Imię to powstało ze słowiańskiego imienia Przemysł składającego się z dwóch elementów: „Prze-” i „-mysł”, co znaczy „przez myśl”. Opisuje ono osobę, która jest przemyślna, sypie dowcipami świadczącymi o mądrości i błyskotliwości, ale jest zarazem zdolna do podstępu.
Współczesna forma jest używana, ponieważ świadomość pochodzenia imienia zatarła się i błędnie uznano, że kończy się ono członem „-sław” zamiast „-mysł”. Według Aleksandra Bruecknera imię Przemysław jest poprawne - slawista, historyk literatury i kultury polskiej sugeruje, że pierwszy człon „przem-" pochodzi od zapomnianego słowa „przem/ przemy", które oznacza „szczery”, „otwarty”.
Przemek jest osobą, która jak mało kto jest świadoma swoich celów i ma głowę do interesów. Już od małego dobrze orientuje się w wielu życiowych sprawach, głównie dzięki obserwowaniu starszych i mądrzejszych ludzi. Jeśli tylko ma dobry wzór do naśladowania, np. ojca czy dziadka, szybko przyswoi wiele cennych umiejętności. To działa także w drugą stronę – Przemo potrafi przekazać swoją wiedzę innym i chętnie to robi. Może być więc dobrym trenerem albo nauczycielem. Jak podaje jednak Andrzej Sieradzki w „Znaczeniu imion” największe sukcesy osiąga w dziedzinach technicznych i naukach ścisłych. Natomiast jeśli chodzi o zainteresowania Przemysława zebrane z kilku imienników to są to: psychologia, żużel, turystyka, polityka, sporty walki, automobilizm.
Przemek analizuje konkretne sprawy na wiele sposobów i dobiera najlepsze jego zdaniem rozwiązanie. Błyskotliwość i zmysł do interesów w jego przypadku jest podparty także pracowitością – Przemek bowiem rzadko marnuje czas na „głupoty”, wcześnie wstaje, nie wymiguje się od obowiązków. Czasami tylko bierze zbyt wiele obowiązków na swoje barki przez co brakuje mu czasu na przyjemności.
Nasza baza zawiera daty imienin dla blisko 2700 imion. Wpisz imię i kliknij przycisk Szukaj
- daty imienin częściej obchodzone | |
- daty imienin rzadziej obchodzone | |
6 | - pozostałe dni |