Imieniny Wiktora
Imieniny Wiktora najczęściej obchodzone są 21 lipca, 28 lipca, 6 marca, 2 kwietnia oraz 21 maja. Wiktor może również obchodzić imieniny: 24 lipca, 8 sierpnia, 19 sierpnia, 23 sierpnia, 10 września, 14 września, 16 września, 22 września, 30 września, 17 października, 13 listopada, 15 grudnia, 29 grudnia, 22 lutego, 25 lutego, 27 lutego, 12 kwietnia, 20 kwietnia, 8 maja, 14 maja, 17 maja, 28 maja.
Pochodzenie
Imię Wiktor pochodzi od starorzymskiego przydomka „Victor” oznaczającego „zwycięzcę”. Pierwsze zapisy tego imienia w Polsce pochodzą z 1212 roku, ale większą popularność zyskało dopiero 600 lat później.
Patron
Wiktor I
Wiktor I był papieżem w latach 189-199. Pochodził najprawdopodobniej z Afryki Północnej (według św. Hieronima - z południowej Italii), a jego językiem ojczystym była łacina. Był pierwszym papieżem w historii kościoła, który mówił w tym języku. To w czasie jego pontyfikatu rozpoczął się powolny proces latynizacji Kościoła rzymskiego. Wiktor I starał się autorytatywnie wprowadzić zmianę daty świętowania Wielkanocy. Na wschodzie nadal trzymano się porównywania tego święta z datą żydowskiej Paschy, na zachodzie coraz śmielej zaczęły pojawiać się opinie, by je rozdzielić. Wiktor bardzo zaangażował się w tą sprawę i dążył, by Wielkanoc obchodzić w pierwszą niedzielę po 14 dniu miesiąca Nisan. Wiktor organizował synody na ten temat i potępiał m. in. bp. Polikratesa z Efezu, który był zwolennikiem poglądu „prożydowskiego” – o mały włos doprowadziło to do odłączenia się gmin chrześcijańskich Azji mniejszej od Rzymu. Sytuacje uratował dopiero Ireneusz z Lyonu który należał do jego głównych krytyków.
Wiktor podczas swojego pontyfikatu równie energicznie zwalczał ówczesnych gnostyków i heretyków, był też pierwszym papieżem, który miał kontakty z dworem cesarskim. Dzięki temu doprowadził do uwolnienia chrześcijan skazanych na pracę w sardyńskich kopalniach. Do zasług Wiktora należy też określenie, że wyjątkowych wypadkach można używać do chrztu jakiejkolwiek wody.
Zmarł najprawdopodobniej śmiercią naturalną, pochowano go w Watykanie.
Cechy
Wiktor to typ, któremu nigdy się nie śpieszy, zawsze jest spokojny, opanowany i cierpliwy. Pewnie nawet gdyby palił się jego dom, on zdążyłby jeszcze zjeść kolację i się spakować. Jest człowiekiem, który żyje inaczej niż inni, swoim, niczym nie zakłóconym rytmem. Uchodzi za człowieka o konserwatywnych przekonaniach, jego poglądy rzadko ulegają deformacji. W przeciwieństwie do wielu osób, świadomie odrzuca pościg za pieniędzmi, karierą. Zdecydowanie bardziej stawia na czyny niż na puste słowa. Działa metodycznie i rozważnie, a że jego imię oznacza zwycięzcę, zazwyczaj osiąga cel. Nieliczne niepowodzenia biorą się stąd, że czasami Wiktor bierze na siebie zbyt wiele obowiązków niż może podołać.
Na co dzień jest pogodny, pokojowo nastawiony do toczenia, szczery, ale uwielbia się droczyć i przekomarzać. Czasami nawet trudno rozpoznać kiedy żartuje, a kiedy jest poważny. W towarzystwie zbyt nerwowych i chaotycznych osób czuje się nawet trochę niekomfortowo. Chętnie pomaga innym, nie tylko ludziom ale i zwierzętom. Szczególnie kocha psy, uważa nawet że mają więcej dobroci niż nie jeden człowiek.
Wiktor jest bardzo rodzinnym mężczyzną, którego cieszą wszystkie chwile spędzone w gronie najbliższych. Jest zwolennikiem tradycyjnego podziału ról, gdzie ojciec jest głową rodziny i na jego barkach spoczywają sprawy finansowe, a kobieta zajmuje się prowadzeniem domu, opieką nad dziećmi. I choć niekiedy bywa surowy i zbyt stanowczy, to jest dla rodziny ogromnym wsparciem.
Jest łakomczuchem, choć niekoniecznie będzie to widać po jego aparycji. Do jego przysmaków należą nie tylko chrupiące mięsa i sałatki, ale przede wszystkim słodycze. Czekolada, batoniki, ptasie mleczko, lody, placek, gazowane napoje - wszystko to bardzo kusi Wiktora, dlatego warto by dbał o swoją formę.
Według imienników Wiktor posiada wiele zainteresowań, wśród których wymienia się m. in. majsterkowanie, podróże, wędkarstwo, jazdę na rowerze, żeglarstwo, piłkę nożną. Jako predyspozycje zawodowe najczęściej wymieniane są natomiast takie dziedziny jak architektura, handel, budownictwo, ekonomia.
Kto dziś obchodzi imieniny?
Imieniny na dziś i cały miesiąc w jednym miejscu! Aktualny spis solenizantów i miesięczny kalendarz imienin. Bądź zawsze przygotowany na składanie życzeń.
Mądre i oryginalne życzenia imieninowe
Życzenia imieninowe, które zachwycą! Dowiedz się, jak tworzyć oryginalne i mądre życzenia, które wyrażą Twoją troskę i zostawią niezapomniane wrażenie.
Wyszukiwarka imion i imienin
Nasza baza zawiera daty imienin dla blisko 2700 imion. Wpisz imię i kliknij przycisk Szukaj
- daty imienin częściej obchodzone | |
- daty imienin rzadziej obchodzone | |
6 | - pozostałe dni |
Opracowanie własne na podstawie powszechnie dostępnych danych. Powielanie danych wyłącznie po uzyskaniu zgody i podaniu klikalnego źródła niniejszego opracowania.