Imieniny Witolda

Do najbliższych imienin Witolda ♂ zostały 63 dni co stanowi 2 miesiące i 2 dni.
Imieniny Witolda najczęściej obchodzone są 12 października oraz  12 listopada. Witold może również obchodzić imieniny: 15 czerwca.

Pochodzenie

Witold to imię męskie pochodzące od litewskiego „Vytautas” składającego się z dwóch członów „vyti” (gnać) oraz „tauta” (lud). Pierwotne znaczenie imienia to „władający ludem" lub „przewodzący ludowi”. Imię Witold nosił wielki książę litewski Witold Kiejstutowicz, stryjeczny brat Władysława Jagiełły.

Według innej teorii imię Witold ma rodowód germański i oznacza „rządzący lasem".

W Polsce imię znane jest od XIV wieku w formach Witołt (1386), Witowd (1392), Witold (1394). Jako imię chrzestne zaczęto je nadawać powszechnie dopiero w XIX wieku, kiedy chętnie sięgano po imiona historyczne z dawnej Polski. Swoje zasługi w upowszechnieniu imienia Witold ma Józef Ignacy Kraszewski, który ma bogaty dorobek literacko-historyczny.



Żeńskim odpowiednikiem imienia jest Witolda.

Cechy

Witold jest człowiekiem, który bierze na serio znaczenie swojego imienia, czyli „władający ludem”. Przejawia się to w tym, że poważnie traktuje obowiązki, zarówno wobec rodziny jak i pracodawcy. Nie unika odpowiedzialności, co więcej, jest pierwszym, który odważy się podjąć działania nawet w najbardziej ryzykownej sprawie. Jest pracowity i wyznaje surowe zasady – najpierw obowiązki, potem przyjemności. Jego motto to także „co masz zrobić jutro, zrób dzisiaj”. Łatwo zauważyć, że Witek tryska energią, ma mnóstwo pomysłów i stara się je realizować. Bezczynność źle na niego działa – robi się nerwowy i niespokojny, a sumienie podpowiada mu, że traci swój czas. Witek powinien czasami wrzucić na „luz” i się zwyczajnie zrelaksować, bez myślenia o pracy i czekających obowiązkach.

Wyróżnia go to, że gdy sobie coś postanowi, to od razu bierze się do działania, zamiast godzinami rozmyślać czy warto się podejmować tego zadania. Gdy jednak coś idzie nie po jego myśli, lub gdy ktoś mu się sprzeciwia, łatwo wybucha gniewem. Ludzie, którzy nie znają go bliżej mogą odnieść wrażenie że jest pochmurnym i zbyt poważnym człowiekiem. Witold jednak nie spoufala się z obcymi osobami, nie w każdym towarzystwie czuje się dobrze. Łagodne i pogodne oblicze zostawia tylko dla najbliższych. Jest dobrym ojcem, mężem i przyjacielem, choćby dlatego że bardzo ceni sobie tradycyjne wartości, jak zaufanie, lojalność, szczerość i odpowiedzialność za bliskich.



Witek przejawia zmysł organizacyjny, potrafi planować, opierając się zarówno na świetnej intuicji, jak i na zdrowym rozsądku. Wszystkie decyzje podejmuje jednak z dużą ostrożnością. Znany jest też z tego, że potrafi wszystko załatwić, nierzadko sobie tylko znanymi sposobami. Pomaga mu w tym nie tylko zaradność i dociekliwość, ale i stanowczość. Jak na władcę przystało, Witolda cechuje inteligencja, wnikliwy umysł oraz niezależność poglądów. Zdarza mu się brać pod uwagę argumenty innych osób, ale rzadko kiedy zmienia zdanie czy opinie na jakiś temat. Ma swój indywidualny sposób widzenia świata, który zazwyczaj różni się od obiegowych opinii. Bywa przez to odbierany jako egocentryk i nie zawsze jest rozumiany przez otoczenie. Na szczęście jest odporny na takie oceny własnej osoby, jak wspominaliśmy, liczy się dla niego tylko zdanie przyjaciół i rodziny.

Warto też dodać, że nie ma szans, by Witold dał się komuś podporządkować czy stłamsić. Nawet w pracy wszelkie zakazy i nakazy traktuje z przymrużeniem oka, jeśli są one dla niego zbyt uciążliwe, woli odejść niż się męczyć.

Zainteresowania Witolda to astronomia, historia, film, fantastyka, pływanie, koszykówka.

Oznaczenia
     - daty imienin częściej obchodzone
     - daty imienin rzadziej obchodzone
 6  - pozostałe dni
Otrzymane wyniki spełniają rolę jedynie informacyjną i nie gwarantujemy 100% dokładności. Niemniej zapewniamy, że dołożyliśmy wielu starań aby te wyniki były rzetelne i zgodne ze stanem faktycznym.
Opracowanie własne na podstawie powszechnie dostępnych danych. Powielanie danych wyłącznie po uzyskaniu zgody i podaniu klikalnego źródła niniejszego opracowania.