Imię Wiktor pochodzi od starorzymskiego przydomka „Victor” oznaczającego „zwycięzcę”. Pierwsze zapisy tego imienia w Polsce pochodzą z 1212 roku, ale większą popularność zyskało dopiero 600 lat później.
Wiktor I
Wiktor I był papieżem w latach 189-199. Pochodził najprawdopodobniej z Afryki Północnej (według św. Hieronima - z południowej Italii), a jego językiem ojczystym była łacina. Był pierwszym papieżem w historii kościoła, który mówił w tym języku. To w czasie jego pontyfikatu rozpoczął się powolny proces latynizacji Kościoła rzymskiego. Wiktor I starał się autorytatywnie wprowadzić zmianę daty świętowania Wielkanocy. Na wschodzie nadal trzymano się porównywania tego święta z datą żydowskiej Paschy, na zachodzie coraz śmielej zaczęły pojawiać się opinie, by je rozdzielić. Wiktor bardzo zaangażował się w tą sprawę i dążył, by Wielkanoc obchodzić w pierwszą niedzielę po 14 dniu miesiąca Nisan. Wiktor organizował synody na ten temat i potępiał m. in. bp. Polikratesa z Efezu, który był zwolennikiem poglądu „prożydowskiego” – o mały włos doprowadziło to do odłączenia się gmin chrześcijańskich Azji mniejszej od Rzymu. Sytuacje uratował dopiero Ireneusz z Lyonu który należał do jego głównych krytyków.
Wiktor to typ, któremu nigdy się nie śpieszy, zawsze jest spokojny, opanowany i cierpliwy. Pewnie nawet gdyby palił się jego dom, on zdążyłby jeszcze zjeść kolację i się spakować. Jest człowiekiem, który żyje inaczej niż inni, swoim, niczym nie zakłóconym rytmem. Uchodzi za człowieka o konserwatywnych przekonaniach, jego poglądy rzadko ulegają deformacji. W przeciwieństwie do wielu osób, świadomie odrzuca pościg za pieniędzmi, karierą. Zdecydowanie bardziej stawia na czyny niż na puste słowa. Działa metodycznie i rozważnie, a że jego imię oznacza zwycięzcę, zazwyczaj osiąga cel. Nieliczne niepowodzenia biorą się stąd, że czasami Wiktor bierze na siebie zbyt wiele obowiązków niż może podołać.
Nasza baza zawiera daty imienin dla blisko 2700 imion. Wpisz imię i kliknij przycisk Szukaj
- daty imienin częściej obchodzone | |
- daty imienin rzadziej obchodzone | |
6 | - pozostałe dni |