej zapewniamy, że dołożyliśmy wielu starań aby te wyniki były rzetelne i zgodne ze stanem faktycznym.
Opracowanie własne na podstawie powszechnie dostępnych danych. Powielanie danych wyłącznie po uzyskaniu zgody i podaniu klikalnego źródła niniejszego opracowania.

Nietypowe