Imieniny Stanisława

Do najbliższych imienin Stanisława ♂ zostały 2 dni.
Imieniny Stanisława najczęściej obchodzone są 18 września, 13 listopada oraz  8 maja. Stanisław może również obchodzić imieniny: 5 maja.

Pochodzenie

Stanisław to staropolskie męskie imię pochodzenia słowiańskiego, złożone z dwóch członów: „Stani” („stać, stać się") oraz „sław” („sława"). Pierwotnie mogło więc wyrażać życzenie, by jego posiadacz stał się sławny.

Imię swój prestiż zawdzięcza jednemu z pierwszych polskich świętych, Stanisławowi ze Szczepanowa, którego kult rozwinął się w XII wieku. Zapis Stanislaus po raz pierwszy pojawia się w naszym kraju w 1212 roku. Do końca XV wieku imię to zanotowano u około 1500 Polaków, a więc należało ono do najpopularniejszych obok Więcesława i Sędziwuja. Jako jedno z najchętniej wybieranych imion, posiada wiele zdrobnień jak Stan, Staszko, Stanek, Staszek, Stachno, Stachnik, Stachosz czy Staszel.



Przedostatni z dynastii Jagiellonów na tronie polskim Zygmunt I Stary mawiał podobno: „Stanisław z izby, Stanisław do izby” co znaczyło, że każdy Polak ma na imię Stanisław. W latach 40. i 50. XX wieku nadano je łącznie około 300 000 chłopcom. W ciągu kolejnych dekad jego popularność jednak dość gwałtownie zmalała. Przeglądając nowsze statystyki można na szczęście dostrzec, że znów jest chętnie wybierane przez rodziców – w roku 2014 nadano je niemal 3000 razy.

Warto dodać, że w historii naszego kraju zapisało się wielu wybitnych Stanisławów, np. święci Stanisław ze Szczepanowa, Stanisław Kostka, Stanisław Kazimierczyk. Inne znane postacie to Stanisław August Poniatowski, Stanisław Lem czy Stanisław Staszic

Żeński odpowiednik: Stanisława.

Od tego imienia pochodzi wiele nazwisk, między innymi: Stach, Stacherski, Stachnik, Stachowiak, Stachura, Stachurski, Stanek, Staniek, Stanik, Staniewicz, Staniewski, Stanisławski, Stanisz, Staniszewski, Stankiewicz, Stanowski, Stańczuk, Stasiewicz, Stasiak, Staszek.

Patron

Stanisław Kostka

Pochodzący z Rostkowa na Mazowszu Stanisław od najmłodszych lat przejawiał wyjątkową skromność i pobożność. W dużej mierze było to zasługa jego rodziców, urzędnika Jana i Małgorzaty z Kryskich.

W wieku 14 lat wraz z bratem Pawłem i nauczycielem Janem Bilińskim wyjechał do Wiednia do szkoły jezuickiej. W 1565 roku gdy ciężko zachorował doświadczył dwóch wizji: najpierw św. Barbara z dwoma aniołami przyniosła mu Komunię Świętą, w drugiej Matka Boża z Dzieciątkiem Jezus pochyliła się nad nim i złożyła w ramiona Dzieciątko, nakazała też przyłączyć się do Towarzystwa Jezusowego. W ten sposób został cudownie uleczony.



Decyzja o wstąpieniu do zakonu jezuitów była nie do zaakceptowania dla jego ojca. Młody, zaledwie 17-letni Staś udał się pieszo do Bawarii w przebraniu żebraka, gdzie słynny jezuita Piotr Kanizjusz wystawił mu wzorowe świadectwo. Polecił też podróż do Rzymu, by Franciszek Borgiasz przyjął go do nowicjatu. Zdążył uzyskać śluby zakonne, ale wkrótce zachorował na malarię i zmarł 15 sierpnia 1568 roku. Jego brat, który na polecenie ojca podążał za Stanisławem spóźnił się o miesiąc. Po przybyciu do Rzymu był już świadkiem rodzącego się kultu Kostki. W dwa lata później gdy otwarto jego grób, znaleziono ciało w nienaruszonym stanie. Został kanonizowany w 1726 roku przez papieża Benedykta XIII.

Stanisław Kostka jest patronem polskiej młodzieży, Warszawy, Poznania, Gniezna, Lublina Lwowa.

Św. Stanisław ze Szczepanowa

Przez wieki otaczany był wyjątkowym szacunkiem wśród wszystkich polskich świętych, wzbudzając równocześnie mieszane uczucia.

Na temat wczesnych lat św. Stanisława ze Szczepanowa brakuje wiarygodnych źródeł. Według podań urodził się 26 lipca 1030 roku w Szczepanowie, w rycerskim rodzie Turzynów. Mógł być nawet powiązany z dynastią piastowską. Jako dziecko pobierał staranne wykształcenie, prawdopodobnie podróżował też po Europie.

