Imię Tomasz wywodzi się z aramejskiego słowa „toma”, czyli bliźniak. W językach europejskich pojawiło się za pośrednictwem greki i łaciny. W źródłach polskich imię zaczęło występować w XII wieku, w formie Toma i Tomasz oraz zdrobnieniach Tomko czy Tomek. W latach 70. XX wieku imię to nadano około 200 tysięcy mężczyznom w naszym kraju. Od tego imienia pochodzą takie nazwiska jak Tomala, Tomalak, Tomalski, Tomankiewicz, Tomański, Tomasiak, Tomaszewicz, Tomaszewski, Tomczak, Tomczyk, Tomicki.
Imię Tomasz nosiło około 40 świętych. Najsłynniejszym jego posiadaczem jest prawdopodobnie jeden z 12 apostołów, nazywany „niewiernym”, ponieważ nie wierzył w zmartwychwstanie Chrystusa. W panteonie świętych ważną postacią jest też św. Tomasz z Akwinu, wybitny myśliciel w dziejach chrześcijaństwa. Dziełem jego życia jest Summa Teologiczna, jedno z głównych dzieł średniowiecznej filozofii i teologii.
Św. Tomasz Apostoł
Tomasz Apostoł nazywany jest niewiernym z powodu swojego sceptycznego nastawienia do Jezusa. Był nieobecny gdy ukazał się on innym apostołom w dniu zmartwychwstania. Gdy ci przekazali mu radosną nowinę zażądał dowodów. Uwierzył w powrót Zbawiciela osiem dni później, gdy włożył mu palce w miejsca po zadanych ranach.
Po Zesłaniu Ducha Świętego apostołowie ruszyli w świat – Tomasz udał się do Persji i Indii, gdzie według legendy spotkał trzech króli, ochrzcił ich i mianował biskupami.
W Indiach założył też Kościół Chrystusowy i nawrócił tamtejszego króla Gundaphara. Jak podają Schauber V., Schindler H.M. w „Święci na każdy dzień: patroni naszych imion” podczas prac wykopaliskowych w Indiach rzeczywiście znaleziono monety, które wskazują, że w latach 20-50 rządził Gundaphar. W 72 roku został podstępnie zabity włócznią lub sztyletem przez poganina w Kalaminie.
Św. Tomasz jest patronem Indii i Portugalii, miasta Zamość oraz architektów, budowniczych, geodetów, kamieniarzy, murarzy, stolarzy, drogowców, małżeństw i teologów. Jest adresatem modlitw wiernych w chwilach zwątpień. Wzywany jest również w przypadku bólu pleców oraz w modlitwie o dobre małżeństwo.
Tomasz, zgodnie z postawą swojego słynnego imiennika apostoła, jest praktykiem i skupia się na konkretach, rzeczach udokumentowanych i potwierdzonych. Dzięki temu umie robić interesy, jest dobrym organizatorem i liderem. Pomaga mu też to, że nie upiera się przy swoim zdaniu – jeśli tylko przedstawimy mu logiczne argumenty, on z pewnością je zmieni. Stroni od abstrakcji, rzadko ufa swojej intuicji – być może dlatego, że nie jest ona jego najlepszą stroną.
Mężczyzna o imieniu Tomek lubi być w centrum uwagi - jest osobą przebojową i dynamiczną. Ten egocentryzm sprawia jednak, że czasami ignoruje problemy innych, bywa niemiły i ironiczny. Szczególnie w stosunku do osób, których nie darzy sympatią. Przyjaciele mogą natomiast liczyć na jego wsparcie i zrozumienie, nawet w trudnych momentach.
W miłości, wbrew przydomkowi swojego patrona (niewierny Tomasz) jest …wierny. Jego kobieta powinna jednak wiedzieć, że matka to dla niego największy autorytet i pierwsza dama. Nie ma sensu więc podważać zdania teściowej czy wchodzić z nią w konflikty. Zwłaszcza że Tomek raczej nie stanie po naszej stronie. Szybko decyduje się na założenie rodziny i dobrze sprawdza się w roli ojca i męża. Rodzicielstwo pochłania go bez reszty, a z dziećmi ma świetny kontakt. To dzięki temu, że zawsze ich wysłucha, szanuje ich zdanie, zna imiona kolegów, no i ma tendencje do rozpieszczania pociech. Syn lub córka doskonale wiedzą, do kogo zgłosić się po fundusze na zabawki.
Nasza baza zawiera daty imienin dla blisko 2700 imion. Wpisz imię i kliknij przycisk Szukaj
- daty imienin częściej obchodzone | |
- daty imienin rzadziej obchodzone | |
6 | - pozostałe dni |