Imieniny Remigiusza

Do najbliższych imienin Remigiusza ♂ zostało 196 dni co stanowi 6 miesięcy i 12 dni.
Imieniny Remigiusza najczęściej obchodzone są 1 października ale Remigiusz może obchodzić imieniny również: 13 stycznia, 20 lipca, 18 października.

Pochodzenie

Jest to imię męskie pochodzenia łacińskiego – Remigius to przydomek utworzony z wyrazu remigium, który oznacza „wiosło”. Remigius znaczy więc „człowiek wyrabiający wiosła”. W średniowieczu żywy był kult świętego o tym imieniu, który zapoczątkował chrystianizację państwa Franków.

W Polsce imię Remigiusz pojawiło się w XIV wieku, także w formach pochodnych Remczek i Remek. Nigdy jednak nie zyskało w naszym kraju większej popularności.

Patron

Remigiusz z Reims

Za miejsce narodzin Remigiusza uważa się miejscowość Cerny-en-Laonnois w pobliżu miasta Laon w Pikardii. Jego rodzicami byli najprawdopodobniej: hrabia Emilius i św. Celina, której ciąże przepowiedział pustelnik Montanus.

Remigiusz w wieku zaledwie 22 lat został biskupem Reims. Jego misją było wprowadzenie chrześcijaństwa do Galii. Dzięki serdecznym stosunkom, które łączyły go z królem Franków Chlodwigiem i jego żoną św. Klotyldą, udało mu się namówić pogańskiego władcę na chrzest. Św. Grzegorz z Tours podaje, że w Boże Narodzenie w 496 roku wraz z nim nową wiarę przyjęło 3000 rodaków. Później Chlodwig udostępniał Remigiuszowi obszerne tereny, na których ten mógł zakładać kościoły. Duchowny założył diecezje w Tournai, Cambrai, Therouanne, Vedast i Laonie.



Remigiusz, który uważany jest za „Apostoła Franków” zmarł w 533 roku w Reims. To za jego sprawą w znacznym stopniu schrystianizowana została północna część Galii. Święty znany jest też z licznych cudów. Najbardziej znany dotyczy konającego poganina, który poprosił o chrzest. Wtedy okazało się, że brakuje oleju katechumenów i oleju krzyżma świętego, które potrzebne są do ceremonii. Św. Remigiusz położył na ołtarzu dwie puste ampułki i modlitwą sprawił, że te w cudowny sposób napełniły się właściwymi olejkami. Inna znana legenda dotyczy Chlodwiga i gołębicy, która przyniosła ampułkę z olejkami na chrzest władcy. Ponadto Remigiusz przywrócił życie dziewczynce z Tours raz wzrok ślepcowi dręczonemu przez złego ducha. Dzięki niemu Reims zostało uchronione przed pożarem i zarazą. O ile w pierwszym przypadku wystarczyły modlitwy, to drugi miał miejsce już po śmierci Remigiusza, gdy urządzono uroczystą procesję wokół murów miasta, niosąc kawałek sukna okrywający jego relikwie. Nic dziwnego, że mieszkańcy tego francuskiego miasta byli mu wdzięczni. W Reims znajduje się obecnie piękne mauzoleum Remigiusza St- Remi z charakterystyczną koroną świetlną na sklepieniu 120 metrowej nawy kościelnej, przez którą wlewa się światło dzienne przez 96 otworów. Symbolizują one 96 lat życia biskupa Remigiusza.

Cechy

Pierwsze przy poznaniu Remika rzuca się w oczy to, że jest to spokojny, zrównoważony człowiek, który obserwuje świat z dużym dystansem i wyciąga niezależne wnioski. Można nawet odnieść wrażenie, że jest flegmatykiem, ale to tylko pozory. W razie konieczności potrafi działać dynamicznie i zdecydowanie podejmować decyzje. Remek doskonale kontroluje swoje emocje i najczęściej jest panem sytuacji, rzadko bowiem zdarza mu się być zdezorientowanym, nie mieć pomysłu na rozwiązanie jakiegoś problemu. Jest człowiekiem inteligentnym i sprytnym, który zawsze spadnie na przysłowiowe cztery łapy.

Fakt, że Remigiusz lubi gdy wszystko zależy od niego, dziwi nieco w kontekście jego zamiłowania do ryzyka oraz przygód. Ma to najróżniejsze oblicza – od zbyt szybkiej jazdy samochodem, zamiłowania do sportów ekstremalnych, egzotycznych podróży po hazard. Dlatego też Remika bardzo trudno jednoznacznie scharakteryzować i rozgryźć. Po za tym jest to człowiek, który uważa na to co mówi i jedynie po większej dawce alkoholu, który notabene bardzo lubi, można namówić go na zwierzenia. Niektórym wydaje się, że jest zbyt poważny w wyrażaniu swoich opinii. On po prostu ma specyficzne poczucie humoru, który nie każdy rozumie. Ci jednak, którzy lubią abstrakcję i inteligentne żarty, szybko znajdą z nim wspólny język.



Bardzo praktycznie podchodzi do wszystkich obowiązków, a niekiedy nawet z pewnego rodzaju wyrachowaniem. Na przykład jako uczeń wybiera takie zadania do realizacji, które mogą przyczynić się do przychylności nauczycieli czy kolegów. Także w dorosłym życiu zabiega o dobre znajomości, kontakty z wpływowymi ludźmi. Na szczęście większość rzeczy robi zupełnie bezinteresownie, jednak jeśli ktoś nie potrafi się odwdzięczyć czy choćby podziękować, jego dobroć szybko się kończy. Zna się na ludziach i potrafi rozpoznać, gdy ktoś chce go wykorzystać czy naciągnąć. Nieco trudniej natomiast przychodzi mu rozszyfrowanie kobiet… Szybko się angażuje w znajomość i nierzadko tego żałuje. Według imienników w małżeństwie dużą wagę przywiązuje do kuchni. Dziewczyna zainteresowana jego wzgardami powinna wiedzieć, że przez żołądek łatwo trafić do jego serca. W ogóle Remik lubi kobiety – opiekunki domowego ogniska, dla których najważniejsza jest rodzina i dzieci. Co ciekawe, mężczyzna o tym imieniu zazwyczaj w późnym wieku zakłada rodzinę. Dopóki może, korzysta z przyjemności i uciech życia, a że podoba się kobietom, to ma do tego wiele okazji.

Remik jest świadom swoich atutów i potencjału. Jedyne co może mu zaszkodzić to brak systematycznej pracy nad sobą i zachłyśnięcie się sukcesem. Ważne więc, by miał w pobliżu osoby, które potrafią sprowadzić go na ziemię.

Oznaczenia
     - daty imienin częściej obchodzone
     - daty imienin rzadziej obchodzone
 6  - pozostałe dni
Otrzymane wyniki spełniają rolę jedynie informacyjną i nie gwarantujemy 100% dokładności. Niemniej zapewniamy, że dołożyliśmy wielu starań aby te wyniki były rzetelne i zgodne ze stanem faktycznym.
Opracowanie własne na podstawie powszechnie dostępnych danych. Powielanie danych wyłącznie po uzyskaniu zgody i podaniu klikalnego źródła niniejszego opracowania.

Nietypowe