Bolesław Śmiały w 1072 roku mianował go biskupem krakowskim. Okres posługi biskupiej Stanisława zaliczany jest do najlepszych za panowania Piastów. Sprowadził na polskie ziemie legatów rzymskich, zorganizował na nowo metropolię gnieźnieńską, podjął działania mające na celu koronację Bolesława Szczodrego. Biskup wspierał też powstawanie i umacnianie klasztorów benedyktyńskich. Po pewnym czasie Stanisław popadł w konflikt z królem Bolesławem Śmiałym. Trudno określić przyczyny tego starcia, ale władca który swój przydomek zawdzięczał przecież gwałtowności i zapalczywości, znany był też z bujnego życia towarzyskiego i okrucieństwa. Stanowił więc przeciwieństwo pobożnego człowieka jakim był Stanisław, który do tego nie bał się krytykować Śmiałego. Mogło też chodzić o trudności, jakie Bolesław Śmiały czynił przy wcielaniu w życie reform kościelnych. Gall Anonim, który opisał te wydarzenia wspomina o tym, że Stanisław był członkiem spisku. Wkrótce po zaognieniu się konfliktu, Stanisław został zamordowany – prawdopodobnie podczas mszy świętej w kościele św. Michała na Skałce. Również Bolesław Śmiały odczuł skutki tej rywalizacji – na skutek gniewu narodu musiał uciekać z kraju na Węgry, gdzie zmarł 2 lata później.

Kult św. Stanisława narodził się szczególnie podczas rozbicia dzielnicowego, gdyż wierzono zgodnie z legendą, że tak jak ciało świętego zrosło się po poćwiartowaniu przez drużynę królewską. tak ponownie miał złączyć się nasz kraj. Jego kanonizacja odbiła się szerokim echem, gdyż była to prawdopodobnie pierwsza kanonizacja przeprowadzona poza Rzymem oraz pierwsza, kiedy wystąpił tzw. „advocatus diaboli”, czyli urzędowy przeciwnik kanonizacji.

W ikonografii Stanisław zawsze pokazywany jest w szatach biskupa. Miecz wskazuje na jego śmierć męczeńską, można też spotkać się z wizerunkiem przedstawiającym u jego stóp człowieka. To Piotrowin, którego Stanisław przywrócił do życia podczas sporu z królem o prawomocne dziedziczenie dóbr kościelnych.

Jest patronem Polski oraz archidiecezji krakowskiej.

Cechy

Dobrze, by to imię nadal cieszyło się dużym zainteresowaniem rodziców. Nosiło je wielu wybitnych rodaków, a w imiennikach Stanisław także przedstawiany jest w korzystnym świetle. Przede wszystkim jako nad wyraz pracowity i ambitny człowiek. Nierzadko podejmuje się zadań, które go przerastają. Można nawet parafrazować popularne stwierdzenie Alberta Einsteina: „Gdy wszyscy wiedzą, że coś jest niemożliwe, przychodzi ktoś, kto o tym nie wie, i on to robi” . Tym kimś jest oczywiście Stasiek, który bez strachu podejmuje ryzykowne i jak się okazuje trafne decyzje. Odwaga to w jego przypadku połowa sukcesu – druga to umiejętność analitycznego myślenia i wysoka inteligencja. Dzięki temu może wykonywać każdy zawód, jaki mu się zamarzy – prawnik, historyk, polityk, sportowiec czy inżynier.



Stanisława cechuje bardzo duża pewność siebie, która łączy się z powagą i opanowaniem. Choć Stasiu zna swoje atuty, nie musi tego wszem i wobec demonstrować. Z tego powodu należy do szanowanych osób w społeczeństwie, nierzadko nawet autorytetów. Każdy liczy się z jego zdaniem, zwłaszcza że potrafi też dobrze doradzić. Cechą, którą warto podpatrzeć u Stanisława jest umiejętność nieprzejmowania się porażkami. Co prawda zdarza mu się przekląć, gdy coś pójdzie nie po jego myśli, ale złość szybko mu mija.

O Stanisławie można powiedzieć, że ma wyrobioną opinię na każdy temat. Bardzo mocno trzyma się swojego zdania, ale gdy przedstawimy mu racjonalne argumenty, jest skłonny je zmienić. Stąd też dogadamy się z nim w każdej sprawie, na pewno nie złamie danego słowa.

Jako przyjaciel Stanisław jest lojalny, ale trzeba liczyć się z tym, że miewa zmienne nastroje. Czasami również zdarza mu się odreagowywać niepowodzenia na bliskich, jednak robi to nieświadomie.

W roli ojca Stanisław sprawdza się doskonale. Kocha swoje dzieci i wie, jak wychować je na porządnych ludzi. Jest raczej zwolennikiem surowej „szkoły”, wierzy bowiem w zasady, tradycje. Istotną rolę w jego życiu odgrywa Bóg, stąd też pilnuje by cała rodzina uczestniczyła w niedzielnym nabożeństwie oraz postępowała moralnie. Stasiu nie robi jednak z siebie świętoszka – pociąga go beztroska zabawa, lubi wypić z kolegami albo szwagrem, potańcować. Zna jednak umiar i granice, a w szczególności pilnuje by nie odbiło się to na jego bliskich.

Wśród zainteresowań Stanisława znajdziemy cały asortyment męskich zajęć: polityka, sport, majsterkowanie, motoryzacja, wędkarstwo. We wszystkich tych dziedzinach posiada szeroką wiedzę, stąd zapraszając do go dyskusji trzeba się liczyć z długą polemiką. Zwłaszcza na tematy polityczne….

Oznaczenia
     - daty imienin częściej obchodzone
     - daty imienin rzadziej obchodzone
 6  - pozostałe dni
Otrzymane wyniki spełniają rolę jedynie informacyjną i nie gwarantujemy 100% dokładności. Niemniej zapewniamy, że dołożyliśmy wielu starań aby te wyniki były rzetelne i zgodne ze stanem faktycznym.
Opracowanie własne na podstawie powszechnie dostępnych danych. Powielanie danych wyłącznie po uzyskaniu zgody i podaniu klikalnego źródła niniejszego opracowania.